Skocz do zawartości

Full zestaw


Brt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sens dobierać wszystko osobno?

Jest. Warto spędzić trochę więcej czasu w necie i poszukać pojedynczych części składowych (nawet od jednego sprzedawcy). Przynajmniej będziesz miał pewność, że nie dostaniesz podanej na tacy chińszczyzny... i sprzęt skompletujesz odpowiedni do litrażu zbiornika.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tak większe akwarium to ja proponuję kupić filtr zewnętrzny,w pokrywie niestety bardzo mało światła ledwo 0,2W/l co do hodowli roślin może być wręcz bardzo trudne,ogólnie lepiej samemu złożyć zestaw bo te proponowane są niestety pozostawiające wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o filtr to myślę ,że jeden na takie wielkie akwarium może być mało producent podaje ,że niby do 200l ale te pojemności zawsze są zawyżane co do realiów.Ja myślę ,że najlepiej uzbierać trochę więcej funduszy i zainwestować w jakiś zewnętrzny,bo jak to się mówi skąpy dwa razy płaci i na samym filtrze nie ma co oszczędzać bo jednak on nam najbardziej dba o jakość/czystość wody,ja uważam ,że do akwari powyżej pojemności 150l już lepiej kupić zewnętrzny i ogólnie to dobrze by było jak byś podał co za gatunki zwierząt w tym akwarium chcesz trzymać :icon_e_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gatunków zwierząt to jeszcze nie ustaliłem. Nigdy nie bawiłem się w sprawdzanie pH itp wody, jedyne co wiem, to że mam twardą wodę (czyli pH powyżej 7 tak?). Parę lat temu miałem akwarium ok. 160l i z tego co pamiętam miałem 2 Alunocary (to te pielęgnice z Afryki tak?), które bardzo dobrze rosły i były ładnie wybarwione, więc domyślam się, że było im dobrze. W sumie to teraz zastanawiałem się właśnie nad czymś typu Malawi / Tanganika. A i jeszcze jedno, woda którą mam w domu nie jest z wodociągów, jest to woda gruntowa z podziemnych żródełek. Będzie to przeszkodą czy wręcz przeciwnie?

Edytowane przez Brt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

woda którą mam w domu nie jest z wodociągów, jest to woda gruntowa z podziemnych żródełek. Będzie to przeszkodą czy wręcz przeciwnie?

Powinieneś zaopatrzyć się w podstawowe testy wody. Ph, Gh, Kh, tak na początek. Znając te parametry można zacząć rozmawiać o obsadzie zbiornika.

 

 

Czy ten filtr dałby radę, czy jednak szukać coś zewnętrznego?

Jeśli będzie taki litraż jak planujesz, to wg mnie filtracja zewnętrzna będzie najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kompletów to mają jedną niezaprzeczalną zaletę - wychodzą znacznie taniej niż gdyby kompletować wszystko samodzielnie.

 

Natomiast jako osoba, która taki komplet zakupiła mogę powiedzieć, że jakość rzeczy w komplecie jest słaba. U mnie np. filtr wewnętrzny chodzi baaardzo głośno. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - ja akurat zamierzam ten filtr przeznaczyć na zapas w razie gdyby filtr właściwy miała awarię, a jako główny chcę mieć filtr zewnętrzny.

 

Teraz przykładowo kompletując akwarium 72l różnica między zestawem, a samym akwarium z pokrywą była 10-20zł. Za te 20zł dostałem:

- matę pod akwarium

- zapasowy filtr

- skrobak do szyb

- paczkę żwirku, który akurat był mi potrzebny na cele dekoracyjne

- grzałkę (o dziwo na razie działa dobrze)

- jakieś próbki karm dla rybek

- termometr

- resztę wywaliłem (jakieś badziewne tło, sztuczne roślinki i takie tam)

 

Także ogólnie uważam, że warto z zastrzeżeniem, że pokrywa z zestawu Cię zadowala. Ja akurat celuję w coś z w rodzaju low-tech + mam trochę światła dziennego w pokoju, więc te 0,2W/l mnie zadowalało akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o używanych filtrach zewnętrznych? Pewnie wyszłoby odrobinę taniej, ale nie chciałbym, żeby po miesiącu czy dwóch okazało się, że filtr wysiadł i trzeba skołować nowy.

 

Co do testów - paski starczą na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lecimy z następnymi pytaniami:

1. Jak już wcześniej wspominałem, zastanawiam się nad zbiornikiem na wzór biotopu Malawi / Tanganiki. Myślałem nad tym, żeby nie pakować do niego żadnych roślin. I tu pytanie - czy brak roślin wpłynie negatywnie na funkcjonowanie całego akwarium?

2. Myślałem również nad zamówieniem akwa u miejscowego szklarza. Poprzednie akwa 160l kupiłem właśnie u niego i trzymało się świetnie. Co myślicie o takich akwariach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...