Skocz do zawartości

Akwarium 112l, pomożecie z obsadą?


AngelikaMathers
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Posiadam akwarium 25l. Mam zamiar kupić większy zbiornik - 70 lub 112 litrów.

Jaką proponujecie obsadę? W akwarium 25l pływają 4 neonki, bojownik i dwa kiryski. Śmiało mnie możecie za to nabić na pal. Początkowo w akwarium miałam tylko bojownika. Potem dokupiłam 2 kiryski, a ok 3 miesiące temu 4 neony inessa. Wiem, że są to ryby stadne, nie chciałam jednak by akwarium było przerybione.

I teraz powiedźcie co ja mam z tym fantem zrobić? Chcę większe akwarium by zapewnić rybom lepsze warunki, no ale właśnie ustalając obsadę muszę wziąć moje rybki pod uwagę. Macie jakieś propozycje? To jest moje drugie akwarium na serio. Najpierw 2 razy kula pod rząd (miałam 3-4 latka, chyba mi wybaczycie?), potem akwarium 25l a w nim 4 welonki i molinezję. Wtedy miałam 5 lat, matka pojechała do sklepu, kupiła cały zestaw (akwarium, pokrywa, filtr itd) a sprzedawca jej taką obsadę zaproponował... no nie mam pytań.

Dodam, że w moich 25 litrach mam porządny filtr jak i grzałkę, 2 żywe rośliny (to są chyba valisnerie gigantea, oczywiście je podcinam regularnie żeby mi akwarium nie zarosły całego) i mech jawajski.

Pomożecie mi? Wiem, że jest tutaj dużo doświadczonych akwarystów. Mieszkam w Zamościu, nieduże miasto, nie ma tu wymyślnych gatunków ryb. Jest dużo, ale wiecie..

Dobra, koniec pierdzielenia. Liczę na Waszą pomoc kochani :( Możecie po mnie jechać, że nie jestem kreatywna, samodzielna i wszystko chcę na gotowe, ale ja po prostu martwię się, że coś dobiorę nie tak, że przerybione akwarium będzie/ryby będą konkurować/pozagryzają się.

Edytowane przez Luna
Przenoszę do działu Obsady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ryb które aktualnie posiadasz do akwarium 25 l nadaje się tylko bojownik, dla pozostałych ryb jest ono - jak zapewne sama wiesz - za małe. Jeśli planujesz zmianę akwarium to ja Ci proponuję wybrać to większe ( 112 ) ponieważ daje ono więcej możliwości co do obsady. Jest wiele ryb które mogą pływać w takim akwarium, ale nie znając parametrów wody nie da się ustalić odpowiedniej obsady. Ja Ci proponuję zrobic tak: najpierw kupić odpowiednie akwarium, odpowiednio je urządzić, pozwolić mu dojrzeć, zmierzyć parametry wody i dopiero dobierać obsadę.

Wracając jeszcze do ryb które aktualnie masz to prawdę mówiąc nie powinny one pływać w jednym akwarium. Dlatego że bojownik jest rybą zdecydowanie ciepłolubną, natomiast neon innesa to ryba preferująca nieco chłodniejszą wodę. Poza tym neony innesa w swoim naturalnym środowisku żyje w dość specyficznych warunkach, zarówno temperaturowych jak i świetlnych przez co ryba ta nadaje się bardziej do akwariów BW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podaj parametry wody, dowiedz się jakie konkretnie będziesz miała akwarium, jaki gatunek kiryska (jeżeli nie wiesz to wstaw zdjęcia).

Koniecznie chcesz zostawić każdą z tych ryb? :)

kirysek pstry i kirysek albinos. 

Z ryb które aktualnie posiadasz do akwarium 25 l nadaje się tylko bojownik, dla pozostałych ryb jest ono - jak zapewne sama wiesz - za małe. Jeśli planujesz zmianę akwarium to ja Ci proponuję wybrać to większe ( 112 ) ponieważ daje ono więcej możliwości co do obsady. Jest wiele ryb które mogą pływać w takim akwarium, ale nie znając parametrów wody nie da się ustalić odpowiedniej obsady. Ja Ci proponuję zrobic tak: najpierw kupić odpowiednie akwarium, odpowiednio je urządzić, pozwolić mu dojrzeć, zmierzyć parametry wody i dopiero dobierać obsadę.

Wracając jeszcze do ryb które aktualnie masz to prawdę mówiąc nie powinny one pływać w jednym akwarium. Dlatego że bojownik jest rybą zdecydowanie ciepłolubną, natomiast neon innesa to ryba preferująca nieco chłodniejszą wodę. Poza tym neony innesa w swoim naturalnym środowisku żyje w dość specyficznych warunkach, zarówno temperaturowych jak i świetlnych przez co ryba ta nadaje się bardziej do akwariów BW.

Wiem, że nadaje się tylko bojownik. Wiem że neonki do czarnych wód. No ale przecież ich nie oddam bo nie ma komu ani do kibla nie spuszczę. 

Boję się, że kupię akwarium i sprzęt i nic z tym dalej nie będzie. Dużo hajsu na to pójdzie. Ba, ogrom hajsu. Trzeba przecież rośliny, podłoże, wszystko. A właśnie, jakie polecasz rośliny? Z tych łatwiejszych. Opłaca się na allegro zamawiać czy lepiej nie ryzykować i kupić w zoologu? + parametry postaram się zmierzyć. W 25 litrach jest korzeń, będzie on również w nowym akwarium także chyba lekko zakwasi wodę. Chyba. 

Edytowane przez AngelikaMathers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No ale przecież ich nie oddam bo nie ma komu ani do kibla nie spuszczę
 

Lokalne fora. Jest tam sporo ludzi z odpowiednimi akwaria. Wystarczy poszukać, a nie mówić, że nie ma komu oddać. 

 

 

 

Opłaca się na allegro zamawiać czy lepiej nie ryzykować i kupić w zoologu?
 

Lokalne fora. Ludzie oddają wiadra roślin za grosze. 


 

Wiem, że nadaje się tylko bojownik.

To po co kupiłaś pozostałe ryby?

 

Jakie parametry wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalne fora. Jest tam sporo ludzi z odpowiednimi akwaria. Wystarczy poszukać, a nie mówić, że nie ma komu oddać.

 

 

Lokalne fora. Ludzie oddają wiadra roślin za grosze.

To po co kupiłaś pozostałe ryby?

 

Jakie parametry wody?

 

Kupilam bo tak wyszlo. Przynajmniej nie kupilam stada neonow do tak malego sloika jakim jest 25l. Ogolnie neonki jak i kiryski sobie swietnie radza. Baniak zmieniam za niedlugo takze 'przecierpia' jeszcze z miesiac. Przepraszam za pisownie ale na telefonie jestem. Woda na pewno nie jest twarda (ze wzgledu na spory korzen). Kiryski kupilam jak byly mlodziakami, teraz maja z 3-4cm.

 

 

Na forum wymagane jest bezwzględne stosowanie polskich znaków diakrytycznych.

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...