Skocz do zawartości

240L Prośba o pomoc (Bojownik, Aulonocary itp)


Guar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępnie proszę o wyrozumiałość, ponieważ do obsady akwarium dołączają się dzieci muszę być w miarę elastyczny ;) Więc tak, na dzień dzisiejszy wygląda obsada: 

 

3 kiryski pstre

3 kiryski albinosy

danio czerwone - 10 sztuk - (księżniczki córki ... ;/) 

neon czerwony - 10 sztuk 

 

Niestety wiem że nie do końca zgadza się biotop, obniżyłem temperaturę do 26 i mam nadzieję że danio wytrzyma, Ph na poziomie 7.3-7.5, woda zapewne twarda ale nie mierzyłem jeszcze.

 

I teraz pytanie jak to widzicie i czy to możliwe żeby to wszystko w miarę się zgrało chcę dokupić

Aulonocara samiec + 3 - uparcie rybka jak Nemo... 

Bojownik strzępiasty + 3 - uwielbiam

3 kiryski panda + 3 kiryski czarne

3 glonojady zebra 

 

Jak to widzicie żeby to wszystko połączyć najmniej bezboleśnie i kompromisowo, wystrój wstępny widać na zdjęciu poniżej.

Za wszystkie rady i podpowiedzi z góry dzięki (zaczynam po latach) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Aulonocara samiec + 3 - uparcie rybka jak Nemo... Bojownik strzępiasty + 3 - uwielbiam 3 kiryski panda + 3 kiryski czarne 3 glonojady zebra

Niestety ale absolutnie nie można razem hodować Auloncary z pozostałymi rybami

Auloncara-to endemit z jeziora Malawi,jest drapieżnikiem wymaga wody mocno zasadowej(Ph 7,6-8,8)

Podstawowa rzecz to jaki masz litraż akwarium?I jakie masz parametry wody oprócz Ph czyli(GH,KH)?To jest podstawa przy dobieraniu obsady ryb do akwarium.

Edytowane przez tołdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu dzięki za odpowiedź, myślałem że napisałem o warunkach zbiornka - mam 240L, zdaję sobie sprawę że to trochę mało, oprócz PH jeszcze niczego nie mierzyłem (brak osprzętu) mam filtr kubełkowy Eheim Proffesional, grzałka 250W i brzęczek standard. Wodę ogarnę myślę bez problemu 8.0 - pytanie czy inne rybki "proste" to wytrzymają. Dodam że cały wystrój akwarium i wszystko było robione z myślą o Aulonocarze, chociaż jedna ;) Nie ma szans żeby 1 aulonocara w haremie i 1 bojownik w haremie jakoś się pogodziły z resztą w tym zbiorniku? Czy jest szansa żeby Neonki / kiriski przystosowały się do ciężkich warunków? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę ogarnę myślę bez problemu 8.0 - pytanie czy inne rybki "proste" to wytrzymają. Dodam że cały wystrój akwarium i wszystko było robione z myślą o Aulonocarze, chociaż jedna ;) Nie ma szans żeby 1 aulonocara w haremie i 1 bojownik w haremie jakoś się pogodziły z resztą w tym zbiorniku? Czy jest szansa żeby Neonki / kiriski przystosowały się do ciężkich warunków?

Woda o Ph 8.0 jest właściwa do hodowli Auloncary i innych pielęgnic z jeziora Malawi.

Ale w takiej wodzie absolutnie nie można hodować ryb które wymagają wody bardziej kwaśnej,zwłaszcza ryb pochodzących z tzw.czarnych wód.

Pytasz czy inne rybki "proste" to wytrzymają...a jakie rybki masz na myśli pisząc "prostsze"?

Każda ryba ma określone wymagania odnośnie parametrów wody,pokarmu,środowiska zycia.I decydując się na hodowle ryb w akwarium należy im zapewnić właściwe warunki do życia,dostosowując akwarium do wymagań danych gatunków ryb.

