Skocz do zawartości

Dziwnie dojrzewające akwarium


attack89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Ludzie ja już z tym małym gównem nie mam siły. Nie rozumiem, co się dzieje. Akwarium zalane 2 tygodnie temu

 

 

Akwarium 25 litrów

Filtr Aquael Pat-Mini

Grzałka 25W z termostatem.

Oswietlenie diodowe. 25W możliwość zmniejszenia do połowy. Barwa 6500.

Na dno czarny bazalt. Zamieniłem substrat na kulki nawozowe JBL.

Kilka roślinek miedzy innymi

Hygrophila Corymbosa, która już zaczyna rosnąć jak szalona

Java Moss na korzeniach i jako tło. Powoli zaczyna rosnąć

Anubiaski w zaciemnionych miejscach

Trawniczek z glossostigmy. Na razie nie widzę, aby się jakoś bardzo rozrósł, ale też nie zmarniał.

Roślinki posadzone tydzień temu.

Na razie do wody dodaję tylko Potas i EasyCarbo w podwójnej dawce, aby mi przypadkiem glon nie zaatakował.

Dzisiaj zmierzyłem parametry wody. Dopiero teraz po dwóch tygodniach parametry zaczynają skakać i to dość wysoko.

Dlaczego tak późno?

No2 – około 2 mg/l

No3 – około 25 mg/l

pH – 7,6

GH – 3-4 ⁰d

KH - 10⁰d

Dlaczego to tak późno wszystko dojrzewa? Co może mi obniżać twardość wody? Kranówa ma około 7 a w akwarium 3 może 4. Mam dwa korzenie, które lekko farbują wodę może to one? Dla niektórych stworzeń taka woda jest dobra, ale podobno nie dla krewetek. Co  o tym myślicie?

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zalaniu akwa wspomogłeś rozwój bakterii nitryfikacyjnych np. przez dolanie wody z dojrzałego zdrowego akwarium?

 

Zamieniłem substrat na kulki nawozowe JBL.

 

 

dodaję tylko Potas i EasyCarbo w podwójnej dawce

Za wcześnie zacząłeś nawozić.Radził bym Ci na razie zaprzestać nawożenia do momentu aż akwarium dojrzeje i zacznie się cykl azotowy.Powinno się zacząć nawożenie miesiąc po ustabilizowaniu się akwarium

 

 

Na dno czarny bazalt

Bazalt alkalizuje wodę i podnosi Ph

Edytowane przez tołdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmianą opóźniłeś proces dojrzewania. Wszystko jest w porządku, za tydzień-dwa akwarium powinno być dojrzałe, o ile nie będziesz podmieniał wody.

No właśnie wiec pewnie to przez podmianki wody opóźniłem proces dojrzewania. To teraz nie będę podmieniał. Podmiankę zrobię dopiero, gdy się parametry ustabilizują.

 

Po zalaniu akwa wspomogłeś rozwój bakterii nitryfikacyjnych np. przez dolanie wody z dojrzałego zdrowego akwarium?

 

 

 

Za wcześnie zacząłeś nawozić.Radził bym Ci na razie zaprzestać nawożenia do momentu aż akwarium dojrzeje i zacznie się cykl azotowy.Powinno się zacząć nawożenie miesiąc po ustabilizowaniu się akwarium

 

 

Bazalt alkalizuje wodę i podnosi Ph

Nie, nie dawałem wody z dużego dojrzałego akwarium. Po prostu sobie zapomniałem o takiej możliwości. Widzisz. Kurcze wyleciało mi z głowy.

