Jump to content

Stworzenie akwarium


kacper.diablo
 Share

Recommended Posts

Witam!

Chciałbym założyć akwarium (chyba holenderskie) posiadam szkło 240l grzałkę i filtr do niego. Kiedyś miałem już doczynienia z rybkami ale wtedy były to roaczej duże ryby i mało roślin. Myślę o akwarium podobnym do tego: 

 i 
(w drugim filmie scena 1:33) takie połączenie tych dwóch zbiorników. Chciałbym aby "busz" był na połowie szerokości zbiornika a na drugiej połowie mniej tych roślin może coś w stylu trawki itp. jakieś pojedyńcze rośliny. 

No i mam problem odnośnie ilości ryb i roślin jakie powinienem mieć aby osiągnąć dobry efekt.(nie musi być on odrazu bo wiadomo że rośliny rosną i kupuje się właściwie sadzonki a oczywiście chciałbym wydać jak najmniej). Chciałbym posiadać również krewerki i ewentualnie raka lub dwa jeśli to się da wogóle połączyć.

Co do ryb to myślałem o:

neonki-50-100sz

20-50sz innych małych ryb np głupiki lub jakieś inne małe

no i chciałbym mieć jeszcze ok 4 dużych ryb typu skalar lub jakieś inne

1 duży glonojad tygrysi

ok 4 ryb przypominających węgorza (nie wiem jak one się nazywają ale to nie chodzi (chyba)o węgorze)

Krewetki i raki to jszcze nie wiem jakie pewnie jakieś które mi się rozmnożą(krewetki)

Z roślinami to nie mam pojęcia jakie i ile wię tu was proszę o pomoc.

No i odrazu z roślinami pojawiają się problemy tj. Jakie oświetlenie, podłoże no i czy ewentulnie potrzebuje CO2. A wymiary:120szer.x40dłux50wys

wiem że niektóre połączenia mogą być źle dobrane więc prosze o wyrozumiałość i rady to jest tylko mój taki wstępny projekt.

Z góry dzięki za odp!

Pozdro!


A no i jeszcze mały dylemat może trochę mało dotyczy życia ale może też doradzicie:

Mam szkło do przykrycia aqwa i czy lepiej zamontować nad tym świetlówki czy kupić taką tradycyjną plastikową pokrywe ze slotami na świetlówki?

Link to comment
Share on other sites

neonki-50-100sz 20-50sz innych małych ryb np głupiki lub jakieś inne małe no i chciałbym mieć jeszcze ok 4 dużych ryb typu skalar lub jakieś inne 1 duży glonojad tygrysi ok 4 ryb przypominających węgorza (nie wiem jak one się nazywają ale to nie chodzi (chyba)o węgorze)

Masz za małe akwarium do takiej obsady,tym bardziej że chcesz mieć akwarium holenderskie.

-Neony nie nadają się do akwarium holenderskiego(choć wiele osób na siłę je tam umieszcza)ponieważ zbiornik z dużą ilością roślin wymaga silnego oświetlenia(min 0,5-0,6W/L) a Neony preferują słabsze oświetlenie(to jest uwarunkowane ich naturalnym środowiskiem życia)

-Gupiki ok.

-Skalary ok.

-Glonojad tygrysi(chodzi Ci o Glyptoperichthys gibbiceps?)masz za małe akwa do jego hodowli on osiąga rozmiar do 40cm i wymaga zbiornika min. 450l

-Pisząc o wegorzach:) masz na myśli pewnie piskorka Kuhla lub Trzciniaka-piskorka mógłbyś hodować,dla trzciniaka masz za krótki zbiornik

 

 

No i odrazu z roślinami pojawiają się problemy tj. Jakie oświetlenie, podłoże no i czy ewentulnie potrzebuje CO2. A wymiary:120szer.x40dłux50wys

Oświetlenie dobiera się do gatunków roślin jakie chcesz uprawiać czy chcesz mieć rośliny mniej czy bardziej wymagające jeśli chodzi o światło.Jako podłoże radził bym Ci zastosować drobny żwirek(o granulacji 2-4mm)pod niego oczywiście warto abyś dał substrat.Przy dużej ilości roślin nawożenie CO2 jest bardzo istotne.

 

 

Mam szkło do przykrycia aqwa i czy lepiej zamontować nad tym świetlówki czy kupić taką tradycyjną plastikową pokrywę ze slotami na świetlówki?

Ja bym Ci odradzał pokrywę chyba że na zamówienie ponieważ firmowe pokrywy mają zbyt małą ilość i moc świetlówek zwłaszcza dla akwarium holenderskiego.

Pozdrawiam:)

Edited by tołdi
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odp. co do ilości ryb to była to liczba wzięta z kosmosu, poprostu chodzi mi o dobry efekt. Może doradzicie mi jeszcze jakieś no i ile a co do tych neonków to zdecydowanie się tego nie stosuje czy chodzi bardzie o to że np. nie będą chciały się rozmnażać. Co do glonojada to tak o niego mi chodziło w poprzednim aqwa miałem takiego a miało ono 200l dobrze się czuł rósł i pięknie wyglądał.

Powiedzcie jeszcze co myślicie o oświetleniu led bo w sieci można znaleźć bardzo sprzeczne informacje na ten temat

Link to comment
Share on other sites

a co do tych neonków to zdecydowanie się tego nie stosuje czy chodzi bardzie o to że np. nie będą chciały się rozmnażać.

