Skocz do zawartości

Problem z paletkami ( zółta woda, ciemne paletki)


vatras
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Założyłem akwarium z rybkami ( gł. paletki ) 

Mam je już 3 tygodnie. Z wodą mam takie problem, że jest brudna ( żółta ) , pomimo dobrego traktowania i podmiana wody. Bakterie zaczepiłem, Miałem filtr wewnętrzny lecz wymieniłem go na zewnętrzny ( deszczownica ) . Dałem do niego przez 1,5 tygodnie torf ( powód żółtej wody?) , oraz wkład  Ceram bio

 

Paletki cały czas są w jednym miejscu i praktycznie się nie ruszają, mało jedzą i niektóre zaczynają ciemnieć i często ocierają się o liście , akwarium. 

 

Bałem się, że może ryby mają za mało powietrza więc teraz podłączyłem drugi filtr ( stary wewnętrzny ) 

 

Poza paletkami jest kilka kirysków, glonojady. 

 

Proszę o wskazówki bo jak widać jestem trochę zielony. 

 

Jeśli jest potrzeba o zdjęcia to proszę pisać 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zadaj konkretne pytanie, dodaj czytelne zdjęcie całego zbiornika, dodaj czytelne zdjęcie problemu(chora ryba, marniejąca roślina, glon, itp.)
2. Podaj dokładny wymiar zbiornika – szerokość, długość oraz wysokość.
- 80x35x60 - 170 l 

3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone.
- świetlówki 2x 20 W

4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp.

-3 tygodnie

5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. Podaj parametry twojej wody w zbiorniku i/lub jeśli znasz wody z wodociągów. Podaj też parametry wody, którą używasz do podmian i jeśli to woda RO to podaj czym ją uzdatniasz(firma i jaka dawka) – wodę można zbadać ogólnodostępnymi testami, jeśli takich nie posiadasz to zapytaj w sklepie zoologicznym, może zbadają twoją wodę: twardość ogólna gH(TWO), twardość węglanowa kH(TWW), pH, NO3, PO4, NO2, Fe. Jak firma testów, sprawdź też datę ważności.

 

- o wodzie nic niestety nie wiem. 

6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp..

- Używałem bakterie na start i uzdatniacz do wody

8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności.

Często jest to spowodowane ostatnimi problemami z filtrami. 
9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat.

28/30 stopnie. Grzałka podłączona pod termostat
10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień. 

Nie
11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie)

Nie
12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ryb, raków, krabów, żółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd.

5 paletek po 10 cm, 2 glonojady, 7 kirysków , 3 pielegnice ramireza, 4 gubiki 
13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji.

( zdjecie ) nie znam dokładnych nazw wszystkich roślin
14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie.
żwirek 6 cm~

15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą.

Filtr zewnetrzny Ikola 250 (kupiony niedawno) wspólpracuje z filtrem wewnetrznym ( dodatkowe napowietrzanie) 
16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu.

2 razy dziennie , małe ilości z powodu takiego że nie jedzą (paletki ) 

 

post-20951-0-74201400-1398891897_thumb.jpg

post-20951-0-19772800-1398891919_thumb.jpg

post-20951-0-53440900-1398891939_thumb.jpg

post-20951-0-35095200-1398891971_thumb.jpg

post-20951-0-44143400-1398891994_thumb.jpg

post-20951-0-79146700-1398892017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chodzi o to skoro chodzi o palety czyli też o akwarium ... jak dla mnie to jest jakaś porażką , ryby te są bardzo wymagające a Ty nie wiesz nawet jakie masz parametry wody w kranie tak się interesujesz że nie chce Ci się wejść na stronę wodociągów i zobaczyć ... Jeśli chcesz żeby z tego co kolwiek jeszcze było to zrób restart , wyparz filtry oraz grzałkę , dokładnie wyczyść akwarium . Daj 30 % wody z biedronki w 5l baniakach oraz resztę RO możesz kupić w jakimś akwarystycznym cena to jakieś 20gr za litr . Wtedy osiągniesz dobre parametry wody dla paletek . Do paletek przez pierwsze 3 tygodnie nie dodawaj żadnych ryb , najlepiej do póki paletki nie będą swobodnie pływać po akwarium . Oczywiście paletki trzymaj w czystym szkle bez podłoża z samym filtrem i grzałką . Dodaj napowietrzacz . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- o wodzie nic niestety nie wiem.