 

Czy za wcześnie zacząłem nawozić? Z tego, co mi wiadomo to żaden glon nie lubi węgla w płynie :) Po prostu je wypala, więc moim skromnym zdaniem jak najbardziej węgiel w płynie można lać. Mam dwie korzyści. Węgiel to główny budulec roślin wiec szybciej się zaadoptują w nowym otoczeniu a na dodatek w naturalny sposób zabezpieczam akwarium przed inwazją glonów, które kochają nowe akwaria. Potas natomiast pomaga mi w szybszy sposób wchłaniać przez roślinki węgiel :)  Reszta nawozów to się zgodzę i zaczyna się nawozić dużo później zaczynajac od połowicznej dawki :)

 

O bazalcie nie wiedziałem, ale Ph to jeszcze ujdzie. Nie jest tragiczne. Przynajmniej mi się tak wydaje. W dużym Ph jest identyczne a żadna rybka mi nie choruje :)

 

 

czyli wychodzi na to że sam sobie opóźniłem dojrzewanie akwarium. No trudno. Człowiek mądry jest zawsze po szkodzie :)

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zy za wcześnie zacząłem nawozić? Z tego, co mi wiadomo to żaden glon nie lubi węgla w płynie

Przy takim poziomie NO2 i NO3 glony to kwestia czasu

 

 

Nie, nie dawałem wody z dużego dojrzałego akwarium. Po prostu sobie zapomniałem o takiej możliwości. Widzisz. Kurcze wyleciało mi z głowy.

To radził bym Ci wspomóc bakterie nitryfikacyjne np.możesz dodać tetra aqua safe start

 

 

O bazalcie nie wiedziałem, ale Ph to jeszcze ujdzie. Nie jest tragiczne. Przynajmniej mi się tak wydaje. W dużym Ph jest identyczne a żadna rybka mi nie choruje

To zależy dla których gatunków ryb taki poziom Ph jest dobry.

 

Radził bym Ci jeszcze zmierzyć poziom NH3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, ale mam wrażenie, że nie za bardzo wiesz, co piszesz :) Bez obrazy oczywiscie bo to zwykła dyskusja.

Po co mam dawać FIKCYJNE bakterie w płynie czy kapsułkach? W kapsułkach może to być jedynie pożywka a nie bakterie :)  Bakterie nitryfikacyjne to bezwzględne tlenowce  i nie zamkniesz ich w buteleczce. Równie dobrze można wsypać do świeżego akwarium trochę pokarmu, jako pożywka.  Druga sprawa, co ma NO2 do glonów? Tydzień i NO2 zniknie.  No3 owszem ma do glonów bardzo dużo, dlatego daję EasyCarbo.  Teraz to jedynie mogą mi okrzemki zawitać jak to przeważnie bywa z nowo zalanym zbiornikiem, które też powinny samoistnie zniknąć. Mi bardziej chodziło o poradę, co mi tutaj może zbijać GH i dlaczego to tak wszystko długo trwa. Dowiedziałem się ze przez swoją głupotę przedłużyłem cały cykl azotowy podmieniając wodę. Niestety, ale głupota kosztuje :mrgreen:

 

Moim zdaniem nie ma sensu mierzyć NH3/NH4 skoro już pojawił się NO2 gdyż coś go musiało wytworzyć. Prawda. Teraz NH3/NH4 zaczyna się zmniejszać powodując wzrost NO2. Później powstanie NO3, które z kolei będzie pożywką dla roślin i ewentualnych glonów które w liczbie niewielkiej są jak najbardziej wskazane. Oczyszczają bardzo dobrze wodę. Zawsze staram się w jednym miejscu utrzymywać kolonię glonów. W szczególności ładnie wyglądają krasnorosty na rurce od filtra. Może to brzmi dziwnie ale rurkę ładnie maskują i służą mi jako dodatkowy filtr. Mam je tylko na rurce bo jak wiadomo krasnorosty kochają szybki ruch wody.

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mam dawać FIKCYJNE bakterie w płynie czy kapsułkach? W kapsułkach może to być jedynie pożywka a nie bakterie

Gdzie kolego napisałem o bakteriach w płynie hmm?Napisałem abyś WSPOMÓGŁ ROZWÓJ BAKTERII NITRYFIKACYJNYCH dodając safe start...widzę masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem.....

Piszesz że NH3 zaczyna się zmniejszać rozumiem że mierzysz ten parametr....więc nie wiem czemu piszesz że nie ma sensu go mierzyć....

