Skocz do zawartości

Nagły spadek No3 a wykwit wody


SZYLO
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

na wstępie akwarium założone 17.03.2014.

Dane:

Juwel 125l Filtr Bioflow 3.0 z węglem i ceramiką + dyfuzor O2

Oświetlenie 28 W x 2 czas włączenia od 9:00 do 20:00

 

Zacznę od początku, po otrzymaniu akwarium od kuriera zacząłem od płukania żwiru około 25kg, wsypaniu warstwy 2 cm czarnego żwiru, dodaniu Kulki nawozowe BALL-PLANT50 glina+torf+MACRO+MICRO rozkruszonych i zasypaniem resztą żwiru, wodę zalewałem bezpośrednio z kranu bez odstania do akwarium z dodatkiem TETRA AQUA SAFE 500ml Aquasafe, przez pierwsze dwa dni woda kryształ, później zrobiła się mętna i po kolejnych dwóch dniach znowu kryształ, kupiłem 5 roślinek 3 duże i 2 małe, słabo rosły więc pokusiłem się o nawozy :

AquaBotanique POWER COLOUR Fe+

AquaBotanique PlantaActiv MIKROELEMENTY

AquaBotanique PlantaActiv AQUA-POTAS

AquaBotanique PlantaActiv MACROELEMENTY

AquaBotanique LIQUID CARBON węgiel w płynie

 

Zacząłem stosować nawozy zgodnie z ulotkami, po 2 dniach 3 duże roślinki odbiły mi pięknie, pokusiłem się o test JBL 6 w1 wyniki testu wyszły zaskakujące

NO3 ponad 100 mg/l

NO2 ponad5 mg/l

GH >14d

KH 10d

PH 7,6

Cl2 0 mg/l

 

Przestraszyłem się wysokiego NO3 więc przystąpiłem do odmulania dna z jednoczesną podmianą wody w ilości 20%, wywaliłem 2 małe roślinki bo gniły i bałem się że to one mogą być przyczyną, na drugi dzień do takiej kuracji woda zrobiła się mętna pomyślałem że to przez podmianę wody, na 3 dzień po podmianie wody i odmulaniu zauważyłem że woda znacznie zzieleniałą, pojawiły się naloty na roślinkach, szkle od akwarium i filtrze, woda jest mętna i zielona !

 

Po wykonaniu testu wody wyniki wyszły tak :

NO3 0 mg/l

NO2 0 mg/l

GH >14d

KH 10d

PH 7,6

Cl2 0 mg/l

 

Więc podsumowując, po odmuleniu i podmianie wody po dwóch tygodniach istnienia akwarium woda mi zakwitła, dziwi mnie tylko jedno że ze wzrostem glonów spadło NO3 do ponad 0.

 

Jak pozbyć się glonów ? wymienić całą wodę w akwarium ?? Pomocy !

 

Załączyłem zdjęcie jak wyglądała woda i roślinki przed odmuleniem i nawozami a później jak pięknie woda zakwitła a roślinki urosły

post-20797-0-48123400-1396536723_thumb.jpg

post-20797-0-12983100-1396536729_thumb.jpg

Edytowane przez SZYLO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci się spieszy, co? Nie było czasu poczytać o cyklu azotowym, nawożeniu?

Akwarystyka to nie hobby dla raptusów, dużo niepotrzebnych problemów z tego wynika.

Musisz teraz usunąć z wody nadmiary mikroelementów, podmiany, podmiany, podmiany. A w międzyczasie lektura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniając całość wody, wydłużysz czas dojrzewania akwarium. Na pewno ten proces potrwa dłużej niż przy mniejszych podmianach.

 

 

Wymienione 30 L woda odstana 24h, efekt po 7 godzinach  jak na zdjęciu, zaprzestałem nawożenia od 2 dni, boje się że na wymianie się nie skończy ale też na płukaniu żwiru i filtra, filtr węglowy jak i reszta zawalone glonami, rośliny codziennie czyszczę ręcznie bo są tak obrośnięte że zaraz nie będą w stanie same pobierać tlenu, jedyne co jest czyste od glonów w akwarium to grzałka ! :(

 

No3 jak i No2 na poziomie zero, czy dodawać Makroelementy bogate w No3,  węgiel też mam w płynie, czy całkowicie zaprzestać dodawania czegokolwiek do wody ?

post-20797-0-50698600-1396629965_thumb.jpg

Edytowane przez SZYLO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dawał węgiel w podwójnej co najmniej dawce i makro. Gorzej już chyba nie będzie, a rośliny muszą coś jeść żeby walczyć z glonami.

Węgiel nawet dałbym x3, ale makro, z tym nie jestem tak do końca przekonany. Jeśli to jest zakwit wody, to jedną z jego przyczyn powstawania może być właśnie nadmiar makroelementów, głownie fosforanów, przy niewystarczającym nawożeniu węglem. Więc dołożenie kompilacji makroelementów może nie pomóc baniakowi. Ale mogę się mylić... ;-). Z małym wyjątkiem, do węgla dołączyłbym potas.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddałem się, woda jest już tak mętna że nawet nie widać roślin, wymienie wode, wypłucze filtr (jest cały pokryty glonami
), postaram się nie wyciągać roślinek tylko opłukać je w akwarium, a żwiru zamierzam zebrać łyżeczką z powieszchni około 2 cm i wypłukać, szkoda roślinek są tak mocno pokryte glonami że każdy dzień pogarsza ich szansę na przetrwanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podąłeś decyzję o restarcie, to ja na Twoim miejscu oprócz wymiany wody i płukania filtra, wypłukałbym całe podłoże, dołożyłbym sporą ilość roślin szybko rosnących.

Świecenie zaczynaj od 5 godzin na dobę, stopniowo zwiększając do 10 godzin. Nie podawaj na początku żadnych nawozów z wyjątkiem węgla i potasu.

Daj spokojnie dojrzeć zbiornikowi nie dając żadnych uzdatniaczy, no i pozbyłbym się tej "czachy" ;-).

Cierpliwość to cecha która w akwarystyce jest niezbędna.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juwel 125l Filtr Bioflow 3.0 z węglem i ceramiką + dyfuzor O2

Nie napowietrzaj również wody, nadmiar tlenu wytrąca co2 z wody i sprzyja zakwitowi. Zaburzyłeś proces dojrzewania a glony pozbawiły bakterie pożywki, po restarcie nie popełnij znowu tych błędów i wyciągnij węgiel z filtra, ceramika do oporu.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, czacha była kupiona przed kokosem, nie wiedziałem że można samemu zrobić tak fajne ozdoby do akwarium, wymieniłem całą wodę bez płukania żwiru dzisiaj dałem tylko węgiel w płynie, wszystko spokojnie bez nerwów, w poniedziałek zobaczę jak to wszystko b edzie wyglądało,  dolny filtr wypłukałem wraz  z ceramiką w starej wodzie dosyć porządnie, górną część filtru wypłukałem pod bieżącą wodą dając dodatkowy filtr składający się z waty i bandażu ( chodzi o szybkość wymiany ) jeżeli to nie pomoże robie dokładny restart zbiornika .  Jutro wieczorem dam znać jak to wszystko wygląda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...