Jump to content

25 l - dobranie kaskady/napowietrzanie

Recommended Posts

Witam, posiadam akwarium 25 l (40/25/25), a w nim filtr hbl-301 (zalecany do akwarium 20-50) na wlocie jest założona gąbka, w srodku zeolit + wata, jako filtr - nie narzekam, bo i za wiele do filtrowania nie ma, kilka sztuk narybku i 20 krewetek. Niestety odkąd wpuściłam do niego crystale zauważyłam, że jest duży problem z napowietrzaniem wody. Filtr porusza taflą tylko w obrębie kilku cm od wylotu, na reszcie akwarium zauważyłam skłonność do powstawania filmu (choć to akurat by mi nie przeszkadzało) a jeśli tylko wyłączam na chwilę brzęczyk (niezależnie czy w ciągu dnia czy po zgaszeniu świateł) lokatorzy zaraz próbują wyleźć z akwarium. Na razie napowietrzanie chodzi non stop, ale jest dość uciążliwe (hałas) więc pomyślałam - wymenić filtr. Planuję zakup albo hbl-501 tylko zastanawiam się, czy poza większym mieszaniem wody na powierzchni nie zrobi mi pralki w środku??

501 jest przewidywana do akwariów 40-100 l, myślałam jeszcze o 701, ale tu specyfikacja mi wychodzi 100-200 więc chyba faktycznie byłoby to przegięcie ;-)

Ewentualnie czy problem z napowietrzaniem może wynikać z czegoś innego niż filtr i co może jeszcze (poza brzęczykiem) problem rozwiązać??

/P.S. Przed wpuszczeniem Crystali problem nie był widoczny, nie wiem czy był film - nie zwróciłam uwagi - narybek i 3 sztuki neocardiny miały się świetnie, z tym napowietrzaniem wpadłam na to dopiero też po pewnym czasie - nie było oznak przyduchy opisywanych na innych forach, poza tym, że część osobników Crystali próbowała wyleźć z akwarium, po włączeniu bąbelków problem zniknął/

Edited by Atthis