Skocz do zawartości

Przystosowanie 30l pod trawnik


Miquk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam akwarium 25l które już dawno wystartowało. Obsada to para gupików + młode i do tego krewetki, 3x ampularia, 2xhellenka.

Chciałbym w akwarium zrobić ładny trawniczek. Czytałem trochę o tym ale większość tematów dotyczy akwarium 50+ w którym ktoś chce zrobić trawnik.

Z tego co się dowiedziałem to przy takim litrażu jak mój nawożenie CO2 jest zbędne.
Zamontowałem żarówkę Kanlux MINIGLOB 11W > 46W 532Lmn zamiast fabrycznej jednak nie wiem czy ona wystarczy aby stworzyć odpowiednie warunki. Przy najbliżym ogarnianiu akwarium planuje wcisnąć w podłoże kulki gliniano torfowe.

Co zmienić, dołożyć itp aby w 30l stworzyć ładny trawnik. I przede wszystkim, z jakich roślin go stworzyć. Mam kilka typów które znalazłem jednak wolałbym aby wypowiedział się ktoś bardziej doświadczony :)

Z góry dziękuję za każdą pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś najpierw wybrać roslinki które byś chciał mieć, wtedy będziesz wiedział co ci będzie potrzebne. Dawaj te twoje typy.  :)

 

Co do ślimaków to w takim litrażu Ampularie lepiej sobie podaruj, a zostań przy Helenkach.

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eleocharis parvula
glossostigma elatinoides
Pogostemon helferi

Najbardziej to ta pierwsza odmiana mi się podoba ;) Ale jeśli miałbym już odpowiednie warunki to połączenie np Eleocharis i Pogostemon było by bardzo łądne :)

Zapomniałem dodać że podłoże to bazalt 4-5mm

Edytowane przez Miquk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem to przy takim litrażu jak mój nawożenie CO2 jest zbędne.

A to roślinki w mniejszych akwariach mają inne wymagania? Wszystko jest zależne od ilości światła.

Nie możesz mieć bimbrowni, bo jest niestabilna (no chyba, że nie masz obsady).

 

 

 

Przy najbliżym ogarnianiu akwarium planuje wcisnąć w podłoże kulki gliniano torfowe.

Nie wiem czy to starczy Ci na trawnik... Poczytaj w tym dziale temat Łorena o zakładaniu akwarium roślinnym a potem o nawożeniu ( też Jego, są to tematy podklejone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Eleocharis parvula może da radę bez butli CO2. Sam mam tą roślinkę w kostce 15L i bez butli powoli się rozrasta jednak odpowiednio ją nawoże. Będziesz musiał podawać tkz. węgiel w płynie czyli np. Aqua Art Carbo. lub Easy Life Easy Carbo. Co do Glossostigma Elatinoides to przypuszczam, że ma bardzo zbliżone wymagania do Małego Heńka, którego mam w moim 25L i do momentu kiedy miałem świetlówkę kompaktową 11W 6500K roślinka ciężko miała się rozrosnąć dopiero bimbrownia go ruszyła przy tak słabym świetle. Pogostemon helferi jest dość trudną roślinką miałem ją dwa razy i ci ją odradzam na początek.

Jeszcze tak zapytam, ta jedna roślinka ma zarosnąć cały zbiornik ?

 

Co do oświetlenia to dobrze by był zrobić jakis odbłyśnik żeby wzmocnić światło.

 

Co do podłoża to nie wiem czy nie lepiej by było na spód dać ziemię chociaż 1-2cm. Z tym że na ten temat muszą ci inni doradzić bo ja nie miałem z nią doświadczenia.

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie chciałbym aby cały zbiornik był nią porośnięty. Mam korzeń i dołożę jeszcze 2 skały które chciałbym obsadzić mchem. 
Dziękuje za porady, poczytam zaraz o bimbrowni do takiego małego akwarium bo w butlę póki co nie zainwestuje ale boję się zagazowania obsady. 
Te nawozy które podałeś to są jeszcze w dość przyzwoitych cenach i przy takim akwarium to nie taki wielki wydatek więc pomyślę :) 
Nad odbłyśnikiem pomyślę :) 

Czekam na dalsze porady :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. to co podałem to jest tylko zastępstwo za butle CO2 i to szczerze marne ewfwkty w stosunku do chodźby samej bimbrowni. Musisz jeszcze podawać Makro i Mikro elementy. To też sobie poczytaj http://forum.superakwarium.pl/topic/5428-czego-brakuje-w-twojej-wodzie-a-czego-jest-za-dużo/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dołożysz np. świetlówki 2x8W to myślę że dał byś radę z Eleocharisem samym węglem organicznym. Z tym że zaznaczam dodatkowo trzeba jeszcze odpowiednio nawozić Macro i Micro. Jaki masz filtr, że tak jeszcze zapytam ?

