Skocz do zawartości

Moje akwarium. Dobre czy złe?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozumiem Twojego podejścia, twierdzisz,że wszystko drogie, a przed założeniem akwarium nie zadałeś sobie odrobiny trudu aby wcześniej poczytać, zasięgnąć wiedzy,nakupowałeś byle co, masę nie nadających się ryb nic nie wiedząc o ich wymaganiach, nie znając parametrów wody itd. Ciekawe ile zaoszczędzisz jak Ci za chwile zaczną chorować albo zdychać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na aktulne zdjęcie akwarium. A co do Twojego akwarium z pierwszego zdjęcia to nie mam pytań, nawet moja 10-letnia siostra wiedziała, że rybki muszą mieć żywe rośliny, więc pomaszerowała do sklepu zoologicznego i kupiła moczarki, kabomby i mech jawajski. Nie wydała dużo pieniędzy, a bojownik jest szczęśliwy.

Edytowane przez AngelikaMathers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej niż na początku ale przed Tobą wciąż dużo pracy, pomyślałbym na zmianą podłoża na np. bazalt o granulacji 2-3mm, ładnie wygląda a przy okazji jest niezbędny do hodowli niektórych gatunków ryb :)
Jak na taki litraż to roślin jest i tak stanowczo za mało ponadto bez mikro i makro elementów roślinki nie będą się prawidłowo rozwijać, do tego dochodzi CO2, Skoro mówisz, że wszystko jest tam u Ciebie takie drogie to zrób prostą bimbrownie, koszta niewielkie a efekt na prawdę powala na kolana :)
Jak tylko kupisz filtr z deszczownicą to pozbądź się tego napowietrzacza.
Co do obsady to sam wiesz, kompletna klapa, musisz na prawdę poważnie pomyśleć i zaplanować działania co do fauny w Twoim akwarium :)
Czekam na Twoje dalsze postępy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z korzeniem uważaj ! Owszem super sprawa ale źle spreparowany może zabagnić akwarium. Przydatny dla niektórych gatunków ryb ale może zepsuć efekt krystalicznie czystej wody i nie mówię tu o efekcie herbaty. Nie wierz sprzedawcom w sklepie, że korzeń nie barwi wody albo jej nie syfi. Zawsze kłamią :) opcjonalnie kupujesz filtr zewnętrzny plus wkład purigen i do tego korzeń i cieszysz się krystaliczną wodą.

 

Jakie masz oświetlenie ? ile Wat ? ile godzin dziennie świecisz ?

 

Co do deszczownicy to zajmuje dużo miejsca w akwarium mam zwykły wylot spłaszczony z filtra i na testach mam max natlenienia :)

 

Nie wiem w końcu jaką masz obsadę ale jeżeli masz skalary to sprzedaj neony jak masz neony to wymień podłoże na ciemne i posadz wiecej roślin :)

 

Kup testy. NO2, NO3, PO4, PH to chyba takie absolutne minimum żeby zorientować się co się dzieje w zbiorniku.

 

NO2 - Bardzo toksyczne dla ryb powinno wynosić 0

NO3 - Mniej toksyczne lepsze dla roślin optymalnie 10-20 mg/l

PO4 - za dużo to glony

PH - np. neony powinno być stałe np 5.5 - 7.5 ze wskazaniem na 6.5

 

Możesz też kupić Carbo + Potas na start do nawożenia roślin.

 

Kup - Limnophila sessiliflora  rośnie jak szalona w każdych warunkach i ładnie wygląda.

 

p.s.

 

Mapetem się nie przejmuj :) dobry chłopak ale czasami jest zbyt bezpośredni :) mnie kilka razy pomógł odpowiadając konkretnie na pytania.

 

edit2

 

testy gH też sie przydadzą będziesz wiedział jakie ryby możesz hodować

testy kH ułatwią ci określenie CO2 w wodzie zwłasza jak będziesz wiedział jakie masz pH :)

Edytowane przez takedown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO4 - za dużo to glony

Nie prawda, pod warunkiem, że jest zachowany wzajemny stosunek pomiędzy wszystkimi pierwiastkami.

Ktoś przeprowadzał kiedyś eksperyment, akwa bez ryb, nawozy lane "wiadrami" z zachowaniem odpowiedniego stosunku, glonów brak.

Więc obwinianie podwyższonego PO4 za glony już dawno zostało obalone.

 

 

 

Kup testy. NO2, NO3, PO4, PH to chyba takie absolutne minimum żeby zorientować się co się dzieje w zbiorniku.