I Auloncara nie moze być hodowana razem z bojownikiem,ze względu na to że te ryby mają różne wymagania.

Piszesz jeszcze o Neonach.......

Neony Innesa wymagają dośc specyficznych warunków odnośnie temp wody(optymalna temp.dla Innesa to 21-22stC) GH(0-5dgh) Ph(5,0-5,5) z kolei Neony czerwone wymagają wody o PH(4,0-7,0) oraz o GH(3-10dGH)

Podobnie rzecz się ma z kiryskami.

Jeśli masz wodę o Ph 8.0 i bardzo chcesz hodowac Auloncary to radził bym Ci stworzyć akwarium biotopowe jez.Malawi w którym oprócz Auloncar mógłbys hodować inne miesożerne ryby z Malawi.....

Bo te łączenia które Ty chcesz zrobić absolutnie są nie  do pogodzenia.......

Edytowane przez tołdi
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że tak myślisz,bo naprawdę zrobił byś krzywdę rybom i by się tylko męczyły razem,a po pewnym czasie by zdechły.....

Jeśli chodzi o Twoja obsadę to z parametrów znamy tylko Ph,przydałoby się jeszcze (GH,KH,NO2,NO3)najlepsze do pomiarów sa test kropelkowe,ja polecam Ci testy firmy JBL.

Zbiornik masz dość spory,to stwarza ciekawe możliwości obsady.

Pierwsza kwestia to radził bym Ci zmniejszyć nieco Ph(poniżej 7)

Ja radził bym Ci jeśli masz możliwość to oddać Kiryski pstre,a dokupić jeszcze 3-4 kiryski albinosy(ze względu na to że Kiryski pstre wymagają wody o Ph 6,0-do max 7,0 kiryski też lepiej się czują w większym stadku w obrębie własnego gatunku)

Ja  Ci proponuje do tej obsady dorzucić:

Parkę Gurami Mozaikowych

2xparki Zagrzebki Rachowej(tu możesz poczytać o zagrzebce http://www.rybyakwariowe.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=229:zagrzebka-rachowa-nothobranchius-rachovi&catid=18:karpiencowate&Itemid=10)

Oraz możesz dokupić jeszcze z pięć szt.Neonów Czerwonych i Danio czerwonych.

 

A napisz jeszcze co to dokładnie są za kamenie w Twoim akwarium?

Edytowane przez tołdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 3 kamienie wulkaniczne, reszta to tło z żywicy. Ok zrobię tak jak mówisz, narazie dorzucę harem bojownika i te 3 glonojady zebra, a następnie pomyślę nad gurami, a nie dałoby rady jakiejś ładniejszej parki w stylu Aulonocara? Bo te gurami to takie średnie ;) Testy dokupię w poniedziałek i zbadam wodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 3 kamienie wulkaniczne

Proponuję Ci wyjąć fragment tej skały z akwa i polać ją octem  sprawdzić czy się nie pieni,bo ona może podwyższa Ph i twardość wody.

 

 

a nie dałoby rady jakiejś ładniejszej parki w stylu Aulonocara?

Zaproponowałem Ci Zagrzebki Rachowe one są bardzo ładnymi rybami.Mógłbyś jeszcze hodować Wielkopłetwa wspaniałego też jest b.ładny,Albo jeszcze Proporczykowiec gardnera(ale musisz mieć GH między 5-10 zresztą i tak musisz mieć taką twardość ogólną jeśli hodujesz Neony czerwone)

Edytowane przez tołdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok te które zaproponowałeś są świetne dzięki, tylko teraz jak to wszystko połączyć, mogę zrobić tak? 

Harem bojownik + para zagrzebki rachowe + para wielkopłetwa wspaniałego + proporczykowiec gardnera? To wszystko w takiej kombinacji będzie żyło w zgodzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci zaproponowałem różne gatunki ryb,ale niektórych z nich nie należy hodować razem mam tu na myśli Proporczykowce które są agresywne wobec innych rybi proporczykowce są zalecane do akwarium jednogatunkowego.