To jest pierwsza rzecz, którą powinieneś wiedzieć przy paletkach (pH i twardości).

Bez tego nikt nie pomoże Ci z leczeniem, gdyż do leczenia też jest potrzebna woda o odpowiednich parametrach.

 

 

 

- Używałem bakterie na start i uzdatniacz do wody

Niepotrzebnie... Jak długo dojrzewało akwa przed wpuszczeniem ryb?

 

 

 

Często jest to spowodowane ostatnimi problemami z filtrami.

Jakimi problemami? To może mieć wpływ na ich wygląd (opisz to dokładnie).

 

 

 

niektóre zaczynają ciemnieć i często ocierają się o liście , akwarium

Śluzują, mają  wypryski (podobne do ospy), jakie odchody, guzy/dziury na głowie, próbują tak jak by pluć, mają nabrzmiałe brzuchy, jaśniejsze przebarwienia na tych pociemniałych?

 

 

28/30 stopnie. Grzałka podłączona pod termostat

Zmniejsz do 27, jeżeli to bakterie to wyższą temp. pomagasz im wykończyć ryby.

 

 

 

2 glonojady

Jakie? Jak wyglądała kwarantanna i sprawdzenie wszystkich ryb?

 

 

 

2 razy dziennie , małe ilości z powodu takiego że nie jedzą (paletki )

Czym?

 

Lepsze światło, lepsze zdjęcia ryb.

Spróbuj gdzieś żeby mieć dostęp do mikroskopu (szkoła -laboratorium, weterynarz, znajomi), zdjęcie próbek powiększenie ok 120 i 350.

Próbki pobierz : świeżo złapane odchody i "błoto" z filtra.

Pociemnienie ryb pokazuje że nie są one w dobrym stanie, nie jeść mogą długo.

 

 

 

ryby te są bardzo wymagające

Wymagające na co? Każda ryba wymaga odpowiednich parametrów wody, zbliżonych do naturalnego środowiska, pasożyty wykończą rybę nawet w wodzie o idealnych dla nich parametrach.

 

 

 

Jeśli chcesz żeby z tego co kolwiek jeszcze było to zrób restart , wyparz filtry oraz grzałkę , dokładnie wyczyść akwarium

No i co to da jak ryby mają to w sobie i na sobie...

 

 

 

Do paletek przez pierwsze 3 tygodnie nie dodawaj żadnych ryb , najlepiej do póki paletki nie będą swobodnie pływać po akwarium .

A skąd takie bzdury?

 

 

 

Oczywiście paletki trzymaj w czystym szkle bez podłoża z samym filtrem i grzałką . Dodaj napowietrzacz .

Sam to wymyśliłeś czy ktoś Ci pomógł? Jak czytam cały Twój post powoli zaczynam panikować i chyba wywale z akwarium wszystko i będą w nim tylko paletki z grzałką...

 

I rozumiem, że w Twoim wypadku te 170 L to sterylniak... jakie będzie ich docelowe akwa?

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wymagające na co? Każda ryba wymaga odpowiednich parametrów wody, zbliżonych do naturalnego środowiska, pasożyty wykończą rybę nawet w wodzie o idealnych dla nich parametrach.

 

Nie mów mi że paletki są tak samo łatwe w hodowli jak np gupiki .. 

 

 

 

No i co to da jak ryby mają to w sobie i na sobie...

To żeby zaczął je leczyć , np Metrozolem ..

 

 

A skąd takie bzdury?

 Do czasu gdy nie wyleczy ryb niech nie dodaje tam żadnej innej .. 

 

 

Sam to wymyśliłeś czy ktoś Ci pomógł? Jak czytam cały Twój post powoli zaczynam panikować i chyba wywale z akwarium wszystko i będą w nim tylko paletki z grzałką...

Jeśli jego ryby są na skraju to tak bym zrobił , do sterylniaka podał antybiotyk i gdy je wyleczy wtedy zrobił normalne akwarium . 

 

I rozumiem, że w Twoim wypadku te 170 L to sterylniak... jakie będzie ich docelowe akwa?

Do czasu gdy ich nie wyleczy tak sterylniak . 

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów mi że paletki są tak samo łatwe w hodowli jak np gupiki ..

