Skocz do zawartości

Skalary a woda???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam do Was pytanie czy dla skalarów jest potrzebne zmiękczanie wody? mam w kranie około 7ph i tu moje pytanie czy da rade w takiej wodzie trzymać skalary?

Baniak będzie 300 litrów 120 na 50 na 50

Filr zewnętrzny Jbl i wewnętrzny tetra

Oświetlenie ??? tego też jeszcze nie wiem czy wybrać pokrywę z T5 czy T8???

 

Początkowo miały być 6 sztuk paletek ale wymagania jakie potrzebują w akwa to niestety nie dla mnie do opanowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dla skalarów jest potrzebne zmiękczanie wody? mam w kranie około 7ph

Nie mylmy pojęć. Ph to odczyn wody, a nie twardość.

Zrób testy na twardość ogólną Gh i węglanową Kh. Dopiero po odczytaniu wyników będzie wiadomo czy jest potrzeba obniżenia twardości.

Skalary preferują wodę lekko kwaśną i raczej miękką.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylmy pojęć. Ph to odczyn wody, a nie twardość.

Zrób testy na twardość ogólną Gh i węglanową Kh. Dopiero po odczytaniu wyników będzie wiadomo czy jest potrzeba obniżenia twardości.

Skalary preferują wodę lekko kwaśną i raczej miękką.

Rozumiem, dzięki, czyli testami kropelkowymi to zrobię???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, paletki preferują wodę podobną jak skalary (pochodzą z tych samych wód).

Witam onownie, pożyczyłem testy ale nie kropelkowe tylko paskowe nie wiem czy one też są wiarygodne ale z nich wynika że woda w moim kranie jest taka :

- No3 25

No2 - 0

GH 4

PH - 7.2

czy w tej sytuacji jest sens aby spróbować założyć akwarium ze skalarami lub też z paletkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

GH 4 PH - 7.2

 

GH jest "obiecujące"..

Jakie KH?

pH trochę za wysoko, ale przy takich twardościach, torfem można je spokojnie zbić.

Tylko, że paski nie są zbyt dokładne, lepiej żebyś to sprawdził kropelkowymi.

 

Do paletek proponował bym Ci jeszcze 100 L akwarium kwarantannowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GH jest "obiecujące"..

Jakie KH?

pH trochę za wysoko, ale przy takich twardościach, torfem można je spokojnie zbić.

Tylko, że paski nie są zbyt dokładne, lepiej żebyś to sprawdził kropelkowymi.

 

Do paletek proponował bym Ci jeszcze 100 L akwarium kwarantannowe.

Kh 10 d

obecnie mam 120 litrów z neonkami, gupikami i krewetkami więc akwarium na kwarantanne mam, najbardziej mi po głowie chodzą te paletki ale troche się naczytałem na temat tych wszystkich parametrów dla nich i mnie to przeraża, Filtr zewnętrzny będzie jeszcze jednen najprawdopodobniej więc w nim mógłbym dać tylko gąbkę i reszte przegród torf ale czy to wystarczy? nie chciałbym paleciom zrobić kiepskich warunków bo nie o to chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH-10... Zrób testy kropelkowe.

Do filtra ceramikę, a co do wody poczytaj o armatce torfowej.

Do paletek jeszcze mikroskop i sprawdzenie obecnej obsady pod względem pasożytów.

Innym rybom często nie przeszkadzają, paletki potrafią wykończyć.

Zdrowe paletki są bardzo wytrzymałymi rybami, nie są to delikatne otoski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH-10... Zrób testy kropelkowe.

Do filtra ceramikę, a co do wody poczytaj o armatce torfowej.

Do paletek jeszcze mikroskop i sprawdzenie obecnej obsady pod względem pasożytów.

Innym rybom często nie przeszkadzają, paletki potrafią wykończyć.

Zdrowe paletki są bardzo wytrzymałymi rybami, nie są to delikatne otoski...

Ok, jutro zakupię test kropelkowy i podzielę się wynikami a ryby oddam koledze do innego akwa, zostawię tylko 2 zbrojniki niebieskie i krewetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zakupiłem testy kropelkowe firmy Zoolek Aquatest i nie wiem czy dobrzew wykonałem ale te od testów paskowych trochę się różnią oto wyniki

Ph - 7,8

Nh3 -1,0

No2 - 0

i teraz zaczęły się problemy poniewarz nie wiem jak zmierzyć KH i GH otóż w KH piszę że po ilości kropel aż do zmiany koloru na żółty się to wylicza ale nie mam pojęcia jak a kropli było 17 i Gh było kropla 16

Proszę o podpowiedź jaki jest mój GH i KH  bo ani trochę sobie z tym nie radzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

otóż w KH piszę że po ilości kropel aż do zmiany koloru na żółty się to wylicza ale nie mam pojęcia jak a kropli było 17 i Gh było kropla 16

Maniek właśnie tak to działa. Przy określeniu GH kolor zmienia się z różowego na początku do zielonego . Ilość kropel, które spowodują tą zmianę to jest właśnie twoje Gh w akwarium . Analogicznie jest z Kh.

Test najlepiej jest według mnie przeprowadzać w dzień przy dobrym, naturalnym oświetleniu. Wtedy wynik jest najbardziej wiarygodny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję z powyższych Twoich postów, że masz Ph 7,8, Gh 16 i Kh 17 (o ile prawidłowo zmierzyłeś ;-) ). Bez obniżania twardości i odczynu wody, nie ma co męczyć zwierzaków. Pisząc najprościej jak się da - Twoja woda nie jest odpowiednia ani dla Paletek ani dla Skalarów.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek

 

Proponuję poszukać wśród znajomych kogoś kto ma wodę w ryczałcie-prywatnie lub w firmie, zakupić filtr RO i podłączyć u tej osoby.

Jest to jakieś rozwiązanie ale chyba przemyślę jeszcze raz obsade, dziwi mnie też fakt że znajomy w takiej samej wodzie (mieszkamy w jednym bloku) od 8 miesięcy ma 9 paletek i wyglądają zdrowo jak na razie i z wodą nic nie robi, ale jakoś szkoda mi ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wyglądają zdrowo jak na razie i z wodą nic nie robi,

Bo widzisz z rybami tak już jest. Jednego dnia są zdrowe, cieszą naszą duszę a następnego... już ich nie ma. A w większości przypadków do takiego stanu doprowadzają niewłaściwe parametry chemiczne wody, a raczej pseudo-akwaryści którzy o te parametry nie dbają.

 

 

od 8 miesięcy ma 9 paletek

Pogadaj z gościem, dajmy na to za 8 lat, okaże się czy nadal są zdrowe ;-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz z rybami tak już jest. Jednego dnia są zdrowe, cieszą naszą duszę a następnego... już ich nie ma. A w większości przypadków do takiego stanu doprowadzają niewłaściwe parametry chemiczne wody, a raczej pseudo-akwaryści którzy o te parametry nie dbają.

 

 

Pogadaj z gościem, dajmy na to za 8 lat, okaże się czy nadal są zdrowe ;-) .

Właśnie o to mi chodzi że nie chciałbym im stwarzać kiepskich warunków, a jakią obsadę byście mi proponowali do 300 litrów przy takich parametrach jakie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...