Skocz do zawartości

Mieczyk chory czy w ciąży?


Basia1991a
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie, moja Pani mieczyk strasznie zgrubła z dnia na dzień, nie wiem właśnie czy to stan błogosławiony czy może jakaś choroba? Mieszka w 60 l akwarium wraz z 4 brzankami klinowymi, 5 gupikami, 5 glonojadami, 3 kirysami, 8 neonkami, no i oczywiście mężem :-) mam sztuczne roślinki takie pływające kulki, nie wiem jak sie nazywaja i od tygodnia cabombę, akwarium mam około 3 miesięcy a rybki były wpuszczone gdzieś po 5 dniach. 2 tygodnie temu dodawałam bakterie, bo akwarium było niedojrzałe, rybki miały powiększone i bordowe skrzela, ale to juz wyleczone. Karmione są mieszanym pokarmem w płatkach firmy basic, żywym pokarmem i pokarmem na kolor ,,terta colour". Nie wiem jakiej firmy jest filtr, to zwykły filtr z wkładem gąbkowym, jak go czyszczę to w wodzie z akwarium. Rybka jeszcze wczoraj wyglądała normalnie, lekko pogrubiona jakby w ciaży była ale strasznie zgrubła. post-20361-0-07611200-1397306416_thumb.jpgpost-20361-0-94423300-1397306430_thumb.jpgpost-20361-0-85753000-1397306471_thumb.jpg

Edytowane przez Basia1991a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybka jeszcze wczoraj wyglądała normalnie, lekko pogrubiona jakby w ciaży była ale strasznie zgrubła.

A czy ma odstające łuski ?

 

Basia obsada w Twoim akwarium jest do wymiany. Raz że masz niektóre ryby za duże do tego akwarium ( mieczyki, glonojady ) to jeszcze masz ryby o różnych wymaganiach. Twoje akwarium jest za małe nawet na jednego glonojada, nawet jeśli tym gonojadem jest zbrojnik niebieski, a Ty masz ich aż 5.

Gupiki wymagają innych parametrów wody niż neony.

A ta brzanka klinowa? - nie ma takiej ryby, jak już coś to Razbora klinowa, ale ona też ma inne wymagania niż gupiki czy np: mieczyki.

 

No i poważny błąd to wpuszczenie ryb do niedojrzałego akwarium, co zresztą jak sama zauważyłaś odbiło się to na ich zdrowiu.

 

2 tygodnie temu dodawałam bakterie, bo akwarium było niedojrzałe, rybki miały powiększone i bordowe skrzela
Edytowane przez splend
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to zgrubienie nastąpiło rzeczywiście z dnia na dzień to możliwe jest "zaczopowanie" żywym pokarmem i ewentualnie zapalenie przewodu pokarmowego. Mam nadzieję, że to nie końcowy etap posocznicy, ale wtedy można by było zaobserwować nietypowe zachowanie (izolowanie się ryby, chwiejne ruchy, duża apatia) od kilku dni poprzedzających spuchnięcie.

Najlepiej byłoby odizolować tą panią mieczykową. Jeśli nie masz takiej możliwości to zalecenia dotyczą wszystkich ryb.

Temperaturę utrzymuj na poziomie 26-27*C (chociaż dla pozostałej obsady to nie jest zbyt dobre, dlatego lepiej przenieść mieczykową do osobnego akwarium) i bezwzględna głodówka nawet do tygodnia !

Jeśli w ciągu dwóch dni nic się nie zmieni, lub będzie jeszcze gorzej trzeba będzie pomyśleć o zastosowaniu leków przeciw grzybom i bakteriom.

Obserwuj zachowanie - jak zacznie się izolować i polegiwać na dnie, może być za późno na leczenie.

Przyjrzyj się odbytowi, czy nie ma zaczerwienienia.

Jeśli za dwa dni brzuszek nieco się zmniejszy możesz podać rozgniecioną kuleczkę zielonego groszku (do kupienia w sklepie spożywczym, mrożony, nie z puszki!) - działa przeczyszczająco. Ale trzeba podać go rybce "pod nos", żeby na pewno zjadła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochotka jest jednym z najgorszych pokarmów. Nie dość że może zagrażać rybą w postaci przenoszonych pasożytów oraz toksyn, to jeszcze może powodować otłuszczenie ryb.

 

Zdjęcia które wstawiłaś są niewyraźne i trudno na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić co tak naprawdę jest Twojej rybie - być może jest kotna, ale równie dobrze może być po prostu przejedzona tą ochotką.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rybka wygląda o wiele lepiej, jest w osobnym malutkim akwarium, nawet jak juz będzie wyglądać normalnie to dalej ma mieć głodówkę?

 

Czy to malutkie akwarium zapewnia rybci normalne warunki (wielkość zbiornika, grzałka i filtr)...?

Jeśli nie, to możesz pogorszyć stan mieczykowej.

Po tygodniu możesz ją zacząć normalnie karmić, najlepiej zacząć od pokarmów roślinnych w niewielkich ilościach, mrożonki i żywe pokarmy na razie odstaw, dla jej dobra i innych ryb.

Potem mięsne pokarmy stosuj naprawdę sporadycznie (traktuj je jak fastfoody - frytki, hamburgery ;) )

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...