Jump to content

[60L] Co wybrać do pierwszego akwarium?


Szayel
 Share

Recommended Posts

No więc.. Zakupiłem dziś na allegro swoje pierwsze akwarium o pojemności 60l (60x30x33) i jako, że nie mam doświadczenia z takimi rzeczami to chciałbym się poradzić co dokładnie mogę do takiego akwarium dać by było dobrze. Czytałem już wiele tematów, wiele o rybkach i jestem też skłonny do dalszej nauki, ale cenię sobie też zdanie ludzi bardziej doświadczonych. Wiem, że istnieją już takie tematy, ale każdy ma swoje indywidualne potrzeby, akwaria, sprzęt i pytania. Tak więc w akwarium miał będę: pokrywę oświetleniową z świetlówką 15W, grzałkę 100wat z termostatem, filtr 200l/h. To tak z tych rzeczy na pewno najbardziej ważnych. Co do moich "potrzeb" to nie chciałbym hodować jakiejś jednej większej rybki czy samych malutkich. Chciałbym mieć trochę tych rybek z różnych rodzajów. Czytałem, że można hodować bojowniki 1 samca i 2 samice i do tego dodać jakieś inne rybki jeszcze. Osobiście podoba mi się bojownik bezbronny - karłowaty: http://rybyakwariowe.eu/media/bojownik-bezbronny-karlowaty-ryba-akwariowa.jpg Czy można właśnie je tak trzymać w tym akwarium? 1+2 z innymi rybkami? Czytałem, że mogę dać do tego ok 5 otosek i kilka mniejszych rybek typu np.neonka. Będzie to razem wszystko współgrało? Jakie jeszcze podobne zestawienia mógłbym zastosować? Jestem bardzo otwarty na propozycje i serdecznie z góry dziękuję za wszelkie rady! ;)

Edited by Szayel
Link to comment
Share on other sites

Szayel wody nie trzeba oddawać do badań aby znać jej parametry. Po pierwsze można sprawdzić jej parametry na stronie wodociągów swojej miejscowości, a po drugie można kupic testy do badania wody.

Zanim do akwarium wpuści się ryby to trzeba znać parametry wody - inaczej się nie da.

 

Edit: a tak na marginesie jak chcesz miec bojowniki to nie możesz mieć neonow innesa bo nie zgodzisz temperatur. Ale na obsadę przyjdzie czas jak akwarium dojrzeje i będą znane parametry wody.

Edited by splend
Link to comment
Share on other sites

A taki test do wody kupię w sklepie zoologicznym? Jeśli tak to jutro skoczę i dowiemy się więcej :)


Znalazłem w internecie wynik badań z miejscowości, z której pochodzę. pH wody to 7,4. 


A ja czytałem na pewnej stronie, że Neon Innesa żyje w temperaturze 22-26 stopni, a bojowniki, które chciałem w temp. 24-28 stopni. Czyli jednak nie jest to do końca prawda i temperatury nie uda się zgrać?

Link to comment
Share on other sites

Tak testy kupisz w sklepie zoologicznym. Najlepiej kup testy kropelkowe ponieważ paskowe choć są tańsze to jednak są mniej dokładne.

Testy na początek jakie potrzebujesz to pH, GH, KH, NO2, NO3.

 

Na wielu stronach są podane takie temperatury da neonów innesa. Z tym że górna granica tych temperatur może być odpowiednia do tarła tych ryb, ale nie do przebywania w takiej temperaturze przez cały czas, dlatego że ryby te pływające w skrajnie wysokich dla siebie temperaturach żyją krócej i częściej chorują. Dla neonów innesa temperatura do ich normanego funkcjonowanie powinna wynosić 21 - 23 stopnie.

Edited by splend
Link to comment
Share on other sites

No i pod te parametry które znalazłeś już można by pokombinować z jakąś obsadą do Twojego akwarium. Oczywiście NO2 powinno miec 0.

Ja Ci proponuję jednak najpierw założyć akwarium, pozwolić mu dojrzeć ( tu warto poczytać o cyklu azotowym ) pomierzyć dokładnie NO2 i NO3 bo to raczej w akwarium się zmieni i później założyć temat w dziele obsady, a na pewno znajdą się osoby które jeśli tylko będziesz chciał pomogą Ci dobrać odpowiednie ryby do Twojego akwarium.

Link to comment
Share on other sites

W sumie to niech i tak będzie. Wiem, że akwarium musi chodzić bez rybek przez co najmniej 2 tygodnie. Więc jeśli można prosić administrację by nie zamykała tego tematu to byłbym wdzięczny :) Odświeżę go za ok 3 tygodnie jak będę miał już ostane akwarium i swoje własne testy wody,

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że akwarium musi chodzić bez rybek przez co najmniej 2 tygodnie.

Akwarium musi"chodzić bez rybek" po to aby mogło dojrzeć tzn.aby mógł się rozpocząc cykl nitryfikacyjny.Ale w każdym akwarium wygląda to inaczej,nie da się załozyć od razu że to potrwa u Ciebie dwa tyg.

