Jump to content

Full zestaw


Recommended Posts

Cześć wszystkim, powoli przymierzam się do ponownego założenia akwarium. Pewnie na dniach zasypie Was pytaniami, ale na początek chciałbym wiedzieć co sądzicie o całych zestawach takich jak np. ten Akwa+wypos .

Jest sens dobierać wszystko osobno?

Link to comment
Share on other sites

Jest sens dobierać wszystko osobno?

Jest. Warto spędzić trochę więcej czasu w necie i poszukać pojedynczych części składowych (nawet od jednego sprzedawcy). Przynajmniej będziesz miał pewność, że nie dostaniesz podanej na tacy chińszczyzny... i sprzęt skompletujesz odpowiedni do litrażu zbiornika.

Edited by andy102
Link to comment
Share on other sites

Jak na tak większe akwarium to ja proponuję kupić filtr zewnętrzny,w pokrywie niestety bardzo mało światła ledwo 0,2W/l co do hodowli roślin może być wręcz bardzo trudne,ogólnie lepiej samemu złożyć zestaw bo te proponowane są niestety pozostawiające wiele do życzenia.

Link to comment
Share on other sites

Trochę pogrzebałem, znalazłem akwarium 200l (idealnie pasujące mi wymiary). Czy ten filtr dałby radę, czy jednak szukać coś zewnętrznego? Z góry zaznaczam, że nie znam się na firmach, więc proszę o łagodną krytykę.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o filtr to myślę ,że jeden na takie wielkie akwarium może być mało producent podaje ,że niby do 200l ale te pojemności zawsze są zawyżane co do realiów.Ja myślę ,że najlepiej uzbierać trochę więcej funduszy i zainwestować w jakiś zewnętrzny,bo jak to się mówi skąpy dwa razy płaci i na samym filtrze nie ma co oszczędzać bo jednak on nam najbardziej dba o jakość/czystość wody,ja uważam ,że do akwari powyżej pojemności 150l już lepiej kupić zewnętrzny i ogólnie to dobrze by było jak byś podał co za gatunki zwierząt w tym akwarium chcesz trzymać :icon_e_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Co do gatunków zwierząt to jeszcze nie ustaliłem. Nigdy nie bawiłem się w sprawdzanie pH itp wody, jedyne co wiem, to że mam twardą wodę (czyli pH powyżej 7 tak?). Parę lat temu miałem akwarium ok. 160l i z tego co pamiętam miałem 2 Alunocary (to te pielęgnice z Afryki tak?), które bardzo dobrze rosły i były ładnie wybarwione, więc domyślam się, że było im dobrze. W sumie to teraz zastanawiałem się właśnie nad czymś typu Malawi / Tanganika. A i jeszcze jedno, woda którą mam w domu nie jest z wodociągów, jest to woda gruntowa z podziemnych żródełek. Będzie to przeszkodą czy wręcz przeciwnie?

Edited by Brt
Link to comment
Share on other sites

 

 

jedyne co wiem, to że mam twardą wodę (czyli pH powyżej 7 tak?).

Zasadową. ;) Twardości odczytuje się z KH,GH (w akwarystyce).

 

 

 

Jest to przeszkoda czy wręcz przeciwnie?

Wszystko zalezy jakie ta woda ma parametry.

Link to comment
Share on other sites

 

 

woda którą mam w domu nie jest z wodociągów, jest to woda gruntowa z podziemnych żródełek. Będzie to przeszkodą czy wręcz przeciwnie?

Powinieneś zaopatrzyć się w podstawowe testy wody. Ph, Gh, Kh, tak na początek. Znając te parametry można zacząć rozmawiać o obsadzie zbiornika.

 

 

Czy ten filtr dałby radę, czy jednak szukać coś zewnętrznego?

Jeśli będzie taki litraż jak planujesz, to wg mnie filtracja zewnętrzna będzie najlepszym rozwiązaniem.

Link to comment
Share on other sites

Wracając do kompletów to mają jedną niezaprzeczalną zaletę - wychodzą znacznie taniej niż gdyby kompletować wszystko samodzielnie.

 

Natomiast jako osoba, która taki komplet zakupiła mogę powiedzieć, że jakość rzeczy w komplecie jest słaba. U mnie np. filtr wewnętrzny chodzi baaardzo głośno. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - ja akurat zamierzam ten filtr przeznaczyć na zapas w razie gdyby filtr właściwy miała awarię, a jako główny chcę mieć filtr zewnętrzny.

 

Teraz przykładowo kompletując akwarium 72l różnica między zestawem, a samym akwarium z pokrywą była 10-20zł. Za te 20zł dostałem:

- matę pod akwarium

- zapasowy filtr

- skrobak do szyb

- paczkę żwirku, który akurat był mi potrzebny na cele dekoracyjne

- grzałkę (o dziwo na razie działa dobrze)

- jakieś próbki karm dla rybek

- termometr

- resztę wywaliłem (jakieś badziewne tło, sztuczne roślinki i takie tam)

 

Także ogólnie uważam, że warto z zastrzeżeniem, że pokrywa z zestawu Cię zadowala. Ja akurat celuję w coś z w rodzaju low-tech + mam trochę światła dziennego w pokoju, więc te 0,2W/l mnie zadowalało akurat.

Link to comment
Share on other sites

A co sądzicie o używanych filtrach zewnętrznych? Pewnie wyszłoby odrobinę taniej, ale nie chciałbym, żeby po miesiącu czy dwóch okazało się, że filtr wysiadł i trzeba skołować nowy.

 

Co do testów - paski starczą na początek?

Link to comment
Share on other sites

No to lecimy z następnymi pytaniami:

1. Jak już wcześniej wspominałem, zastanawiam się nad zbiornikiem na wzór biotopu Malawi / Tanganiki. Myślałem nad tym, żeby nie pakować do niego żadnych roślin. I tu pytanie - czy brak roślin wpłynie negatywnie na funkcjonowanie całego akwarium?

2. Myślałem również nad zamówieniem akwa u miejscowego szklarza. Poprzednie akwa 160l kupiłem właśnie u niego i trzymało się świetnie. Co myślicie o takich akwariach?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...