Jump to content

dobór sprzętu do 240L.


rafik50
 Share

Recommended Posts

Jako filtr biologiczny polecam:

HW-302

 

W swoim akwarium z Saulosi, 120x50x50 (300L) mam ten filtr i nada się do takiego akwarium jako biologiczny, wypełniony bioceramiką. Na rurę wlotową polecam założyć jakąś gąbkę / prefiltr, aby do kubła jak najrzadziej zaglądać. Filtr jest cichy i wiele osób sobie go chwali. U mnie pracuje od 2 miesięcy i nie mam żadnych zastrzeżeń.

 

 

Pamiętaj, że do takiego akwarium potrzebujesz jeszcze filtr mechaniczny, polecam jakąś głowicę i do tego gąbkę o odpowiednim rozmiarze.(najlepiej okrągłą) 

Jako mechanika wybrałbym głowicę Aquael Circulator 1000. Tutaj nie żałowałbym pieniędzy, bo tanie głowice potrafią być naprawdę głośne. Możesz jednak poeksperymentować i wybrać jakąś chińską głowicę, może akurat będzie OK, wydajność jednak co najmniej 1000 l/h.

 

 

U siebie mam jeszcze cyrkulator JVP-100 (2500 l/h) i przy Saulosi jak i ogólnie pyszczakach z rodziny Mbuna jest to bardzo dobra opcja. Pierwsze zadanie to wymiatanie odchodów ryb w stronę filtra mechanicznego, drugie to symulacja rzeczywistych warunków bytowych ryb. Saulosi żyją w strefie silnych prądów i lubią ruch wody.

Link to comment
Share on other sites

gdzieś na forum czytałem że wielu akwarystów odradza stosowanie gąbek przy malawi ponieważ cały syf gromadzi sie  na i pod gąbkami

 

 

A ja gdzieś czytałem, że wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi. /ahr/

Edited by ahr
Pisownia.
Link to comment
Share on other sites

Są dwie opcje:

brak filtra mechanicznego(gąbkowego) + brak cyrkulatora = co 2/3 dni odmulanie dna z odchodów

filtr mechaniczny (gąbkowy) + cyrkulator = potrzeba odmulania właściwie żadna, konieczność płukania gąbki raz w tygodniu

 

W zasadzie jest jeszcze trzecia opcja, czyli naprawdę mocny kubełek z bardzo silnym przepływem, wtedy mechanik jest niepotrzebny... ale gąbka jako prefiltr już tak.(albo prefiltr narurowy)

 

Wynika to z tego, że przy drugiej opcji cyrkulator wymiata odchody z przodu w stronę mechanika, a sam mechanik wymiata odchody z tyłu.(tak aby weszły w obieg cyrkulatora)

 

157bzm9.jpg

Edited by gregotsw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...