Są, pasożyty tak samo używają sobie na innych rybach jak na tych , tylko paletki swoim zachowaniem, barwą pokazują nam że coś jest nie tak. Dla przykładu moje ramirezki gold z wypryskami od nicieni az wyglądały jak podczas ospy nadal się tarły i jadły a paletki siedziały w kącie..

 

 

 

To żeby zaczął je leczyć , np Metrozolem ..

To jest następna najgłupsza rada... Metro działa na niektóre pasożyty. Jeżeli nie trafisz na te na które ono działa masz 75% szans ze osłabi to rybę a tamte ją wtedy zaatakują ze zdwojoną siłą.

 

 

 

Do czasu gdy nie wyleczy ryb niech nie dodaje tam żadnej innej ..

Ma już z nimi ryby, które też trzeba leczyć.

 

Czy trzeba wszystko dezynfekować i  wywalać z akwa czy  można leczyć w ogólnym, zależy od pasożyta, może to być grzyb, bakteria, tasiemiec i kilka jeszcze innych.

Nie polece nikomu leczenia bez odpowiedniej diagnozy żadnym lekiem bo jeśli np. mają przyrwy skrzelowe a podasz levamizol to podusisz ryby jak woda bedzie miała nieodpowiednie parametry to dodatkowo je potruje...

 

Edit:

 

Dodam jeszcze tylko tyle, że cena mikroskopu to często cena jednej ryby, a może uratować wszystkie z akwa.

Ja sam korzystam z takiego "dziecinnego" jest to taki plastik fantastik... ale ma powiększenie 150, 450 i 900 (z tego prawie nie korzystam).

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lecz myślę że łatwiej mu będzie leczyć rybki na sterylniaku

Zawsze jest łatwiej leczyć w sterylniaku a nie zawsze potrzeba i nie każdy aranż można odbudować. Czasami się włożyło w to za dużo pracy i pieniędzy. Jak będzie trzeba to nie będzie zmiłuj się i wszytsko do dezynfekcji (ja tak miałem).

Dlatego najpierw diagnoza potem rady.

 

 

 

sprzatanie co 2 dni w żwirku to problem

A niby to dlaczego co dwa dni?  Taki żwirek to w ogóle jest pomyłka dla takich ryb i tak powinien być zmieniony na piasek ale nie o tym jest mowa w tym temacie...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się powoli pogodził z utratą wszystkiego, a na dzień dobry zrobił restart... nie obraź się tego śmietnika, który widziałem na zdjęciach. W ogóle to nie rozumiem jak można było wpuścić takie ryby do takiej ŻYBURY.....

 

Dla mnie temat jest zamknięty,,, Ryby wyłów idź do sklepu i niech ci je przechowają 2 tygodnie zapłać jakieś drobne. A ze zbiornika spuść tę wodę w 90%, odmul porządnie dno i dolej wodę RO.

Jak już się wszystko ustabilizuje i ogarniesz parametry wody, wtedy idź z powrotem do sklepu po ryby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy paletkach zazwyczaj co 2 dni się odmula dno , łatwiej jest to zrobić na czystym dnie

Ja się kolejny raz zapytam kto Ci takich bzdur naopowiadał?

Ja podczas podmiany (raz na tydzień - czasami raz na dwa tygodnie jak nie mam czasu) zbieram "śmieci" wężem od podmian z dna i tyle. Masz paletki czy tyle się nasłuchałeś, że tak trzeba i tak dalej to rozpowszechniasz?

 

 

Ryby wyłów idź do sklepu i niech ci je przechowają 2 tygodnie zapłać jakieś drobne.

 

 

wtedy idź z powrotem do sklepu po ryby...

Których już nie będzie... Te ryby trzeba leczyć.

I ja nie wiem w sumie po co ta cała dyskusja, jak autor tematu nie bierze w nim udziału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jest pierwsza rzecz, którą powinieneś wiedzieć przy paletkach (pH i twardości).

 

 

Jeśli możesz powiedzieć jakie te testery kupić, aby to sprawdzić 

Twardość wody wg, wodociągów jest wodą średnio-twardą, + 20l wody od sprzedawcy paletek

 

 

Niepotrzebnie... Jak długo dojrzewało akwa przed wpuszczeniem ryb?

