Skocz do zawartości

Dziury w roślinach, a małżoraczki.


Nemo7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W akwarium od około 2 miesięcy sporadycznie zauważałem pojawianie się maluteńkich czarnych robaczków siedzących w bezruchu. Szukając opisów na internecie trafiłem na małżoraczki. Osobniki które występują w moim akwarium mają poniżej 1mm, szacuję że coś około 0,3 - 0,5mm. Wyglądają jak połyskująca kuleczka z trzema parami nóg. Wraz z wzrostem ich liczebności padały mi krewetki, obecnie nie mam ani jednej krewetki ostatnie dwie padły mi wczoraj. Początkowo nie wiązałem padania krewetek z tymi robaczkami. Kiedy ilość krewetek zbliżała się do zera, zaczęły pojawiać mi się dziury w hydrocotyle. Dochodzi do tego że widzę rano dwa robaczki na liściu, wracam wieczór liść w całości praktycznie pożarty. Teraz zauważyłem że niektóre listki Małego Heńka również są podziurawione albo zjedzone do połowy i to tylko w głębszych warstwach.

Początkowo myślałem że to objawy jakiś niedoborów, ale to raczej mało prawdopodobne bo inne rośliny nie mają aż takich dziur, tylko hydrocotyle i to w jednym miejscu. Pierwszy raz je zaobserwowałem około 2 miesięcy temu na Małym Heńku, od tygodnia zacząłem je obserwować siedzących na Hydrocotyle i to w miejscu gdzie jest najbliżej do Małego Henia. Czyli prawdopodobnie przeniosły się wyżej.

Ryb praktycznie nie karmię, czasami nie podawałem pokarmu nawet przez 2 miesiące ponieważ widziałem że ostro polują w akwarium na Oczliki i Nicienice. 

Ostatnich czasów zmieniłem oświetlenie, dołożyłem butle, nawożę solami, najpierw stosowałem kupną wodę demineralizowaną, a obecnie posiadam filtr RO.

Nie wiem co robić, bo ciężko jest je oderwać od roślin nawet strzykawką z wężem. Ryby się nimi nie interesują.

 

 

Wyłowiłem jednego osobnika.

2mq4x8h.jpg

 

Hydrocotyle wszędzie wygląda tak ...

358nwxg.jpg

 

w miejscu gdzie je widuje wygląda tak ...

30tla3k.jpg

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem własnie że rybki prubują je zjeść, ale od razu wypluwają. Teraz na Małym Heńku jest ich plaga. Chyba masz racje Mapet że to mszyca wodna. Znalazłem na internecie inne zdjęcia i są bardzo podobne. Czym to zwalczyć, bo nigdzie nei ma żadnych informacji ?!

1305_ogrodek-zdjecia_1_jpg_mszyce-2-foto

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety tego nie wiem, nigdy nie miałem mszyc, możesz próbować jakimiś wywarami są przepisy do oczek wodnych ale myślę że wiązało by to się z wyłowieniem obsady, ja przynajmniej bym nie zaryzykował przy obsadzie stosowania tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle szukam na internecie sposobów na pozbycie się tego robactwa i ciężko jest znaleźć coś konkretnego. Większość nie nadaje się do stosowania w wodzie, a służy do spryskiwania roślin które rosną nad powierzchnią wody (np. Lilie). Zabrałem się za wyławianie rybek. Razborek już sie pozbyłem oddałem je, a Otoski w poniedziałek idą do akwarium teścia. Pierwsze co planuję zrobić to zagazować akwarium na jakieś dwa dni, jak to nie pomoże to lekko osolić wodę. Czytałem też o stosowaniu rumianku w akwariach. Wiem że to są szalone pomysły, ale nie chce stracić tego nad czym pracowałem prawie rok, a nic innego nie przychodzi mi do głowy. 

Co o tym sądzicie i może macie jakiś inne pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...