Skocz do zawartości

uszczęsliwić syna... bezcenne :)))


marcin8210
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam próbę .Chciałbym zakupic na próbę zestaw nawozów, do codziennego stosowania .

Mam akwarium malutkie 60x30x30 kilka roslin kilka gupików tzn to akwarium syna ja mam większe ale z pyszczakami wiec... wiadomo:) roslin brak.Chciałbym stworzyc synkowi tam podwodny ogród i szukam odpowiedniego nawozu więc postanowiłem kupic   nawozy , oswietlenie aquael duo 2x11wat +11wat deco light oczywiście do wymiany ale tez nie mam pojęciea na co L butla co2 2 bąbelki na sekundę podłoze to 3 cm ziemi ogrodowej i na wierzch czarny żwir.  Wyglada to moim zdaniem nawet nawet ale wiadomo przy zakupionych nowo roslinach wszystko wyglada dobrze ale spodziewam sie ze za jakiś miesiąc lub krócej roslny pewnie same ulegną destrukcji , chciałbym temu zapobiec poniewaz wole kupowac co jakiś czas odpowiedni nawóz niż rosliny ktore i tak padną . Bardzo proszę kogos z Was z większym doświadczeniem roślinnym  o instrukcje dozowania w akwarium  i jakiekolwiek informacje. Bedę wdzieczny a raczej moje dziecko ktore ma 4 lata a jest juz fascynatem akwarystyki:) co bardzo mnie cieszy i nie chciałbym go zawieść. Nie wiem na co się zdecydować jeśli na gotowe nawozy to bardzo proszę o informacje jakie to mają być i jak je dozować , jeśli sole będą lepsze  a ja w ogóle się na tym nie znam to proszę powiedzieć jakie musze kupić jak rozcieńczyć jak dozować a najlepiej by było jakby ktoś  mi je rozmieszał tylko tak szczerze tak jak ma być J a nie tak na odczep się żeby tylko się odhaczyć i sprzedać  i po prostu przesłał ja oczywiście pokryje wszystkie koszty .Ja jestem Z Zawiercia miedzy Czestochową a Katowicami  także jak jest ktoś chętny do pomocy lub chociaz do rozmowy , jestem w stanie nawet przyjechać z woda zrobić wszystkie testy i wtedy cos pomyśleć , bardzo mi zależy na pomocy .

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierasz kalkulator:

http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/

Korzystasz tylko z "1. Kalkulator to tworzenia typowego...''

post-5983-0-86204900-1398593362_thumb.png

Aha pamiętaj żebyś nie podawał od razu całej dawki tylko stopniowo ją zwiększał. I na początku przez pierwsze 2 tygodnie podawaj tylko potas i opcjonalnie fosfor. 

Edytowane przez Nikodem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje jednorazowo robić po 1 litr roztworu np. w słoiku i później sobie uzupełniać buteleczki.

Dzienna dawka roztworu to 5ml.

Rozrób roztwór w 1l wody (każdą sól w oddzielnym pojemniku).

 

W tabeli z numerem 1 masz napisane jakie stężenie będzie po tygodniu dozowania (może Ci się to przydać na przyszłość).

W tabeli 2 masz napisane jakiej soli ile dać:

 

post-5983-0-35409700-1398627483_thumb.png

 

K2SO4 i KCl jest na potas, ale ty masz K2SO4 więc KCl nie bierz w ogóle pod uwagę.

Edytowane przez Nikodem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie sole dziś otrzymałem. :(post-20929-0-92777000-1398628308_thumb.jpgpost-20929-0-69256900-1398628324_thumb.jpgpost-20929-0-45332700-1398628334_thumb.jpgpost-20929-0-81005400-1398628342_thumb.jpg


post-20929-0-74265000-1398629526_thumb.jpgNikodem czy ty codziennie to wazysz i mieszasz i wlewasz nie da sie tego zrobic jakos prosciej za kazdym razem musze to wazyć ? to nie jest dla mnie problem bo po pracy mamy z synem duzo czasu ale chciałem jakoś prosciej to zrobić .wyszło mi cos takiego czyli twoim sposobem jakbyś to widział

 

 


takie cos dostałem to pisze na opakowaniach:

SIARCZAN MAGNEZU

45GRAM

MG-9,6% MgO-16%

S-13%

SO3-32%

 

CHELAT FE 5GRAM

13 %

 

SIARCZAN POTASU

45 GRAM

K-42% K20-51%

S-18% SO3-45%

 

zapomniałem o fosforanach ale to juz jutro dopiero dostane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proponuje jednorazowo robić po 1 litr roztworu np. w słoiku i później sobie uzupełniać buteleczki.

