Skocz do zawartości

Ceramika czy zeolit jako wdład co lepsze ?


raiders
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam   filtr HJ-311B  http://allegro.pl/filtr-do-akwarium-20-60l-z-weglem-aktywnym-gratis-i4151203480.html    filtr posiada wkład węglowy ,ale jak  wyczytałem  owy wegiel powinien być stosowany  podczas gdy nasze akwarium choruje i aplikujemy leki  ....ale także usuwa pożyteczne  związki :

 

 

Węgiel aktywowany wchłania z wody wielkocząsteczkowe związki oraz kompleksy organiczne. Węgiel aktywowany najczęściej stosowany jest w celu usunięcia z wody resztek leków stosowanych w leczeniu ryb akwariowych i innych niepożądanych substancji. Ten typ wkładu stosujmy, jako awaryjny składnik filtra, ponieważ przy okazji usuwa pożyteczne substancje takie jak koloidy, związki humusowe oraz substancje odżywcze dla roślin akwariowych.

 

 

Dla tego chce węgiel zastapic  bio ceramiką lub zeolitem .Co jest lepsze dla poprawnej  biologicznej filtracji  tak aby bakterie  nitryfikacyjne miały  dobre miejesce dla rozwoju.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeolit stosuje się gdy związki azotowe przekraczają "dopuszczalne" wartości a my w akwarum nie mamy roślin, które mogły by to wchłonąć lub ich poziom pomimo podmian utrzymuje się dość wysoko.

Jak u Ciebie nie będzie takiej sytuacji, będziesz głodził rośliny i dojrzewanie filtra/akwarium będzie trwało dłużej.

Ceramika, do pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam   filtr HJ-311B  http://allegro.pl/fi...4151203480.html "

Gdzie ty tam ceramikę upchasz , spróbuj nabyć w ogrodniczym , drobnej granulacji - karmazyt - 1 mały woreczek będziesz miał na lata, tylko że osłabisz filtrację mechaniczną , najlepiej załaduj go gąbką , bo takie filterki pod nie są robione .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmiesił się węgiel  to zmiesći się  zeolit czy ceramika .... wyjmę ten biały pojemniczek z węglem  i  w to miejsce upcham inny wkład nawet kosztem delikatnego 'zgniecenia " gabki .

Kwestia  tylko co będzie lepsze  bo zdania są podzielone .

Baniak mam mały bo to 30L  i zalezy mi na dobrej .... przyzwoitej równowadze/filtracji   .

Od poniedziałku zczynam nawożenie  roślin bo podupadły a jak mi Mapet odpisał w temacie głodują .. fakt  mają objawy braku żelaza (zółto /bronzowe liście ,oklapniete ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...