Powinieneś często mierzyć parametry wody zwłaszcza NO2 i NO3 (cykl nitryfikacyjny będzie rozpoczęty kiedy NO2 będzie niewykrywalne,a NO3 będzie mieścić się w granicach 5-15mg/l(a najlepiej aby było poniżej 10mg/l)wtedy możesz zacząć wpuszczać pierwsze ryby,ale ważne jest aby nie wpuszcać od razu całej obsady,ale "ratami".

Ale jeszcze jedno po zalaniu akwa,musisz wspomóc rozwój bakterii nitryfikacyjnych,poprzez np.wlanie wody do akwarium z innego juz dojrzałego,zdrowego akwarium,możesz tez uzyc preparatu np.tetra aqua safe start.

 

 

Co do moich "potrzeb" to nie chciałbym hodować jakiejś jednej większej rybki czy samych malutkich. Chciałbym mieć trochę tych rybek z różnych rodzajów. Czytałem, że można hodować bojowniki 1 samca i 2 samice i do tego dodać jakieś inne rybki jeszcze. Osobiście podoba mi się bojownik bezbronny - karłowaty: http://rybyakwariowe...a-akwariowa.jpg Czy można właśnie je tak trzymać w tym akwarium? 1+2 z innymi rybkami? Czytałem, że mogę dać do tego ok 5 otosek i kilka mniejszych rybek typu np.neonka. Będzie to razem wszystko współgrało?

Nie będzię to współgrało....Jeśli chcesz w swoim akwa hodować ryby stadne,to Twój baniak nadaje się do hodowli tylko jednego gatunku ryb stadnych.

Jeśli chodzi o harem bojownika to ok.

O jakie Neonki Ci chodzi o Neona Innesa czy Neona czerwonego?

Neony Innesa mają dosc specyficzne wymagania odnośnie temp.(optymalna temp.dla Innesa to 21-22st.C) i Ph(5,0-5,5) więc nie nadają się do hodowli np. z bojownikiem i innymi rybami które preferują wyższą temp.oraz inne parametry wody.

Edited by tołdi
Link to comment
Share on other sites

Co do Neonów to wiem, że nie współgrają mi ze względu na temperaturę więc je odrzucam. Wiem też jak sprawa wygląda z tym zaaklimatyzowaniem się akwarium bez rybek. Ale tak czysto teoretycznie co mógłbym hodować z tymi moimi bojownikami? Na nich mi zależy przede wszystkim. Jeśli możecie to podajcie kilka jakiś kombinacji z czym można te rybki połączyć tak by nie mieć wszystkich rybek bardzo mało. U mnie w domu są małe dzieci i chcę by miały na co popatrzeć bo bardzo lubią zwierzątka. A i jeszcze jedno pytanie.. Czy bojownik karłowaty różni się jakoś znacznie od zwykłego bojownika? Bo nie bardzo wiem czy mają jakieś inne wymagania co do hodowli.

Link to comment
Share on other sites

Oo i to wcale nie jest taka zła propozycja. 3 większe rybki (bojowniki) i stadko jakiś małych. Ile tych rozborów powinienem wpuścić? Powinienem dodać też jakieś rybki jedzące glony czy nie ma sensu hodować nic poza tymi dwoma gatunkami?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Rozbory klinowe/hengela.
Można by, tylko wtedy trzeba by zjechać z pH poniżej 7.

 

Do tych parametrów które podałeś pasowały by dania perłowe.

Co do bojowników to bojownik bezbronny woli nieco miększą wodę do 12*n, natomiast syjamski może pływać również w nieco twardszej.

Link to comment
Share on other sites

Do bojowników po prostu dokupić gromadkę mniejszych rybek?

Tak, do haremu bojownika 3+1 dołóż stadko 12-14szt. gupików Endlera i to jest moim zdaniem optymalna obsada dla Twojego akwarium.

Edited by tołdi
Link to comment
Share on other sites

co Ty gadasz?! Gupiki wymagają innej wody niż bojowniki. I NIE SĄ STADNE.

Wymagania Bojownika karłowatego: temp.24-28st.C,Ph 5,5-7,5

Wymagania gupika endlera :temp: 22-30st.C Ph 6,0-8,0

A jeśli chodzi o to czy Gupiki to ryby stadne poszukaj sobie podst. informacji o Gupikach nawet w necie, bo widzę że masz braki w podstawowej wiedzy akwarystycznej.Gupiki w naturze żyją w stadach.Tyle w temacie.....

 

A ja dodam, że Żyworódka Endlera to nie jest żaden gupik. ;) /ahr/

Edited by ahr
Link to comment
Share on other sites

 

 

A ja dodam, że Żyworódka Endlera to nie jest żaden gupik. ;) /ahr/

Te nazwy są wymienne obok nazwy Żyworódka Endlera często występuje nazwa Gupik Endlera i obie te nazwy określają tę samą rybę.....

 

A takie pytanie już poza konkursem całkiem.. Czy danio perłowe mogą żyć w zgodzie z Neonami Inessa?

Nie ze względu na to że Neony Innesa mają specyficzne wymagania odnośnie temp.(optymalna temp.dla Innesa to 21-22st.C) oraz Ph (5,0-5,5) a Danio perłowe preferuje wodę o temp.22-27st.C i Ph 6,5-7,5.

Edited by tołdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...