 

 

 

niestety ale tylko 2 dni, 2 dni później wpuściłem paletki

 

 

Jakimi problemami? To może mieć wpływ na ich wygląd (opisz to dokładnie).Często jest to spowodowane ostatnimi problemami z filtrami.

 

Miałem problem z deszczownicą i ustawieniem i musiałem ingerować w akwarium, później dodałem dodatkowy filtr (stary) dla dodatkowego napowietrzania 

 

 

Śluzują, mają  wypryski (podobne do ospy), jakie odchody, guzy/dziury na głowie, próbują tak jak by pluć, mają nabrzmiałe brzuchy, jaśniejsze przebarwienia na tych pociemniałych?

 

Jedna żółta paletka ma czarne kropki prawie na całej rybce, głównie na ryjku, 

Również nie wiem czy o to chodzi ale otwierają buzie co chwila, tak jak jakby do jedzenia. 

Jedna z paletek która jest kompletenie czarna, posiada 2 jakby malutkie biale krostki. 

 

 

 

 

Jakie? Jak wyglądała kwarantanna i sprawdzenie wszystkich ryb?

Jakie glonojady to chyba takie najzwyklejsze ( małe ) . Ogólnie kwarantanna wyglądała tak, że wracałem z zoologicznego, potrzymałem rybke już w akwarium jednak w woreczku i po godzinie wpuszczałem ją już normalnie.

 

 

 

Czym?

 

Ichto-vit - dla kazdego rodzaju rybek.

 

Oraz dostałem od sprzedawcy karme ( same czerwone płatki ) która też daje rybkom 

 

 

Spróbuj gdzieś żeby mieć dostęp do mikroskopu (szkoła -laboratorium, weterynarz, znajomi), zdjęcie próbek powiększenie ok 120 i 350.

Próbki pobierz : świeżo złapane odchody i "błoto" z filtra.

Pociemnienie ryb pokazuje że nie są one w dobrym stanie, nie jeść mogą długo.

 

 

 

Mikroskop mam, taki za 50 zł ( bardziej taki dziecinny ) , tylko nie mam zielonego pojęcia jak zrobić zdjęcie ( raczej niemożliwe) , chyba, że mógłbym Ci opisać? 

 

 

I rozumiem, że w Twoim wypadku te 170 L to sterylniak... jakie będzie ich docelowe akwa?

 

Myślałem, że jest wystarczająco duże jak na 5 paletek 

 

 

Powiedz co mam kupić, jutro postaram się zdobyć jakiś aparat dobry i zrobić zdjęcia 

Edytowane przez vatras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eśli możesz powiedzieć jakie te testery kupić, aby to sprawdzić

pH, KH, GH - kropelkowe.

 

 

niestety ale tylko 2 dni, 2 dni później wpuściłem paletki

Robiłeś częstsze ale mniejsze podmiany żeby zniwelować poziom związków trujących azotu?

 

 

 

Jedna żółta paletka ma czarne kropki prawie na całej rybce, głównie na ryjku, Również nie wiem czy o to chodzi ale otwierają buzie co chwila, tak jak jakby do jedzenia. Jedna z paletek która jest kompletenie czarna, posiada 2 jakby malutkie biale krostki.

Zdjęcia.

 

 

Ogólnie kwarantanna wyglądała tak, że wracałem z zoologicznego, potrzymałem rybke już w akwarium jednak w woreczku i po godzinie wpuszczałem ją już normalnie.

To nie była kwarantanna tylko aklimatyzacja, zwykle dolewa się też wodę z akwa do woreczka, żeby wyrównać nie tylko temp. ale również skład chemiczny wody.

 

 

Mikroskop mam, taki za 50 zł ( bardziej taki dziecinny ) , tylko nie mam zielonego pojęcia jak zrobić zdjęcie ( raczej niemożliwe) , chyba, że mógłbym Ci opisać?

Mam podobny :). Przykładasz aparat do okularu (tam gdzie patrzysz) i robisz zdjęcie. Szukaj jajek, ruszających się stworzeń, nitek, po prostu porób kilka zdjęć.

 

Próbki pobierz : świeżo złapane odchody i "błoto" z filtra.

 

 

Myślałem, że jest wystarczająco duże jak na 5 paletek

Niestety nie.