Ja Ci proponuję tak:

Oddac jeszcze Neony czerwone,gdyż ich wymagania nie do końca pokrywaja się z wymaganiami pozostałych ryb.

Zamiast nich proponuje Ci stadko:

15.szt Rasbora galaxy

A  oprócz tego:

15szt.Danio czerwonych

6szt kirysków albinos

Harem bojownika(3+1)

1 para Zagrzebki Rachowej (Zamiast Zagrzebki proponuję Ci jeszcze Barwniaka czerwonobrzuchego)

 Harem wielkopłetwa (3+1)

 

Ważna uwaga: bojowniki,wielkopłetwy i prętniki są błędnikowcami,oddychają powietrzem atmosferycznym poprzez specjalny narząd(labirynt) i nie można lać wody aż po brzegi zbiornika trzeba zostawić kilka cm wolnej przestrzeni między lustrem wody a pokrywą.

 

Powinieneś akwarium obsadzić roślinami.

I radzę Ci sprawdzić czy te kamienie nie podwyższają Ph i Twardosci

Jaka granulacja jest tego piasku?

Do akwarium zalecany jest piasek o granulacji(0,5-1mm) i jeśli będziesz sadził rośliny to radził bym Ci pod podłoże dać substrat.

Korzenie masz bardzo ładne,mógłbyś je obsadzić mchem jawajskim,przytwierdzając go do korzeni specjalną siateczką do mocowania mchów.

Rośliny w akwarium oprócz tego że uczestniczą w cyklu azotowym,dają schronienie dla ryb,to również mają ogromny walor dekoracyjny.

Edytowane przez tołdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, uporządkowałem w miarę obsadę ale patrzę na akwarium i nie wiem czy nie przegiąłem, proszę o pomoc czy nie mam przerybienia... Nie mam możliwości oddania ryb więc będę musiał coś innego wymyślać jeśli uznacie że jest przerybienie. 

Aktualny skład:

19 Neon czerwony

10 Danio czerwone

14 Danio Zielone

Harem Bojownika 1 + 4

Harem Prętnika 1 + 2 

Kirysek 6 Panda + 3 Albinos + 3 Pstre

2 krewetki filtrujące

10 krewetek sakura

Czy to nie za dużo Danio i Neonków na 240L ? Dodam że akwarium żyje bardzo intensywnie, ale zastanawiam się czy jestem na pograniczu czy już jest przegięcie i muszę zredukować ilość rybek. 

Pozdrawiam i dzięki za pomoc. Jeśli obsada może zostać to będzie wypas ;)

PS. Planuję dołożyć 3 glonojady zebra i więcej nic. 

 

Edit: 

Nie dodałem parametrów wody:

PH - równo 7 czasem skacze do 7.5 zbijam szyszkami olchy

Twardość z testów gh/kh albo na odwrót :P : 9/15  także średnio twarda

Temperaturę trzymam 26, obecnie 32 bo walczę z ospą (tak, nie robiłem kwarantanny)

 

Edytowane przez Guar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danio czerwone to Danio pręgowane- ma inne wymagania temperaturowe w porównaniu do pozostałej obsady zaproponowanej przez użytkownika Tołdi

Tołdi- wyciągnąłeś z błędnego rozumowania i kiepskiej obsady, a zaproponowałeś nie wiele lepszą... Też totalna zupa rybna.