 

Problem z tą żarówką jest taki że świeci mocniej pod nią, a boki są niedoświetlone. Sam to przerabiałem ze świderkiem firmy Osram 11W. Może być tak że na środku ci fajnie urośnie, ale nie dociągnie do boków. 

Ja mam w kostce 15L, 3 diody po 3W każda, daje to 0,6W/L. Diody ułożyłem tak że świecą równomiernie na cały trawnik. Dozuje Aqua Art Carbo, Classic (raz w tygodniu), Macro Green (co 3 dni), K+, Fosfor w solach KH2PO4. Powoli, ale jednak się rozrasta. Akwarium jest młode bo ma około 2 miesięcy. Tak to wygląda: http://oi61.tinypic.com/a15xm0.jpg

http://oi61.tinypic.com/16jocy1.jpg

W twoim przypadku wychodzi 0,44W/L i to nierównomiernie więc nie wiem jaki da to efekt.

 

Jeżeli to jest twoje pierwsze akwarium i nie chcesz inwestować to zaproponuje ci dwa rodzaje mchów które możesz dać jako trawnik. Oba rosną pionowo Flame moss, Mech Stringy.

 

Flame moss

Flame-moss-300x208.jpg

 

Mech Stringy

mech_stringy_(leptodictyum_riparium)_pud
 

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te mchy w sumie są całkiem ładne :) Rozejrzę się jeszcze za innymi mchami :) Trawnik z mchu też przecież da się stworzyć :) A jeszcze pytanie.

Jak duży wpływ ma światło słoneczne padające na akwarium? Wiem że robią się glony na szybach ale to dla mnie nie problem bo raz w tygodniu profilaktycznie czyszczę i spokój. Ale jakie inne skutki mogą być? Temperatura się nie podnosi i glonów jako tako też nie ma :) Okno od strony zachodniej więc natężenie światła nie jest bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc w temacie. Nie podjąłem jeszcze żadnych działań ale dalej czytam o tym wszystkim i tak się zastanawiam.

Znalazłem na allegro linię nawozową Blue Line. Użytkownicy którzy zakupili chwalą ją sobie na forach. Przy takim akwarium jak moje (25l) wydaje mi się że wydajność jednego zestawu była by dość duża. Wystarczająco duża aby nie trzeba było inwestować w butlę. 
Czy stosując te nawozy byłbym w stanie zapewnić odpowiednie warunki roślinkom? Planuję jeszcze przeróbkę pokrywy na 2 świetlówki liniowe, nie wiem jednak jak się za to zabrać

Chciałem zapytać, wiem, wiem że jest dużo takich tematów ale powtórzę pytanie. Jakie testy kupić? 
Chodzi mi o to jakie związki powinienem kontrolować i jakich firm testy polecacie. Chciałbym kupić jakieś w miarę tanie ale takie żeby były wiarygodne. Co polecacie?
Wiem że na pewno trzeba kontrolować węgiel, azot, fosfor, potas, żelazo. Co jeszcze ewentualnie?

Edytowane przez Miquk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znalazłem na allegro linię nawozową Blue Line.

Gotowce z makro, namieszane z soli, Aldehyd glutarowy i mikro (pewnie coś ala symfonia złota...

Lepiej kup sam sole osobno, namieszać jest prosto a mniej zapłacisz, nie polecam tego typu gotowców.

 

 

Wystarczająco duża aby nie trzeba było inwestować w butlę.

Kupowanie butli często limituje ilość światła a nie nawozy jakie posiadamy...

 

 

 

Jakie testy kupić?

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Dla ryb, pH, KH, GH .

Dla roślin PO4, NO3, ewentualnie Fe.

W razie problemów/dojrzewania NO2, NH3/NH4, NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że sole lepiej się sprawdzą, tylko boję się zakwitu glonów. Boję się że coś pójdzie nie tak. 

Tak czy tak nawet jeśli zdecyduję się na sole to muszę podawać węgiel. Co polecicie w zastępstwie butli?

Oświetlenie będzie przerobione na 2x8w co pozwoli uzyskać równomierny rozkład światła o wartości 0,64W/L

Mam zamiar się za to wziąć na poważnie i chcę żeby efekty były zadowalające. Dzisiejszy wieczór poświęce na czytanie tematów o solach i nawożeniu nimi. Może wyciągne jakieś wnioski ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...