Neony Innesa w naturalnym środowisku zamieszkują maleńkie strumienie w zachodniej części Amazonii,które płyną głównie przez dżunglę,przez co do wody dochodzi niewielka ilość światła,dodatkowo na dnie strumieni zalegają liście,gałęzie,korzenie drzew,które wydzielają garbniki i kwasy humusowe które z kolei mocno zmiękczają i zabarwiają wodę.Wspomniałeś Kacper o rozmnażaniu i tu poruszyłeś b.ważną kwestię mianowicie ikra i narybek Neonów są bardzo wrażliwe na zbyt silne oświetlenie.

Dlatego nie polecam Ci hodowli Innesa w zbiorniku roślinnym,choć wiele osób wpuszcza Neony do takich akwariów.Dodatkowo Neony żyją w wodzie kwaśnej Ph 5,0-5,5 i rzadko które rośliny są w stanie rozwijać się w tak kwaśnej wodzie.

 

 

Co do glonojada to tak o niego mi chodziło w poprzednim aqwa miałem takiego a miało ono 200l dobrze się czuł rósł i pięknie wyglądał.

A jaką miał wielkość?

 

 

Powiedzcie jeszcze co myślicie o oświetleniu led bo w sieci można znaleźć bardzo sprzeczne informacje na ten temat

Ja nie polecam Ci stosowania diod LED do oświetlenia akwa roślinnego,ze względu na to że diody LED mają dł.fali światła,która nie odpowiada roślinom,do fotosyntezy rośliny potrzebują światła o dł.fali 400-450nm oraz 650-700nm.

Ja polecam Ci świetlówki lub lampy HQL.

 

 

Może doradzicie mi jeszcze jakieś no i ile

Ja proponował bym Ci większa ławicę ryb jednego gatunku np.Razborę klinową lub Rasbora Galaxy albo Brzankę sumatrzańską.Myślę że mógłbyś hodować stado 20szt.

Edited by tołdi
Link to comment
Share on other sites

Glonojad miał ok 20-30cm już nie pamiętam dokładnie.

Jeszcze wracając do tych neonów, chodzi mi o to jakie negatywne będzie to miało skutki bo jak powiedziałeś wiele osób pcha neonki wszędzie i nie wyglądają one źle (chodzi mi o to że dobrze się trzymają, nie marnieją) ale może to tylko tak się wydaje. Nie wiem czy to ma znaczenie ale jest to szło po żółwiach i mam zamiar zrobić "jaskinie" pod wyspą która przykryta będzie roślinami przez co będzie tam półmrok (przynajmniej takie mam plany :) )

Uczepiłem się tak tych neonów bo wiadomo są tanie ładne i łatwe w hodowli :)

Dodam jeszcze że mam filtr Ro i planuje lać tylko z niego

Mógłby się ktoś odwieść jeszcze co do krewetek i raków bo z nimi nie miałem jeszcze wogóle doczynienia i o ile o hodowli krewetek można dużo znaleźć i nie jest to podobno nic trudnego to o połączeniu krewetek z rybami są różne głosy a o rakach w połączeniu z krewetkami i rybami to już wogóle mało i nie jasno

Odnieść*

Link to comment
Share on other sites

 

 

Jeszcze wracając do tych neonów, chodzi mi o to jakie negatywne będzie to miało skutki bo jak powiedziałeś wiele osób pcha neonki wszędzie i nie wyglądają one źle

Neony w swej naturze przystosowały się do środowiska w którym jest niewielkie natężenie światła.

Po drugie Innesa wymagaja wody o specyficznych parametrach temp(21-22st.C) oraz Ph(5,0-5,5)

wiele roślin wymaga wyższej temp. a już rzadko która roślina będzie mogła rozwijać się w wodzie tak kwaśnej(Ph 5-5,5)

Również jeśli chodzi o rozmnażanie,to jak wspomniałem silne światło ma szkodliwy wpływ na ikrę i narybek Neonów.

 

 

Uczepiłem się tak tych neonów bo wiadomo są tanie ładne i łatwe w hodowli

Ale jest wiele Innych b.ładnych ryb,które o wiele lepie nadają się do akwarium holenderskiego,kilka gatunków przytoczyłem Ci wyżej szczególnie Rasbora galaxy jest piękną rybą.

Link to comment
Share on other sites

 

 

50neonów robi wrażenie

Ławica 50 Neonów to jest za dużo do Twojego akwa,ja bym Ci je odradzał z tych powodów o których napisałem wyżej.

Mógłbyś np.hodować kilka par Gurami Mozaikowych,albo prętników karłowatych.W akwarium roślinnym by się fajnie prezentowały.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Gurami też mi się podoba, ale chce aby podstawą tego akwarium były duże ławie małych rybek.

To może Razbora klinowa albo Razbora Borneańska,lub Razbora espei lub właśnie Rasbora Galaxy o której wspominałem Ci Kacper wyżej

Link to comment
Share on other sites

3 świetlówki 54W dają w Twoim akwa prawie 0,7W/l to wystarczy do uprawy roślin.

I radził bym Ci szukać świetlówek o temp.barwowej od 6000-8000K i długości fali światła z przedziału 400-450nm oraz 650-700nm.

Takie światło jest najlepsze do wzrostu roślin i aktywność chlorofilu jest największa.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Mieszanie lawic tez nie ciekawie wyglada .

Ja podałem koledze różne gatunki ryb,które mógłby hodować w akwarium roślinnym,aby wybrał jeden....Zgadzam się z Tobą gibon2008 że mieszanie ławic nie wygląda za ciekawie

Link to comment
Share on other sites

A co do co2 to są jakieś tańsze, lepsze źródła niż akwariowe zestawy?

W tych zestawach co ja oglądałem to przewód kończył się jakimś maleńkim dyfuzorem, domyślam się że nie zapewni on odpowiedniego rozprowadzenia po całym akwarium

 

Dyskusję na temat techniki CO2 proszę przenieść do odpowiedniego działu!

Edited by nemo130
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...