Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze testów


pinula30
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowuję się do restartu akwarium i powoli kompletuję niezbędne akcesoria, aby tym razem ten start był udany.

 

Przyszedł czas na wybór testów. Na pewno kupię kropelkowe.

 

Dane akwarium jakie będą po restarcie:

Pojemnośc 45 litrów

Oświetlenie: T8 14W 6500K + T5 8W 8500K

Podłoże: piasek i ziemia ogrodowa

Filtracja: Tetra Tec in 400

Temperatura (raczej się nie zmieni bo nie używam grzałki) 24-25 stopni

Nawożenie: prawdopodobnie sole (ten temat muszę ugryźć jeszcze bardzij dokładnie)

 

Planuję w akwarium dośc dużo roślin, rybki docelowo krewetki RC + neonki (jak parametry pozwolą)

 

Na tą chwilę nie znam parametrów wody, ani w akwarium, ani wodociągowej.

 

Moje pytanie dotyczy tego jakie testy będą mi potrzebne.

 

Walizka Zoolek Aquaset 1 zawiera pH, GH.KH, NH3, NO2, NO3, PO4, FE cena około 140 zł.

 

Znalazłam też walizkę Jbl Combiset, która zawiera pH, KH, Fe, NO2, NO3. czytałam że JBL jest lepszy. Taka walizka to koszt 115 zł więc idąc za jakością może warto wydać trochę więcej kasy dokupując pozostałe niezbędne dla mnie testy i mieć lepsze?   (pytanie: Jakie jeszcze są niezbędne poza zawartymi w tej walizce?) Nie znalazłam info na ile pomiarów wystarczają dane fiolki.

 

Walizka Zoolek Aquaset 2 zawiera pH, GH, KH, NO3, PO4, Fe, K, Ca, CO2. koszt 160 zł. Tutaj brakuje NO2, NH3 (są niezbędne?) za to dodatkowo jest K, Ca, i CO2. Potrzebne te dodatkowe, czy nie zawracac sobie głowy tym?

 

Czy może na początek kupić tylko pH, KH, GH?? a reszte póżniej i pojedyńczo.

 

Proszę o rady, który zestaw będzie dla mnie najbardziej korzystny cenowo i funkcjonalny.

Edytowane przez pinula30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Combiset JBL. W zestawie masz wszystkie potrzebne pojemniki i instrukcje z zestawem wyników wszystkich testów tej firmy, nawet nie będących w tej walizce. W późniejszym czasie dokupisz sobie brakujące testy, ale w zestawach uzupełniających- zdecydowanie tańszych jak pełny zestaw do konkretnego parametru, bez pojemników, strzykawek i skali porównawczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupię tą Combiset to jakie testy jeszcze będą mi potrzebne?? Do kupienia oddzielnie??

 

Edit: (06.04.2014 09:23)

Jest tutaj tylu doświadczonych akwarystów, czemu nikt nie odpisze na moje pytanie??

 

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło tego jakiej firmy, i jakie parametry mam mierzyć.

Nie chce dostać wszystkiego na tacy, bo coś w tym temacie poczytałam. Prosiłam o opinię, która z podanych przeze mnie opcja była by najbardziej korzystna Waszym zdaniem jako doświadczonych. Jak ja mam jakaś wiedzę to się nią chętnie dzielę, ale to widzę kwestia charakteru i szacunku dla innych.

 

Wyszukane przez Ciebie strony maja podstawowa wadę. W większości dyskusja dotyczy konkretnych aukcji allegro, które są stare i nie wiadomo czego dokładnie dyskusja dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe testy na pH, KH, GH, NO2, NO3, NH4+/NH3-, PO4.
Nie wiem, jak to wygląda u innych, jednak z Zooleku test na NO2 jest beznadziejny, wychodzą kosmiczne pomiary, które nawet po podmianie wody są takie same, przy czym mierząc testem z JBL mam zupełnie inny wynik - prawidłowy.

Odpowiadając na twoje pytanie - tak, testy na NO2 i NH3- są niezbędne, zwłaszcza, gdy chciałabyś wpuścić po "dojrzewaniu" rybki.

Ciężko stwierdzić, jaki zestaw najlepszy, wszystkie tak poukładanie ni w gruchę ni w pietruchę ;/

Poza zestawami poradziłabym Ci inaczej:
Z Zooleku: pH (masz dwa zakresy pomiaru w jednym opakowaniu: 6.0 - 8.0 i 4.5 - 9.0), KH i GH (to jest w jednym opakowaniu) oraz NH3- (bardzo dokładny).
Natomiast NO2 i NO3 poleciłabym Ci albo z JBL albo z Sery, mimo, że są trochę droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...