Skocz do zawartości

Neonki zdychają, zżółknięte rośliny, mętna woda


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

https://youtu.be/4K06Pjyf_l0

 

Witam,

Na początku podam parametry akwarium:

http://www.diversa.info.pl/prod_367_zestaw_startup_40_ap.html

Temperatura wody: 22-23 stopnie

Paramerty wody sprawdzane testerem paskowym Tropical 6in1:

- NO3: 10

- NO2: 0

- GH: 16

- KH: 20

- PH: 6.8

- Cl: 0.8

 

Woda podmieniana raz w tygodniu, uzdatniania ESKLARINem+aloes. Podczas podmiany odmulam dno, wyciągając drobinki wężykiem. Nowa woda stoi przez tydzień czasu w 5l słoju z dodanym wcześniej uzdatniaczem, ok 4ml.

Rybki karmione Tetra mini pro crips, 2x dziennie, ok. 2-3 szczypty rozdrabniane, tak, że do nastepnego karmienia pokarmu nie ma.

 

Osada:

- 5 Danio pręgowate różowe

- 2 Otocinklusy

- 2 Neonki

- Kirysek pstry i pandziasty

- Krewetka red crystal

 

A teraz do sedna problemu. Ostatnio zdychają mi neonki. Ok. tydzień temu zdechła mi jedna neonka, 2 dni potem 2, a chyba na następny dzień kolejna (nie bylo mnie przez weekend w domu, Mama wylawiała). Tu jest zdjęcie 1szego wyłowionego http://i58.tinypic.com/29olt7b.jpg, a tu ostatniego: http://i59.tinypic.com/znr4so.jpg

Na filmiku widać, że jeden neonek jakby ciężko łykał wodę. Zastanawiam się czy to nie jest posocznica?

 

Dodatkowo zastanawia mnie, dla czego żółkną rośliny, za dużo żelaza? Dodatkowo one strasznie pną się w górę. Zielona puszcza duzo korzeni na łodze, a czerwona roslina robi się żółto-zielona i ma dziury w lisciach, jakby coś ją zrzerało. Ślimaków nie ma, były co prawda, ale z 6 wyłowiłem i na razie nic nie widzę.

 

I zastanawiam się dla czego ta woda jest taka mętna? To bałe, to bakteria nitryfikacyjne? Bo były dodawane, 1,6ml ok. tygodnia temu. Poprzednio dodawalem ze 3 tygodnie temu.

 

Jak coś to pytajcie. Jak mi się coś przypomni to dopiszę.

Edytowane przez PiotrSiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zła obsada, na neonki i danio za małe akwa plus to że są stadne,dla kirysków piach to podstawa plus stadne,Wydaję mi się  że masz za słabą filtrację.Dla wody do podmian tydzień to za dużo , wystarczy 24h i bez żadnych uzdatniaczy.A w ogóle akwarium dojrzewało? bo piszesz że dodawałeś bakterie-niepotrzebnie zresztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady - jak już wyżej było mówione.

 

Cl: 0.8

Nie podoba mi się ta wartość. Skoro podmieniasz wodą odstaną, to chloru nie powinno w ogóle w akwarium być.

 

Rybki karmione Tetra mini pro crips, 2x dziennie, ok. 2-3 szczypty rozdrabniane, tak, że do nastepnego karmienia pokarmu nie ma.

Mógłbyś bardziej urozmaicić im dietę np. dorzucając spirulinę, albo Bio-Vit.

 

I zastanawiam się dla czego ta woda jest taka mętna? To bałe, to bakteria nitryfikacyjne? Bo były dodawane, 1,6ml ok. tygodnia temu. Poprzednio dodawalem ze 3 tygodnie temu.

Zapewne to zmętnienie biologiczne spowodowane zachwianiem równowagi biologicznej. Zdarza się przy podmianach wody, kiedy jesteśmy nieuważni.

 

Tak, tydzień stało.

I tu znajduje się potwierdzenie tego, co wyżej Ci napisałam. Tydzień to za mało, by cykl azotowy mógł "przelecieć" przez twoje akwarium, dlatego masz mętną wodę. Podmianki zaburzają jego przebieg. Akwarium powinno odczekać w świętym spokoju ten miesiąc nim wpuściłeś rybki, ale teraz już "po ptokach".

 

Czyli bakterie do tego akwarium są nie potrzebne?

Jeśli chcesz, to stosuj, ale to nie przyspieszy Ci cyklu azotowego.

 

- GH: 16 - KH: 20 - PH: 6.8

Te parametry wody są za wysokie, musisz coś z tym zrobić.Dodaj do zbiornika kulkę mchu, wodę podmieniaj pół na pół z przegotowaną (ale ostudzoną!), jeśli nie masz możliwości stosowania wody RO (osobiście przetestowałam u siebie w akwa i działa, chociaż nie tak od razu).
 

