Skocz do zawartości

Akwaponika 8 000 l


AlexB47
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Komuna wróciła, przynajmniej w Białymstoku. Kasa spłynęła na konto, ale trudno za nią kupić to, czego potrzebowałem, a potrzebowałem dwudziestu bloczków betonowych 14x25x25 cm. Zamiast nich po paru tygodniach udało mi się kupić za 150 zł bloczki połówkowe, 40 szt. – dwa razy więcej roboty i zaprawy.

W Leroy Marlin 20 min (!!!) czekałem przy stanowisku działu „Ogród” na pożal się boże „konsultanta”, by kupić folię do oczek wodnych. W końcu ją kupiłem (236,25 zł). Oczywiście klej do folii figuruje na stronie internetowej, ale nie do kupienia w Białymstoku. W sklepie internetowym LM jest, ale na zamówienie, a czas leci. Jest wielu sprzedawców folii do oczek wodnych w naszym pięknym mieście, ale żaden nie sprzedaje kleju, to jakaś paranoja.

Dziś też przyjechały 3 T pospółki (220 zł), w końcu będę mógł zalać posadzkę wokół zbiornika.

A teraz kilka fotek:

 

t6595g.jpg

 

2eeyl9t.jpg

 

2rypkrr.jpg

 

vpdg9e.jpg

 

i608bl.jpg

 

206ok7d.jpg

 

2quhj5i.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alex, pocieszę Cię. Znajomy budował oczko pod domkiem, 2 lata temu, i miał ten sam problem. Cały Wrocław zjeździł, i kleju nie znalazł. Też na zamówienie. Jedynie w OBI znalazł jakiś NoName, z Chin, ale wolał nie ryzykować i zamówił na Portalu aukcyjnym. I w tym roku stwierdził, że niebieska folia jest lepsza. Co roku ją wymienia, 2 lata miał niebieską, a jak tylko zmienił, w tym roku, na czarną, od razu dostał wysyp glonów. A wcześniej nic. Nie wiem od czego to może zależeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zajechałem z nienacka do Castoramy - wchodzę na dział ogrodniczy, rozglądam się, widzę swoim kaprawym wzrokiem baseny, na półce obok stoi chemia basenowa, jakieś chlory, zestawy dla początkujących basenistów, odgloniacze, odpieniacze, odcośtam jeszcze, a pomiedzy nimi cudeńko - cytat dosłowny - "Klej do klejenia folii PVC do oczek wodnych" !!!! Opakowanie - 1 l, cena - dwadzieścia kilka zł. Kupiłem, pokleiłem spoiny, a skutki pojawią się wkrótce :cool: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A nie kusi Cię żeby dorobić kawałek "akwarium" ponad poziom ziemi? Przypuszczam, że byłoby to dość trudne, ale...

 

W tej lokalizacji akurat nie kusi - to jest kolejna instalacja, tym razem na większą skalę, która ma przenieść nasze czteroletnie doświdczenia z akwaponiką  na skalę ogrodniczą. Jeżeli eksperyment się powiedzie, mam już projekt profesjonalnej szklarni, przylegającej do domu, zasilanej ogniwami fotowoltaicznymi, z akwariami w trzech poziomach, z filtracją hydroponiczną - oczywiście, jeżeli kasa na to pozwoli. Myślę, że pozwoli. Ja już tak mam, że jeżeli coś mi się marzy, to staję na głowie, by spełnić marzenia.

Zobacz sobie tę informację sprzed dwóch lat (to o mojej żonie):

http://www.bialystokonline.pl/absolwentka-wsfiz-akademicka-mistrzynia-innowacyjnosci,artykul,66419,6,1.html

Jak pogrzebiesz głębiej na stronie PARP, znajdziesz schemat naszego pomysłu :razz:  

Edytowane przez AlexB47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ryby będzie można obserwować tylko między tymi dwoma filtrami?

Podobne pytanie i mi się nasuwa.

Czekałem na ostateczny efekt i teraz widząc go zapytam :

Jaki ten projekt ma cel?

Wydawało mi się, że główną atrakcją ma być oczko wodne, a filtr akwaponiczny ma być tylko dodatkiem, praktycznym lecz nadal dodatkiem.

Teraz jednak wygląda to zupełnie na odwrót, widzę tu w roli głównej "filtr"-"ogródek" i mało widoczne oczko służące do jego nawadniania.

 

Jak dla mnie wystąpił tu klasyczny przerost formy nad treścią.

Chyba, że coś w tym temacie zgubiłem ?

 

Jeśli jednak jest tak jak to widzę i to hodowla roślin jest tu głównym celem, to są chyba prostsze i tańsze metody/systemy nawadniania niż ten.

Edytowane przez Sławek121
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, eksperyment został przeprowadzony. Jak widać jest sporo pracy na długie zimowe wieczory. Może w końcu wyłoni się koncepcja finalna, bo jak widać tutaj jej zabrakło w pewnym momencie.

Konstrukcja po sezonie zapewne do wyrzucenia, bo nie wróżę jej długiej kariery w tej wilgoci.

Mam nadzieję że chociaż różnicówkę masz dobrą.

Dodatkowe oświetlenie nad hydroponiką serio będzie potrzebne? Marihuaninę zamierzasz uprawiać? ;)

Ale gratulacje za pomysł, za realizację. Życzę kolejnych projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W końcu spełni się moje marzenie – oglądać rybki z góry, jak w naturze, a nie jak małpy w zoo
Alex z całym szacunkiem dla Ciebie i dla ciężkiej pracy jaką włożyłeś / włożyliście w ten projekt, to nasuwa się pytanie - jak te ryby obserwować z góry skoro większość zbiornika zakrywa filtr?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaki ten projekt ma cel?

 

Może w końcu wyłoni się koncepcja finalna
 

Ten temat ma się tak do akwarystyki jak moja zamrażarka pełna mrożonych ryb ;) To nawet nie jest oczko wodne więc nie nadaje się nawet do działu inne zbiorniki.

Wychodzi na to, że Alex znalazł dobre miejsce na reklamę swojej firmy i tyle.

 

 

jak te ryby obserwować z góry skoro większość zbiornika zakrywa filtr?

Może dla Alexa to forma rozrywki, będzie siedział godzinami między filtrami zajadając truskawki i czekał aż pokaże się jakaś rybka ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie, że zabrakło pomysłu jest ryzykowne - nie siedzę w głowie Aleksa, to się nie będę tak kategorycznie wypowiadał.
Mi to wygląda to na ciekawy, hodowlany stawik z eksperymentalnym filtrem. W pierwszym momencie sam też pomyślałem, że to nie akwarystyka, że nie ma miejsca na obserwację (o której Alex w początkach projektu wspominał:

 

W końcu spełni się moje marzenie – oglądać rybki z góry, jak w naturze, a nie jak małpy w zoo.


Ale jednak dla osoby stawiającej pierwsze kroki z akwaponiką w akwarium może to być ciekawe. Niemniej gdzieś z tyłu głowy pozostaje zarzut reklamy i nie wydaje mi się on zupełnie wyssany z palca.

 

Temat traktuję jako ciekawostkę, życzę powodzenia i to chyba tyle.
Aha: elektryka chyba rzeczywiście do wymiany - przy tej wilgoci to chyba nawet "hermetyczne" rozwiązania łazienkowe nie będą w 100% pewne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...