Skocz do zawartości

[112l] Ważne pytania przed startem !


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Akwarium: 112l 80x40x35

Obsada: 20x neon czerwony, labeo

 

Mam kilka ważnych dla mnie spraw do omówienia przed wznowieniem mojego akwa 112l :cool: po kilku latach przerwy:

 

1. Jako podłoże chcę zastosować ziemię ogrodową + ciemny żwir (myślę o 3mm), czy pomiędzy warstwami umieścić jakąś siatkę?

 

2. Aktualnie posiadam standardowe oświetlenie 2x18W (58cm) lecz planuję dołożyć jedną świetlówkę według tego poradnika

    ----> http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/wykorzystanie-elektroniki-z-zarowki-kompaktowej/

Proszę o poradę, jakie zastosować świetlówki do +/- 100zł (za 3 sztuki) jeśli to oczywiście możliwe :)

 

3. Licząc np. że moje oświetlenie będzie 3x18W = 54W ---------> 0.48W/l to myślę, że coś na tym będzie już można ładnego wychodować, więc jakie mi polecacie roślinki od moderatora tego forum [sławek121] (http://forum.superakwarium.pl/classifieds/item/589-sprzedam-ro%C5%9Blinki-sadzonki-oraz-in-vitro/) na trawnik, korzeń i coś na 2 i 3 plan?

 

4. Aktualnie posiadam filtr HL-BT 700 który mnie nie zadowala swoją wydajnością, i przy którym nie można usnąć, i brzdęka mi na cały pokój no chyba, że ktoś gustuje w takich dźwiękach, ja nie za bardzo więc co innego mi możecie polecić? może jakiś zewnętrzny do 150zł?

 

5. Jakie polecacie testery wody?

 

Liczę na waszą pomoc :) Pozdrawiam wszystkich !

Edytowane przez Bartoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Zaczął bym od  tego, że nie jestem moderatorem ;)

Co do roślin to jeśli będziesz nadal zainteresowany zapraszam na PW, coś dobierzemy.

1. Możesz zastosować moskitierę, ale lepiej zrobić np. z moskitiery płaskie woreczki wypełnione ziemią.

2. Ja bym Ci proponował dołożyć do tego 2 halogeny led 10W.

4. Jeżeli nie masz awersji do używek to poszukaj Unimaxa 150 lub JBL E700/701.
5. Na początek przydadzą Ci się testy na NO2, NO3, PH. KH,GH. Ewentualnie jeśli głównym założeniem są rośliny to na K,P,Fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam świetny korzeń do akwa, lecz niestety świeży, co zrobić aby był w szybszym czasie martwym? istnieją wgl takie sposoby?

np. moczenie-->suszenie-->gotowanie-->suszenie--->moczenie i tak w kółku.... :-?

Przyspieszy to coś?

 

Co do filtra, to zdecyduję się do któregoś z tych podanych przez Sławka.

Do tej siatki między warstwami podłoża nie jestem co do końca przekonany... korzenie nie będą miały ciężej się przebić przez nią? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do tej siatki między warstwami podłoża nie jestem co do końca przekonany... korzenie nie będą miały ciężej się przebić przez nią? :-?

 

Korzenie nie będą miały problemu, ale może być problem z przesadzaniem/usuwaniem roślinek. Korzenie nie będą chciały opuszczać zbiornika :)

Edytowane przez dpetx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam świetny korzeń do akwa, lecz niestety świeży, co zrobić aby był w szybszym czasie martwym? istnieją wgl takie sposoby? np. moczenie-->suszenie-->gotowanie-->suszenie--->moczenie i tak w kółku.... :-? Przyspieszy to coś?
http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/korzenie-do-akwarium-8211-preparowanie-id259.html

Zobacz tutaj. Może to Ci pomoże w przygotowaniu korzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o filtr to  polecam dołożyć 40zł do interesu i kupić trochę mocniejszy JBL e901,nie dużo dokładamy a zyskujemy 200l/h przepływu :icon_e_biggrin:  około 1,2l pojemności więcej. Koszt allegro e701 +/- 250zł a  e901 +/- 290zł .

 

Spójrz na napisałem na początku cena +/- 150zł , więc szukam używanych.

A co do filtra zewnętrznego, zmieszczę te rułki z niego w tylnim wylocie od obudowy standardowej dla kabelków/rułeczek?

 

 

Wiem wiem czytałem, ale chodzi mi o to, czy da się przyspieszyć ten okres w którym korzeń już będzie martwy, czy istnieją takie sposoby?

 

 

Korzenie nie będą miały problemu, ale może być problem z przesadzaniem/usuwaniem roślinek. Korzenie nie będą chciały opuszczać zbiornika :)

 

Więc lepiej jej nie dawać? na innych stronach wyczytałem aby jej nie dawać :)

Edytowane przez Bartoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zawojować z roślinami to nie rezygnuj ze świetlówek dają większe możliwości z doborem spektrum widma, ledy nie mają takich informacji jedynie barwę. Nie rezygnuj z ziemi, jest to najlepsze źródło substancji odżywczych dla roślin oraz jako początkujący dasz sobie większą granicę błędu w nawożeniu ponieważ ziemia jest swego rodzaju buforem który pobiera nadmiary substancji a oddaje gdy są niedobory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki akwarystyczne o barwie 6500 to mus jedna lub dwie jako podstawa mają uwydatnioną barwę czerwoną i niebieską do tego 8-10k tu barwa niebieska przoduje, musisz wiedzieć że jest absorbowana przez chlorofil zawarty w glonach także jest polecana do akwariów typowo roślinnych gdzie szybki wzrost roślin jest priorytetem. Druga możliwość to świetlówka od 5500 po przez 6500 i 8000 lub dwie 6500 zachowasz równowagę barw czerwonej niebieskiej i żółtej. Firma nie jest ważna , świetlówki i tak wymieniasz co 6 miesięcy do pół roku ale te akwarystyczne są nastawione na wzrost roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie tych świetlówek:

Wymienię statecznik na nowy, 3x18W i zamontuję go poza pokrywą. Aktualnie mam świetlówki i statecznik na T8 ale wymienię go chyba na T5.

Czy ważna jest firma świetlówek i statecznika? Czy jakiś no-name też będzie ok? Mam zamiar kupić 10000K i 2x 6500K no i oczywiście 3x18W T5.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...