Co do neonek, to na zdjęciu wyglądają, jakbyś je z rusztu zdjął, takie jakby popalone są. Może to właśnie sprawka chloru, który w wodzie akwariowej nie powinien się znaleźć? Neonki są małymi rybkami i być może wrażliwszymi od reszty, co wpływa na ich śmiertelność (odnieś to także do roślin - delikatne gatunki będą obumierać). I tu moja drobna rada - jak odstawiasz wodę, to nie dodawaj do niej od razu Esklarinu, dopiero ok 10 minut przed podaniem jej do akwarium ;) (WAŻNE: na 5 litrów wody podmienianej powinieneś podawać 1 ml Esklarinu - skoro 10ml podaje się na 50 l wody podmienianej, to na 5 l trzeba dać 1 ml - pilnuj tego, bo nadmiar szkodzi!).

Edytowane przez sandi708
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te parametry wody są za wysokie, musisz coś z tym zrobić.Dodaj do zbiornika kulkę mchu, wodę podmieniaj pół na pół z przegotowaną (ale ostudzoną!), jeśli nie masz możliwości stosowania wody RO (osobiście przetestowałam u siebie w akwa i działa, chociaż nie tak od razu).

Czyli ta kulka mchu i pół na pół powinno zbić te parametry? No i odchlorowanie wody jeszcze. Woda demineralizowana bedzie ok? Ja myślałem, że ma za mało minerałów. Co by nie było, nie mam skąd wziąć, chyba, ze ze sklepu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ta kulka mchu i pół na pół powinno zbić te parametry? No i odchlorowanie wody jeszcze. Woda demineralizowana bedzie ok? Ja myślałem, że ma za mało minerałów. Co by nie było, nie mam skąd wziąć, chyba, ze ze sklepu.

Co do demineralizowanej, to Ci nie powiem, bo nie stosowałam, ale przegotowaną możesz spokojnie użyć ;) Mech ma to do siebie, że delikatnie zmiękcza wodę, wiadomo, nie nastąpi to od razu, ale będzie działał ;) (mam na myśli mech wodny, który kupisz w akwarystycznym ;D) Odchlorowanie - ja z powodzeniem stosuję tzw. "tygodniówkę" - nalewam wodę tydzień przed podmianą i zostawiam ją w odkrytym naczyniu w zacienionym miejscu, a chlor sam odparowuje, przed podaniem jej do akwa odmierzam dawkę Esklarinu i git malina ;)

 

Metoda pół na pół - nie zbijesz nią parametrów od razu, ale regularne podmiany wody tą metodą pozwolą Ci obniżyć parametry bez szkodzenia rybkom i roślinkom ;)

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mech ma to do siebie, że delikatnie zmiękcza wodę, wiadomo, nie nastąpi to od razu, ale będzie działał ;) (mam na myśli mech wodny, który kupisz w akwarystycznym ;D)

Możesz powiedzieć skąd wziełaś takie cudowne właściwości mchu?

Bo w swojej praktyce nigdy czegoś takiego nie zauważyłem....

 

 

 

Odchlorowanie - ja z powodzeniem stosuję tzw. "tygodniówkę" - nalewam wodę tydzień przed podmianą i zostawiam ją w odkrytym naczyniu w zacienionym miejscu, a chlor sam odparowuje

Chlor odparowuje spokojnie po 24 h, dążysz do tego żeby woda zaczeła Ci kisnąć w wiadrze czy żeby dojrzała?

 

 

 

przed podaniem jej do akwa odmierzam dawkę Esklarinu i git malina ;)

W jakim celu? Im mniej chemii w akwa tym lepiej.

 

Sorry ale coraz częściej zaczynasz głupoty pisać...

Chyba idziesz na ilość, nie na jakość (postów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gazą może być przykryte?

Może być, chlor to gaz, jak nalejesz wodę słuchawką prysznicową znacznie przyśpieszy to jego odparowanie tak jak, mieszanie wody lub jej napowietrzanie (brzęczkiem).

 

Edit:

 

 

 

Woda demineralizowana bedzie ok? Ja myślałem, że ma za mało minerałów

Jak masz twardą wodę mieszanie demineralki z Twoją kranówą przyniesie o wiele lepsze efekty jak jej gotowanie.