 

 

Druga sprawa, co ma NO2 do glonów?

Naprawdę nie wiesz jaki wpływ na rozwój glonów mają związki azotu??Odsyłam Cię do fachowej literatury akwarystycznej.

Pozdrawiam:)

Edytowane przez tołdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdzie kolego napisałem o bakteriach w płynie hmm?Napisałem abyś WSPOMÓGŁ ROZWÓJ BAKTERII NITRYFIKACYJNYCH dodając safe start...czytaj ze zrozumieniem.....

 

Zanim co kolwiek, napiszesz, doradzisz zastanów sie 3 razy.

Bo zaczynasz pisać coraz większe głupoty.

Zarzucasz do tego innym, że nie rozumieją co piszesz.

Przeczytałeś co zawiera safe start tetry?

 

 

  • Tetra SafeStart contains specially bred, living nitrifying bacteria that substantially reduce harmful ammonia and nitrite in tanks
  • reduces the ammonia content by up to fourteenfold and the nitrite content by up to tenfold

Czyli niby zawiera bakterie nitryfikacyjne, które są tlenowe...

Po drugie usuwa z wody amoniak, który jest pożywką naszych bakteri...

Więc jaki jest sens dawania tego jak to znów przedłuży nam dojrzewanie.

Tak samo Twoje bzdury z nawożeniem.

Skończ doradzać głupoty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetra SafeStart;

zawiera opatentowane żyjące bakterie Nitrospira, redukują one skutecznie trujące stężenia Amoniaku i azotynów

 

 

Jest to nie możliwe. Nie można zamknąć takich bakterii w buteleczce. Czym niby one mają oddychać?

Nie, nie mierzę na razie NH3/NH4. Skoro jest już NO2 to coś musi rozkładać NH3/NH4. Gdyby nie było No2 to na 100% sprawdziłbym NH3/NH4. Gdy NO2 zniknie można sprawdzić stan NH3/NH4 przed zasiedleniem akwarium. Kilka lat temu rozmawialiśmy na tym forum na temat bakterii zamkniętych w buteleczce. Ktoś nawet zrobił eksperyment, który potwierdził, że są nic nie warte. Woda musi swoje odstać a ja jednak sobie dobiłem gwóźdź podmianami :mrgreen:

 

I nie złość się, bo ja nikogo nie obrażam :) Po prostu to jest zwykła dyskusja.

 

Ja nie wiem, jakie glony powstają, gdy jest duże stężenie NO2. Więc możesz mi napisać. Przyznam się, że nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja nie wiem, jakie glony powstają, gdy jest duże stężenie NO2. Więc możesz mi napisać. Przyznam się, że nie wiem.

 

NO2, NH3/NH4, NO3 to wszystko związki azotowe, które podczas dojrzewania wzrastają ponad "normę", mogą wystąpić po nich różne rodzaje zielenic.

Dlatego poczas startu limituje się światło, podaje potas, węgiel i sadzi szybko rosnące rośliny, żeby te duże skoki azotu zniwelować jak w najkrótszym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2, NH3/NH4, NO3 to wszystko związki azotowe, które podczas dojrzewania wzrastają ponad "normę", mogą wystąpić po nich różne rodzaje zielenic.

Dlatego poczas startu limituje się światło, podaje potas, węgiel i sadzi szybko rosnące rośliny, żeby te duże skoki azotu zniwelować jak w najkrótszym czasie.

Mapet to teraz mi tak napisałeś że zrozumiałem co tołdi miał na myśli. Dzięki kolego :) Mózg mam troche przemęczony po pracy i ciężko myślę :mrgreen:

To pewnie chodzi o to że jak przez dłuższy czas jest dość duży poziom NO2 i NO3 (świeże akwarium, brak nawożenia)  i brak fosforu to wtedy roślinki nie chłoną azotu i następuje wzrost glonów? To tak w uproszczeniu napisałem oczywiscie. O to chodzi? :mrgreen:

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dlatego na początku dozuje się potas i węgiel bo to rośliny wchłaniają, muszą odbudować system korzeniowy.

