Skocz do zawartości

Kompletowanie sprzętu do 25l


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jak w temacie, kompletuję sprzęt do akwarium 40x25x25 = 25l i chciałbym zaczerpnąć trochę porad :)

Planuje zakupić filtr kaskadowy FZN1 (w zasadzie już zamówiłem), grzałkę już posiadam 25w z termostatem.

Akwarium posiada pokrywę.. i tu jest problem, bo wymaga ona przeróbki :( ponieważ chciałbym zamontować tutaj oświetlenie 18w. 

myślałem o świetlówkach 2x9w, tylko nie za bardzo wiem, jak to wszystko przerobić..

 

W zbiorniku planuję trzymać jakiegoś bojowniczka i kilka kirysków lamparcich, tył zbiornika chciałbym mieć mocno zagęszczony, oraz w rogu będzie konarek (obrośnięty już microsorium oraz anubiaskiem nana), ale też przy takim oświetleniu jakie chciałbym mieć myślę, że dałoby radę u hodować jakis trawniczek.. (tylko jaki?)

 

Nawozić będę na pewno Potasem oraz Carbo, a pod podłoże kulki g-t JBl.

Jako podłoże planuję zrobić jakąś a'la ścieżkę z piachu (do piaskownic), a resztę zasypać podłożem AS II. (oczywiście wszystko oddzielone byłoby jakimś kawałkiem plastiku, by się nie zlało ze sobą :))

 

A może na przód dać piach, a pod roślinki na tył dać substrat? Co Wy o tym sądzicie? Da się u hodować jakiś trawniczek na piachu ? :) 


Pomóżcie mi proszę, jakie złoża filtracyjne najlepiej do kaskady oraz w sprawie tego oświetlenia oraz podłoża unsure.png

wszelkie inne rady oczywiście bardzo się przydadzą :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim solarium ryby się męczą, światło wali im po oczach.

Trawnik można mieć już przy 0,3-0,4W/l z mchów lub Marsilei.

Takich posiadaczy rybek nie powinno się naśladować.

Do takiego światła tylko krewetki i ślimaki.

Ładny roślinniak jest sam w sobie ozdobą i ryb tam nie potrzeba.

 

Ja tylko doradzam, zrobisz jak uważasz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, no popatrz, nie wiedziałem, ale bardzo dziękuję, Krzysiek. cenna rada dot. światła :)

 

W takim razie planuję wsadzić 11w/14w - tylko czy świetlówkę, czy żarówkę ? Czy żarówka wystarczy? :(

Myślę też, by cały zbiorniczek zasypać samym piachem, nie sypać substratu

Edytowane przez Moroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę też, by cały zbiorniczek zasypać samym piachem, nie sypać substratu

:piwo:  

W piach kulki gliniano-torfowe i jest super. 

 

 

 

W takim razie planuję wsadzić 11w/14w - tylko czy świetlówkę, czy żarówkę ? Czy żarówka wystarczy?
 

 

W jednym swoim akwarium mam żarówkę Philips Genie 6500K i jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak będzie, piasek, kulki pod piach (również tak planowałem) i sadzimy roślinki :)

 

Dzięki, w takim razie podchwycę pomysł na żarówkę i zakupię może taką samą hihi  :mrgreen:

 

Nad trawniczkiem jeszcze pomyślę (troszkę czasu mam zanim wszystko skompletuję  ;-) )

 

A ja tylko wspomnę, że u mnie w 25l z modułem 11W, całkiem nieźle sobie poczyna trawnik z małego heńka (oczywiście na piasku).

Ooo, a to szczęście.. :)  Może też bym spróbował? Kto wie :)
A czym nawozisz, Ahr?   ;<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz piasek na dno to wielu użytkowników używa i poleca piasek do piaskownic firmy Sobex który można podobno dostać w Obi:) cena niska a i nie jest aż tak jasny przez co mocno nie odbija swiatła :) no chyba że akurat szukasz aż tak białego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz piasek na dno to wielu użytkowników używa i poleca piasek do piaskownic firmy Sobex który można podobno dostać w Obi:) cena niska a i nie jest aż tak jasny przez co mocno nie odbija swiatła :) no chyba że akurat szukasz aż tak białego :)

Dzięki, właściwie to sam nie wiem, w sumie to może AŻ taki jasny nie będzie najładniejszy :) Więc najprawdopodobniej zdecyduje się na piasek, który proponujesz. 