Żeby zdążyło się popsuć? Suche sole o dużo dłużej są zdatne do użycia i można je dłużej przechowywać. Tym bardziej że Ty polecasz podawać 5 ml dziennie...

Już nie raz Cię ostarzegałem, a niedługo zacznę wyciągać konsekwencje z Twoich złych rad...

 

@marcin8210 czy Ty przeczytałeś ten temat?

http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/

Mam wrażenie, że nawet się nie pofatygowałeś żeby to zrobić... podobnie z pozostałymi dwoma.

Jeżeli tam coś niewyraźnie, niezrozumiale napisałem jak obliczać i ogólnie na czym to polega to napisz, spróbuję to jeszcze prościej ująć, choć nie wiem czy się da...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz zrozumiałem tylko dlaczego pisze zadanych dawek tygodniowych skoro dozujemy te dawki codziennie?


stężenia w tabelce''chce mieć'' ustalam sobie na podstawie testów ? czy jest jakaś taka ogólna norma ze w takim stezeniu rosliny rosną ?


http://www.sendspace.pl/file/2fdac217e65907395298644 takie mam parametry w kranie patrzcie ujęcie stary rynek


proszę o kontakt 513159124 ja oddzwonie wole porozmawić przez tel niż ciągle pytać 

Pozdrawiam

Edytowane przez marcin8210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to raczej by nie podawać jednej dużej dawki tygodniowej gdyż to może skutkować glonami. Dlatego rozkłada się te dawki na dzienne, by nie było zbyt dużo substancji odżywczych wodzie.

Jest taka norma, pisze to nawet w tym linku co Ci Mapet podał:

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

Stężenia w tej tabelce są już domyślnie nastawione, więc nic nie zmieniaj jak się nie znasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak od 15 lat mialem Malawi i tanganike i wyniki super woda idealna ,no ale teraz chcialbym troche zielonego.Woda do takiego akwarium musi wyć cala z RO czy moze byc pól na pól jeżeli chodzi o start to moze dać cala z RO ,aha czy sole musze trzymac w lodowce ,i czy podawac je na wieczór po zgaszeniu swiatla?


chyba nie do osiągniecia moze być bez ryb:)

http://akwariumblog.blogspot.com/2010_11_01_archive.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Woda do takiego akwarium musi wyć cala z RO czy moze byc pól na pól jeżeli chodzi o start to moze dać cala z RO

Wodę lejesz od początku taką żeby była odpowiednia dla Twojej przyszłej obsady.

 

 

 

czy sole musze trzymac w lodowce

Nie, w temp. pokojowej. Rozpuszczalność soli jest w dużej mierze zależne od temp; jeżeli roztwór danej soli będziesz miał "prawie" nasycony a temperatura spadnie (wstawisz do lodówki) część soli się skrystalizuje i nie będziesz lał do akwarium pełnowartościowego nawozu, którego wartości wyliczysz w kalkulatorze, będzie to miało duży wpływ na błędne korekty w nawożeniu i tygodniowe dawki (sumowane z 7 dni).

Z tego powodu, że nie wstawiamy roztworów do lodówki, szybciej mogą się "popsuć" dlatego polecam rozrabiać w 500 ml i dawki dzienne 10 ml. Szybciej pójdzie, nie zdąży się popsuć a na 50 dni wystarczy.

 

 

 

czy podawac je na wieczór po zgaszeniu swiatla

Obojętne, ja zawsze podawałem o 6 rano przed pracą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...