Zapomniałeś o testach na twardości. Jak umiesz obserwować braki po tym jak żyje akwarium  PO4 nie jest potrzebne. U paletek i małych dzikusów nigdy nie używałem tego testu...

 

 

Mapetem się nie przejmuj :) dobry chłopak ale czasami jest zbyt bezpośredni

;< Rada to rada, ma być konkret bez obwijania w bawełne. Ja taką chciałbym otrzymać jak zadam pytanie i takich odpowiedzi udzielam. To nie matura z j. polskiego (którą zresztą pisałem bardzo dawno temu), żeby to było wypracowanie, jak jest coś co krzywdzi (w tym wypadku ryby) to i będzie krytyka (i była), której autor tematu nie umiał przyjąć, notabene cieszy mnie to, że wprowadza (autor tematu) zmiany w akwa i polepsza żywot Swoim podopiecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej niż na początku ale przed Tobą wciąż dużo pracy, pomyślałbym na zmianą podłoża na np. bazalt o granulacji 2-3mm, ładnie wygląda a przy okazji jest niezbędny do hodowli niektórych gatunków ryb :)

 

Człowieku proszę powiedz mi bo ja nie znam takich ryb dla których bazalt byłby niezbędny do hodowli , prędzej piasek jest niezbędny i to nie o takiej granulacji raczej ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Człowieku proszę powiedz mi bo ja nie znam takich ryb dla których bazalt byłby niezbędny do hodowli , prędzej piasek jest niezbędny i to nie o takiej granulacji raczej


Może nie zbyt precyzyjnie się wypowiedziałem, po prostu chodziło mi o to, ze np. neony potrzebują ciemnego podłoża. A jeśli chodzi o granulację to moim skromnym zdaniem właśnie taka - 2-3mm wygląda najefektowniej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może nie zbyt precyzyjnie się wypowiedziałem, po prostu chodziło mi o to, ze np. neony potrzebują ciemnego podłoża. A jeśli chodzi o granulację to moim skromnym zdaniem właśnie taka - 2-3mm wygląda najefektowniej ;)

Chodzi ci raczej o ciemny syf na dnie który powinny mieć ;) a nie o podłoże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda, pod warunkiem, że jest zachowany wzajemny stosunek pomiędzy wszystkimi pierwiastkami.

Ktoś przeprowadzał kiedyś eksperyment, akwa bez ryb, nawozy lane "wiadrami" z zachowaniem odpowiedniego stosunku, glonów brak.

Więc obwinianie podwyższonego PO4 za glony już dawno zostało obalone.

 

 

Zgadzam sie z Mapetem...

Jeśli chodzi o  PO4 to utrzymanie go na odpowiednim poziomie pomaga kontrolować niektóre glony np. w postaci zielonych kropek na szybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zgadzam sie z Mapetem...

Jeśli chodzi o  PO4 to utrzymanie go na odpowiednim poziomie pomaga kontrolować niektóre glony np. w postaci zielonych kropek na szybie.

 

To dobrze, że się zgadzasz :). Ja też się zgadzam. W ogóle nie rozumiem o czym dyskutujecie. Napisałem, że za dużo PO4 to glony. Może nie mam racji ? Mapet przeczytał nie doczytał do końca posta w 2 miejscachi wywiązała się dyskusja. Owszem mogłem opisać wszystko o stosownym nawożeniu, oświetleniu o proporcjach, o rybach a nawet o silikonie do klejenia szkła ale to chyba nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absolutne minimum

 

 

testy gH też sie przydadzą będziesz wiedział jakie ryby możesz hodować

 

testy kH ułatwią ci określenie CO2 w wodzie zwłasza jak będziesz wiedział jakie masz pH :)

Doczytałem. :) Dla ryb ważniejsze jest KH - Ty napisałeś, że przyda się do określania poziomu CO2 jak będziesz miał torf w akwa lub coś innego co będzie Ci zmieniało parametry te tabele możesz wywalić sobie spokojnie do kosza. :)

Więc przy KH i GH dość ogólnie opisałeś ich zastosowanie (tak jak by pozostałe nie były ważne). Powinny zostać dopisane do tego minimum.

Co do PO4 to nie, nie masz racji, użyłeś Swojego skrótu myślowego, wprowadzając w błąd, lepiej by było wcale tego nie pisać. Po napisaniu czytaj Swoje posty tak jak Ty byś był początkującym i czy Cię nikt by takim nie wprowadził w pomyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...