Ja spytam inaczej- jaki jest budżet?
Bo może sensowniej będzie się podszkolić w dziedzinie akwarystyki i szarpnąć z czasem (pod okiem jakiegoś doświadczonego akwarysty) na akwarium morskie? Po co szukać zamienników "nemo", skoro można mieć oryginał w akwarium? Twoje jest wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet nie jest ograniczeniem, póki co morskie odkładam na przyszłość i jestem pewien że takie będzie, ale z braku czasu i stworzonego już akwarium przez wzgląd głównie na córki i ich ulubione rybki muszę być elastyczny w sprawach ryb jako że ja śledzę ich życie głównie wieczorami i weekendowo. A do tego powoli puszczają mi nerwy bo walczę z chorobami przytaszczonymi ze sklepów zoologicznych (niby super hodowcy) już mi poszły dwie samice ciężko zdobyte bojownika crowntail i był wielki płacz córek że księżniczek nie ma ;) Rozumiem że obsada nie jest idealna ale na pograniczu warunków ryb, wszystkie mieszczą się 26 stopniach a z PH około 7 Neon też pociągnie, tylko pytanie czy nie jest tego wszystkiego za dużo, czy nie ma przerybienia, obsada jako tako musi już zostać, mogę tylko poprawiać warunki i "usunąć" część rybek jeśli jest ich za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba ma nie "uciągać", a mieć godne warunki.
Ludzie na forum mają dzieci, akwaria robione z myślą o nich, ale PODSTAWĄ jest poprawna obsada i odpowiednie parametry.

Chcesz zrobić akwarium na porządnie- tak by cieszyło oko + ryby żyły zdrowo, czy robić byle co i narzekać, że bojowniki Ci padają "z winy hodowców"?
Hodowcy mogą być świetni, ale oni hodują ryby, a nie czołgi. To żywe istoty i mają swoje wymagania- nie spełniłeś ich, to ryby zaczęły chorować i zdychać.

W takim akwarium można zrobić sensowną obsadę, ale trzeba chcieć.
Chcesz Aulonocara? Pozbądź się w takim razie wszystkich pozostałych ryb w zbiorniku, a na ich miejsce skompletuj odpowiednią obsadę.

Przy obecnym wystroju nie dałbym więcej jak jeden harem pielęgnic. Aranżacja nie pozwala na wrzucenie więcej.
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem aczkolwiek poprzedni kolega Tołdi odwiódł mnie od Aulonocar więc poszedłem w inną stronę i zarybiłem akwarium, obecnie nie mam czasu ani ochoty niczego już więcej zmieniać i zostaje jak jest, oczywiście to moja wina i warunków że ryby przyszły z ospą i pleśniawką i dokładnie im się nie przyjrzałem, hodowca nie mógł wiedzieć że ma ospę u siebie a ryby same zniknęły następnego dnia(sprzedały się).  Proszę o konkretną odpowiedź na trzeci raz zadawane pytanie, czy mam już przerybienie czy jeszcze nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualny skład:


19 Neon czerwony


10 Danio czerwone


14 Danio Zielone


Harem Bojownika 1 + 4


Harem Prętnika 1 + 2 


Kirysek 6 Panda + 3 Albinos + 3 Pstre


2 krewetki filtrujące


10 krewetek sakura


PH - między 7-7.4 zbijam szyszkami olchy


Twardość z testów gh/kh  :P : 9/15  także średnio twarda


Temperaturę trzymam 26


Jeśli jest przerybienie to co zredukować, Neony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzył w sensie? Parametry podałem a wymiary akwarium 120/40/50, Danio temperatura 24-26, chyba najlepiej z całego składu wytrzymują obecnie 32 stopnie przy leczeniu ospy więc myślę że przy 26 będą się czuły całkiem dobrze, przecież to nie jest za wysoka dla nich są po prostu aktywniejsze. Z tego co piszecie to widzę że nie jest fatalnie i nie ma ogromnego przerybienia, czyli skład w tym akwarium może zostać, w zasadzie tylko o to mi chodziło ponieważ zajmuję się rybkami ponad 15 lat z przerwą, tylko że nigdy nie robiłem akwarium "pod dzieci". 

 

Dzięki za pomoc i dziękuję za wszelkie porady ale chodziło mi o jedną prostą rzecz, ilośc ryb a litraż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...