Skocz do zawartości

Podłoże do akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Jestem początkującym akwarystą i dopiero rozpoczynam swoją przygodę w tej dziedzinie. Posiadam akwarium 102L profilowane i przymierzam się do jego restartu. Do tej pory akwarium zajmował się głownie Tata jednak robił on to na zasadzie że co mu się podobało to do niego wkładał. I takim o to sposobem na dnie akwarium znajduje się pomieszany żwirek ( żwirek rzeczny, bazalt, farbowany żwirek). Ja chciałbym wreszcie założyć bardziej profesjonalne akwarium. Na temat podłoża przeczytałem bardzo wiele tematów i mam podstawową wiedzę jednak ciężko mi samemu zdecydować co będzie dla mnie na początek mojej przygody odpowiednie.

 

Zacznę od tego że w obecnej chwili posiadam takie roślinki jak:

- Nurzaniec

- Kryptokoryny

- Hygrophila 

- Microsorium

- Cabomba

 

W nowej aranżacji do obecnych roślinek dojdzie kilka nowych jak choćby anubias czy ludwigia repens.

 

Problem polega na tym że nie wiem na jakie podłoże się w nowym akwarium zdecydować. Czytałem wiele opinii o rożnych podłożach i każde ma swoje plusy. Ja na początek chciałbym coś z czym sobie poradzę, a przy okazji nie będzie to bardzo kosztowne.

 

Zastanawiam się aby użyć np ziemi ogrodowej przysypanej żwirkiem rzecznym o granulacji 2-4 mm jest to najtańsze rozwiązanie pytanie czy na początek nie będzie to dla mnie zbyt duży problem?

 

Innym rozwiązaniem nad którym się zastanawiam to użycie np gotowych substratów jak np Aqua Substrate II+, Tetra Complete Substrate czy  JBL Aquabasis plus przysypanych żwirkiem. 

 

Jakie są wasze propozycje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam piasek najdrobniejszy (może być z markietu np. firmy Sobex - jeśli dobrze pamiętam). Cena za 25kg to chyba w okolicach 12zł więc niewiele, a pod piasek dałbym kulki gliniano-torfowe. Rozwiązanie z ziemią ogrodową też jest ok ale przy kulkach gt łatwiej robić ewentualne przesadzanki roślin :) Piasek według mnie jest najbardziej uniwersalny bo nie ograniczy Ci doboru obsady (tzn. myślę o rybach przydennych lub pielęgniczkach - dla tego rodzaju ryb to konieczność). Co do substratów się nie wypowiem bo nie używałem no ale już to nie będzie takie bardzo tanie rozwiązanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam piasek najdrobniejszy (może być z markietu np. firmy Sobex - jeśli dobrze pamiętam). Cena za 25kg to chyba w okolicach 12zł więc niewiele, a pod piasek dałbym kulki gliniano-torfowe. Rozwiązanie z ziemią ogrodową też jest ok ale przy kulkach gt łatwiej robić ewentualne przesadzanki roślin :) Piasek według mnie jest najbardziej uniwersalny bo nie ograniczy Ci doboru obsady (tzn. myślę o rybach przydennych lub pielęgniczkach - dla tego rodzaju ryb to konieczność). Co do substratów się nie wypowiem bo nie używałem no ale już to nie będzie takie bardzo tanie rozwiązanie :)

Czytałem ze w piasku mogą się tworzyć strefy beztlenowe, jak sobie z tym radzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O strefach beztlenowych słyszał każdy.

Każdy ma też znajomego, którego znajomy chciał cofnąć licznik w aucie i jak go odkręcił to pod spodem znalazł kartkę... :D

Ja osobiście nie znam nikogo komu by ten mityczny wybuch metanu (czy tam czego innego) w ułamku sekundy wybił całą obsadę.

Mam za to piach w akwarium i roślinki go lubią. :D

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...