Skocz do zawartości

Magnez, a skoki GH.


Nemo7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zauważyłem że moje GH bardzo mocno idzie do góry. Początkowo podejrzewałem lawę wulkaniczną bo znalazłem informacje że zdażały się takie sytuacje. Jednak kupiłem ją w dość przyzwoitym sklepie który by sobie raczej nie pozwolił na sprzedawanie jakiejś pseudo lawy.

 

13.04 zrobiłem podmianę 9L i GH spadło z około 18 do 13. 

16.04 sprawdziłem GH wynosiło już 16

20.04 kolejny test GH 20

 

Zgłupiałem i miałem już wyciągać skały ze zbiornika, ale wpadł mi do głowy pomysł aby sprawdzić wszystkie moje nawozy. Wymieszałem je z wodą RO. Wszystkie były ok poza magnezem - MgSO4 doszedłem do 10stopni i dalej sobie podarowałem.  Mam pytanie, czy to normalne że magnez w solach podnosi, aż tak twardość ogólną czy po prostu dostałem wapń zamiast magnezu ? Czy Aqua Art Classic w którym jest magnez również może podnosić GH ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twardość węglanową wpływ ma przede wszystkim wapń. Magnez jak najbardziej podnosi twardość ogólną.

Aqua Art Classic ma w swoim składzie magnez więc też  ma wpływ na TWO.

 

Spadek, który zaobserwowałeś jest wynikiem składu nowej wody (w właściwie zawartości GH w niej). Być może masz tak dużą kumulację w podłożu, Że po pewnym czasie uwalnia się on do słupa wody. U mnie tak zachowuje się Manado, które ponoć tak nie powinno "robić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek, który zaobserwowałeś jest wynikiem składu nowej wody (w właściwie zawartości GH w niej). Być może masz tak dużą kumulację w podłożu, Że po pewnym czasie uwalnia się on do słupa wody. U mnie tak zachowuje się Manado, które ponoć tak nie powinno "robić".

Ta teoria ma sens. Czyli pewnie trzeba czasu żeby się to ustabilizowało. Będę to kontrolował, chociaż nie wiem czy w niedalekej przyszłości nie z zmienię aranżacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest największy minus nawozów wieloskładnikowych takich jak Aqua Art Classic. Producent nie podaje ile jakiego pierwiastka jest w nawozie.

Nawet jeśli Manado kumuluje Mg w podłożu i potem oddaje go do słupa wody, to skok o 7dH w tak krótkim okresie? No nie wiem...

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potasu podaje dziennie 3,372mg/l tygodniowo 23,605mg/l
Fosforu podaję dziennie 0,335mg/l tygodniowo 2,345mg/l
Magnez przestałem podawać w poniedziałek. Powinienem podawać według kalkulatora dziennie 0,426mg/l, tygodniowo 2,983mgl
Twardość wtedy powinna wzrastać dziennie 0,098 stopnia, tygodniowo 0,688 przynajmenij według kalkulatora.
Jeszcze co zauważyłem razem z GH rośnie, ale w mniejszym stopniu KH.

 

Tabela z moimi parametrami wody:

http://i57.tinypic.com/246s77o.jpg

W filtrze mam ceramike taką http://apistogramma.pl/wp-content/uploads/2014/02/Ceramo1-224x300.jpg i gąbkę.

 

Aqua Art Classic ostatnio i tak bardzo rzadko podaje raz max 2 razy na tygdzień + do wody RO na podmiany.

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...