Wody miękkie zawsze zawierają mało minerałów, więc naturalnie rybom nie są one w takich ilościach potrzebne, czerpią je z bogatej diety, którą Ty musisz im zapewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet, co do mchu to zastosowałam go ''przypadkowo'', bo miałam problem z twardą wodą i przeczytałam gdzieś, że zmiękcza lekko wodę, więc kupiłam kilka kulek. W czasie, kiedy mech sobie w wodzie leżał nie robiłam podmianek wodą demineralizowaną ani przegotowaną, o tym pomyślałam dopiero później i nie mówię, że zrobił generalny porządek w akwa, ale po tygodniu twardość była mniejsza - w takim razie co spowodowało,że tak nagle się to zmieniło? Raczej woda z kranu parametrów nie zmieniła. A co do odstanej wody - u mnie w regionie woda jest tak nachlorowana, że nawet robiąc z niej herbate ma się wrażenie, że chlor w niej pływa, więc to nie jest moja wygoda, by odstawiać na tydzień wodę. Po obiecanych 24 godzinach dalej czuć w niej chlor i nawet testy go wykrywają, po tygodniu go natomiast nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet, co do mchu to zastosowałam go ''przypadkowo'', bo miałam problem z twardą wodą i przeczytałam gdzieś, że zmiękcza lekko wodę, więc kupiłam kilka kulek. W czasie, kiedy mech sobie w wodzie leżał nie robiłam podmianek wodą demineralizowaną ani przegotowaną, o tym pomyślałam dopiero później i nie mówię, że zrobił generalny porządek w akwa, ale po tygodniu twardość była mniejsza

 

To ile czasu nie robiłaś tych podmian... Nawet jeżeli mech by pobierał z wody niewiadome ilości wapnia i magnezu, to żeby zmiękczyć wodę trzeba byłoby go dość sporo... Nie mówiąc o reszcie związków odżywczych dla roślin.

Do tego nie zauważyłaś, że kolega ma wodę wręcz beton i nawet lejąc do niej kwas by trzeba było się trochę namęczyć.

A co dopiero taki meszek.... Gotowanie przy takich twardościach też na nie za wiele pomoże...

A wiesz do jakich powinien zejść przy takich rybach (AP)?

Więc jaki jest sens takich rad?

 

 

A co do odstanej wody - u mnie w regionie woda jest tak nachlorowana, że nawet robiąc z niej herbate ma się wrażenie, że chlor w niej pływa

 

Nawet jak z odstawionej robisz herbatę? I Ty wciąż żyjesz? To chyba kolejny cud... Po tygodniu woda spokojnie zaczyna kisnąć...

A ja nigdy w życiu nie zalał bym akwa taką wodą. No ale ja się nie znam, bo nie mam zapewne takich wytrzymałych ryb jak Ty.

 

Nie odpowiedziałaś na pytanie o esklarinie, więc mniemam, że lejesz, bo lejesz i polecasz, bo jest ok...

Jakbyś chciała jeszcze podyskutować, to zapraszam na pw.

 

PotrSiek dopóki nie zaopatrzysz się w filtr RO, demineralkę, destylkę na regularne podmiany zapomnij o rybach z wód miękkich, bo zawsze będziesz miał z nimi problem przy takiej wodzie jaką masz w akwarium.

Następna sprawa sprawdź Twoje testy, bo przy takich twardościach jest prawie nieprawdopodobne żebyś miał takie pH, bardziej spodziewałbym się coś pomiędzy 7,5 a 8...

No i zastosuj się do rad Deadmau5-a, co do obsady do takiej wielkości akwa jest odpowiedni dział: http://forum.superakwarium.pl/forum/61-do-30l-w-tym-krewetkaria-bojownikaria/

Większość sprzedawców to sadyści, chyba że sam dobierałeś sobie obsadę na zasadzie - "te mi się podobają, poproszę dwie"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóź, zdechł mi ten neonek, co pokazywałem na filmiku i kirysek pandziasty. Co ciekawe, kirysek pstry powinien mieć większy litraż i póki co śmiga. Pewnie woda do kitu.  

 

Ogólnie nie jest za dobrze. Wpadliśmy dziś z mamą na pomysł, aby przenieść wszystko do starego akwarium, które stoi już chyba 10 lat na strychu, a w obecnym zrobić reset i zacząć wszystko od nowa.

 

Z tym, że myślę o wymianie żwiru na bardzo drobny żwir, lub, piasek, ale tak, żeby korzenie roślinom nie gniły i żeby kirysek mógł łykać spokojnie piasek (ponoć wychodzi oskrzelami z wodą).

Przy najbliższej podmianie dodam wody destylowanej, tak, żeby obniżyć twardość, chlor, itd.

 

 

Następna sprawa sprawdź Twoje testy

Jak to mogę zrobić? Kupić inne testery? 

Edytowane przez PiotrSiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, może jutro w Biedronce będą mieli, albo w Marcpolu to kupię i sprawdzę.

 

EDIT:

 

Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. Czy przy restarcie tego akwarium je jakoś dezynfekować, czy po prostu je wyszorowacć pod bieżącą wodą i wsio?

 

I pytanie dodatkowe jaki mi się nasuneło, jak sobie radzicie z osadem na szybie przy krawędzi lustra wody?

Edytowane przez PiotrSiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...