 

 

Powiedz co mam kupić, jutro postaram się zdobyć jakiś aparat dobry i zrobić zdjęcia

Na razie nic nie kupuj, popytaj się kogoś czy mają znajomego weterynarza (chyba że Ty masz), żebyś nie miał problemu z dostaniem lekarstw. Nie kupuj sklepowych (firmowych mieszanek akwarystycznych) nimi ciężko się pozbyć pasożytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy już zamówione z zooleka na ph i na to drugie KG I GH - kropelkowe

Jutro postaram się zdjęcia z mikroskopu dać

a dziś próbowałem zrobić zdjęcia jakimś lepszym ale raczej kiepsko znów wyszło 

Troche też forum obniża jakoś zdjęć więc wstawiam link do zapakowanych zdjęć 

http://przeklej.org/file/dUfCRr/sss.rar

post-20951-0-69784800-1399407050_thumb.jpg

post-20951-0-39631200-1399407068_thumb.jpg

post-20951-0-40920300-1399407098_thumb.jpg

post-20951-0-12382000-1399407125_thumb.jpg

post-20951-0-23532200-1399407150_thumb.jpg

post-20951-0-54092500-1399407170_thumb.jpg

post-20951-0-87092200-1399407190_thumb.jpg

post-20951-0-99966500-1399407207_thumb.jpg

Edytowane przez vatras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy jeszcze nie przyszły, być może dziś się pojawią ,

 

za to mam zdjęcie błota z filtra ( z zewnetrznego jak zassawka jest to tam było sporo błotka więc z niego skorzystałem ) 

 

Nie wiem czy dobrze to zrobiłem, widziałem kilka robaków ( larw małych )  które się ruszały  sa one również na zdjęciu , dostrzegłem również coś ruszającego się, tylko że wyglądało jak kawałek nitki.

 

 

Zdjęcia odchodów zrobię wieczorem 

post-20951-0-09778400-1399627594_thumb.jpg

post-20951-0-83686300-1399627613_thumb.jpg

post-20951-0-27526100-1399627638_thumb.jpg

post-20951-0-71129300-1399627656_thumb.jpg

Edytowane przez vatras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to tu masz amebę, colurelle (niegroźna) i chyba nicień, zrób zdjęcie tych ruszających nitek i poszukaj jajek (kształtu jak takie piłki do rugby).


Nie zapominaj do każdego zdjęcia dopisywać powiększenie przy jakim było robione.


Czekamy na resztę zdjęć, testy i podejmujemy decyzje co leczymy pierwsze.


Zrób też zdjęcia przy większym powiększeniu ( tak 450), może jakiś filmik czy małe kropki Ci nie biegają po szkiełku jak po autostradzie.

 

Edit:

 

Dał byś radę pobrać wycinek skrzela (taki 1 -2 mm), jak nie to wymaz śluzu spod pokrywy skrzelowej i pod mikroskop (czy nie mają przyrw skrzelowych) i jakiej kondycji są skrzela. Czasami bakterie i grzyb potrafią je ładnie zmasakrować, że listki nie są rozróżnialne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam własnie inny mikroskop ( bo na zabawkowym pisze wprost ( 200x , 300 x ) lecz tu mam oznazcenia 

 

4/0.10  160/0.17  przy lunecie 16x jak to dobrze nazwałem. 

 

( inne obiektywy które są to S40/0.65  160/0.17   oraz 10/0.26 160/0.17) 

 

 

Wstawiam kilka zdjęć robione głównie 4/0.10  160/0.17  , nie wiem czy widać cokolwiek ważnego na nich , 

 

Również dodaje film, na którym są nitki. 

 



 

 

 

Testy przyjdą w poniedziałek , a co do skrzel , to raczej odpada, nie jestem w tym dobry 

post-20951-0-47319000-1399807845_thumb.jpg

post-20951-0-12915200-1399807892_thumb.jpg

post-20951-0-23867900-1399807959_thumb.jpg

Edytowane przez vatras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co a propo tych kropek to jeszcze muszę to zbadać.

 

Mierzyłem ph wody które wynosi tak w przybliżeniu 7,5-8. 

 

Natomiast mam pytanie do tego drugiego testu kropelkowego tam jest napisane, że mam używać to na wodzie która ma temperature pokojową. Mam sie do tego stosować ? Czy te 28 stopni co mam w akwa mogą być? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...