Gdy zaczynają odbijać zaczynają wchłaniać resztę makro czyli fosfor i azot.

Dlatego wtedy zaczyna się obserwować i powoli dawkować te pierwiastki jeżeli ich brakuje.

Podczas startu akwa, jak zalewamy wypłukujemy z podłoża duże dawki pierwiastków mikro plus do tego te co były w wodzie (którą użyliśmy do zalania akwa) to też jest powód powstawania zielenic na szybach.

I jak sama nazwa wskazuje pierwiastki mikro, to rośliny te pierwiastki wchłaniają w mniejszym stopniu, dlatego je zaczynamy dawkować tak około miesiąc po starcie, chyba że prędzej zauważymy braki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie :)

Minął już prawie miesiąc a akwarium nadal się nie ustabilizowało. Dzisiejsze wyniki testów;

 

NO2 – 0,025 / 0,05

NO3 – około 5 mg/l

KH - i tutaj zdziwienie liczba aż 20

GH – 6

Ph 7,2 / 7,6

Na amoniak niestety testów nie mam gdyż jest problem z ich dostępnością. Będę miał dopiero w środę. Są to testy kropelkowe zoolek. Co o tym myśleć? Glona ani jednego, rośliny ruszyły z kopyta, ale woda po miesiącu nie nadaje się do wpuszczenie krewetek. Co sądzić o wysokim KH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sobie właśnie pomyślałem o zepsutych testach, więc kupiłem paskowe JBL, aby mieć podgląd. Zarówno kropelkowe Zoolek jak i paskowe JBL pokazują GH około 20. Z ozdób to mam tylko dwa korzonki. Podłoże to zwykły bazalt + kulki gliniano-torfowe JBL + kapsułki nawozowe Aqua Art. Z płynnych nawozów to na razie tylko węgiel w płynie i potas.  Myślisz żeby podmienić trochę wody destylowanej? Akwarium 25 litrów to ile podmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, że nie mam żadnej ceramiki. W ogóle nie mam żadnych ozdób sztucznych a filtr to zwykła gąbka + włóknina.  Zobaczymy po podmianie. Dam znać w poniedziałek po podmiance


Nie rozumiem. Teraźniejsze wyniki :(

 

KH- 18

GH – 6

NO2 – 1,5.  :eek:  Skąd taki wzrost od wczoraj? Co się dzieje?

NO3 – około 20  :eek:  Od wczoraj też wzrosło.

 

Co jest? Jak to rozumieć? Teraz właściciel sklepu karmił zwierzaki, więc podszedłem po pożywkę dla bakterii TETRA Bactozym. Co można jeszcze zrobić?

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś sobie to KH zbije. Dla roślin nie jest tak bardzo ważne, ważniejsze jest GH. Nie wiem tylko czy teraźniejsze KH ma jakiś wpływ na krewetki?   Zastanawia mnie, dlaczego od wczoraj wzrosło tak NO2 i NO3. Przecież akwarium zalane było 4 tygodnie temu.    4 lata wstecz też miałem akwarium na bazalcie i nic się nie działo. Nie wiem, od czego to zależy. Możecie mi podsunąć jakiś pomysł?

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik również stoi na bazalcie, ale jeden drugiemu nie jest równy, zobacz na alledrogo ile różnych bazaltów jest na rynku....

Coś ci podbija ten parametr, ja bym przystopował z nawożeniem i może troszkę ogranicz światło chociaż na 3-4 dni i porób testy i zobacz jak wyglądają parametry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kultura by się przydała wiem, ale cierpliwość już na wykończeniu.

 

Piszecie bazalt. No bazalt może zwiększyć Ph i podnieść twardość wody, ale chyba nie podnosi NO2 i NO3 i ogólnie nie zakłóca cyklu azotowego. Zresztą sam już teraz nic nie wiem ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...