Skocz do zawartości

Płeć brzanki weloniastej i prętnika


urwiis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałabym zapytać się o płeć mojej brzanki weloniastej. Wydaje mi się że to jest samica(zdjęcie 1) i samiec(zdjęcie 2) lecz pewności nie mam. Jeżeli tak jest to samiec cały czas goni samice, jaki może być tego powód? Mam je już z 2 miesiące i na razie nie złożyly ikry.

Przy okazji chciałabym się upewnić czy jest to samica prętnika karłowatego (zdjęcie 3i 4).

 

post-20963-0-71309900-1399274797_thumb.jpg

post-20963-0-50417000-1399274810_thumb.jpg

post-20963-0-27550200-1399274881_thumb.jpg

post-20963-0-83872800-1399275145_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Zdjęcie nr 1 - samica brzanki różowej, nr 2 - samiec brzanki różowej, nr 3 i 4 - samica prętnika karłowatego.

2) Brzanki takie są - nieustannie w ruchu, gonią się wzajemnie. Jeśli masz je tylko dwie, to dokup jeszcze przynajmniej cztery sztuki, bo tych rybek nie trzyma się w parach.

3) Obserwujesz akwarium bez przerwy? Mogłeś ikry nie zauważyć, bo brzanki co jakiś czas rozrzucają po całym baniaku po kilka ziaren, które natychmiast spadają na dno. To nie skalary, które przelepią ikrę na liściu i elegancko ją widać, ani nie prętniki, które specjalnie zbudują gniazdo do złożenia ikry.

4) Obserwuj czy brzanki różowe nie podgryzają "wąsów" prętnikom. Nie jest to reguła, nie zawsze tak się dzieje, ale mimo wszystko zwróć na to uwagę. Gdyby brzanki były w stadzie, to zajęłyby się głównie sobą, a we dwie mogą czasem nękać prętniki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Właśnie miałam więcej brzanek (2mszyste, 4smutrzańskie) no i dwie te weloniaste. Niestety tamte musiałam oddać gdyż obgryzały mi nawet kiriski. Te co posiadam teraz są bardzo spokojne w zachowaniu do innych ryb, nic nikomu złego nie robią, jedynie czasem samiec pogoni samice.

Mogę przyznać że odmiana weloniasta jest o wiele wiele spokojniejsza (i nie obgryza ryb nawez z bujnymi płetwami) niż pozostałe.

Edytowane przez urwiis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...