 

Wiele osób też poleca ponoć piasek z Castoramy, tylko, że pakowany tylko 25kg.. to odpada :)

 

**poprawka, SOBEX jest z Leroy'a :D

 

EDIT: Zastanawiam się również nad 'Piaskiem do piaskownic' z atestem z OBI.  widzę, że dużo osób poleca, bezpieczny i w ogóle :)

Edytowane przez Moroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

**poprawka, SOBEX jest z Leroy'a

Biorę to na siebie :) mogłem źle skojarzyć :) Sobex też jest w takich sporych workach chyba po 20kg, ale to i tak tanio wychodzi :)

U siebie mam piasek kwarcowy taki z zoologa i jest niby dobry ale bardzo jasny przez co mocno odbija światło no i też szybko widać wszelakie brudki, które pozostawiają krewecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się właśnie zastanawiać, czy taka żarówka philips genie będzie dobra, czy oświetli mi całe akwarium. Obawiam się, że jeden bok może być niedoświetlony.. 

 

A może 2x moduł oświetleniowy Aquael'a 9w 6500k ? Przyczepić do pokrywy i niech chodzi, wszystko byłoby ładnie naświetlone. 
Tylko obawiam się też, czy to nie za dużo światła jak na akwarium 25l...  0.72w/l - Chyba za mocne jak na baniak bez co2 z butli, co ?  tongue.png

 

Doradziłby coś ktoś na szybko? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oraz malutkie pytanko do Was, bo skoro będę miał akwarium całe na piasku, to może kupić ze dwa, jednego świderka ? Czy nie ma takiej potrzeby? :icon_e_biggrin:

Moim zdaniem nie ma takiej potrzeby :) Wielu użytkowników tego forum posiada baniaki postawione na podłożu z piasku i z tego co wiem nie kombinują nic z tym a zielicho rośnie bardzo ładnie. Pod piasek jedynie można dać kulki gt lub ziemię (ja mam tak u siebie chociaż jakbym zakładał na nowo to dałbym tylko kulki gt :) - łatwiej z przesadzaniem roślin itp.) Jeśli martwisz się o strefy beztlenowe to z tego co wiem jeszcze nikomu nic nie wybuchło w akwa :)

 

Jeśli chodzi o oświetlenie to ja np. mam u siebie 11W na 30l kosteczkę (decolight aquaela) i jest wystarczająca :) Wszystko rośnie bez większych problemów. Z tego co czytałem to niektórym nawet udaje się małego heńka na trawniku wyhodować przy ok 0,4W/l. Poza tym tak mocne oświetlenie jakie chciałeś założyć to dla ryb istne solarium także nie polecam :) Chyba, że na powierzchni dasz coś pływającego to jeszcze by jakoś uszło ale szerze mówiąc nie widzę takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam dać w piasek kulki gt właśnie :).

Prawda, pomysł z Aquaelami był głupi :)
 

Kurcze, najeździłem się, naszukałem tych świetlówek.. i nic.. Castorama 2x, tesco 2x, nigdzie nie było Albo o barwie 6500k, albo nie było Philipsów. - po prostu masakra !
Aż się wkurzyłem i pojechałem do OBI.. A tam co ? Nie było nawet philipsiaków  :facepalm:

I stanęło na tym, iż kupiłem OSRAMa, a'la Philips Tornado.. i to 15w :( Miało być 14w, więc myślę, że może nie będzie tak źle  z tym 0.6w/l.. 
Zobaczymy, jak zaczną wychodzić jakieś komplikacje to zamówię na allegroszu Philipsiaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, Krzyś, tylko ważne dla mnie było, by nie kupić też jakiegoś (brzydko mówiąc) ''ścier..", dlatego tak napaliłem się na Philipsa :)
Ale kiedy zobaczyłem same OSRAMy na pułkach, to przypomniało mi się, że przecież to też jest dobra firma i można wziąć :) 

 

Bo wiadomo, ze taki Osram czy Philips to jest coś, w porównaniu do np ŚWIETLÓWKA TESCO marki TESCO ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...