Skocz do zawartości

[54l] Dodatkowe oświetlenie


romek510
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam wolny 54 litrowy baniak i postanowiłem go zaadoptować. Posiada on standardowa obudowe diversa. Wbudowana tam jest świetlówka t8 15 W. Postanowiłem dodatkowo dołożyć świetlówkę t5 24w. Czy będzie to wystarczająca ilość swiatła? Jeśli tak to jaką świetlówkę zapkupić. Obecnie posiada do tej obudowy świetlówkę Narva T8 15W DayLight o temperaturze barwowej 6500K. Chce kupić świetlówkę t5 24W o długosci 44cm i zastanawiam się nad Sylvania Grolux,  Sylvania AquaStar , Juwel Nature , Juwel Day. Co ewentualnie innego moglibyście polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za mało danych żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie dokładnie. Jedynie mogę Ci powiedzieć, że po dołożeniu świetlówki masz ponad 0,7W/l, a to nie jest dobra ilość dla ryb. Dodatkowo przy takiej ilości musiałbyś się bawić w CO2. Myślę, że optymalnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie jednej świetlówki 24W. Wtedy masz 0,44W/l więc wybór roślin spory, a i ryby nie będą się gotować. Jesteś w tej dobrej sytuacji, że akwarium jeszcze nie funkcjonuje więc możesz wszystko dokładnie rozplanować i ze sobą pogodzić.

 

Napisz mniej więcej jakie ryby/rośliny by Cię interesowały, jak by miał ten zbiornik wyglądać. Jakie masz parametry wody?

Edytowane przez robos7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za mało danych żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie dokładnie. Jedynie mogę Ci powiedzieć, że po dołożeniu świetlówki masz ponad 0,7W/l, a to nie jest dobra ilość dla ryb. Dodatkowo przy takiej ilości musiałbyś się bawić w CO2. Myślę, że optymalnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie jednej świetlówki 24W. Wtedy masz 0,44W/l więc wybór roślin spory, a i ryby nie będą się gotować. Jesteś w tej dobrej sytuacji, że akwarium jeszcze nie funkcjonuje więc możesz wszystko dokładnie rozplanować i ze sobą pogodzić.

 

Napisz mniej więcej jakie ryby/rośliny by Cię interesowały, jak by miał ten zbiornik wyglądać. Jakie masz parametry wody?

Założe druga świetlówkę z osobnym włącznikiem, tak że bedzie je można zapalać osobno. Co do parametrów wody to krnanówka u mnie ma mniej wiecej ph 7, Gh 10-12, Kh 12-13. Jeśli chodzi o rybki to szczegółowo nie myslałem. Zastanawiałem sie nad jakimś haremem np bojowników plus do tego neonki lub rozbory galaxy. A co do roślinek to konkretnej listy nie mam, ale miedzy innymi chciałbym posadzić m.im małego heńka, dlatego chcialbym dołozyć ta żarówkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla haremu bojowników to akwarium jest za małe. Najlepiej przed założeniem zbiornika się zastanowić nad obsadą, wtedy wszystko można ze sobą jakoś pogodzić. Na małym heńku się nie znam bo go nigdy nie miałem, ale jeśli chcesz mu grzać ponad 0,7W/l w akwarium to po pierwsze potrzebujesz CO2 i nawożenia (w przeciwnym wypadku pewnie doczekasz się glonów), a po drugie nie będzie się to podobało rybom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla haremu bojowników to akwarium jest za małe. Najlepiej przed założeniem zbiornika się zastanowić nad obsadą, wtedy wszystko można ze sobą jakoś pogodzić. Na małym heńku się nie znam bo go nigdy nie miałem, ale jeśli chcesz mu grzać ponad 0,7W/l w akwarium to po pierwsze potrzebujesz CO2 i nawożenia (w przeciwnym wypadku pewnie doczekasz się glonów), a po drugie nie będzie się to podobało rybom.

To co byś proponował na obsadę w tym akwarium?? Czytałem ze bojowniki nie wymagaja dużego litrażu. A co do oświetlenie to tak jak pisałem beda dwa właczniki wiec nie musza się obydwie palić. Jaką moc oświetlenia polecasz aby była w miarę możliwości korzystna zarówno dla ryb jak i roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna świetlówka 24W to będzie dobra ilość. Bojownik owszem, nie potrzebuje dużego litrażu, ale kiedy jest to sam samiec. W tym akwarium możesz mieć więc samca z jakąś ławicą, ale bez samic.

Jest też druga opcja bazująca na ławicy danio marginatus (wspomniane przez Ciebie razbory galaxy to błędna nazwa tej ryby) i do tego prętnik karłowaty w układzie 1+2. 

 

Z roślin to mały heniek nie wiem czy pociągnie w takim układzie, ale jest masa innych ciekawych roślin, które dadzą radę. Jakbyś chciał te prętniki to najlepiej jakieś rośliny na taflę (pistia, rzęsa, limnobium etc) i do tego sporo roślin posadzonych w podłożu, czy tam na korzeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...