Skocz do zawartości

Start Akwarium 300l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich.Akwarystyką się zajmuje się już kilka lat zaczynałem od akwarium 25l z bojownikiem potem miałem 63l 120l (aktualnie morskie) i obecnie na razie 200l Higieniczne z paletkami i w pokoju stoi już suche kupione 300l.

Kupiłem te akwarium bo marzy m się Holender z prawdziwego zdażenia lecz nie dokońca znam się na tego typu zbiornikach czytałem wiele różnych poradników ale szczerze mówiąc nie za bardzo pomogły też bym nie chciał by z tego projektu hodować wyłącznie glon w akwarium.

A więc tak planuję na czasie start zbiornika 300l 120x50x50 (12mm) optiwhite, i jest to taki setup:
-Filtr Jbl e1901 /unimax 250 (kupione)
-Lampa 4x54w :
świetlówki: (kupno 4 kwietnia)
2xSylvania Luxline 865
1xSylvania Aquastar
1xSylvania Luxline 830
-Zestaw Co2 5L (kupione)
-Napowietrzacz Jbl a400 (prawdopodobnie będzie pracować od 23-8) (kupione)
-jako substrat na razie posiadam Jbl aquabasis 2x5l + JBL FLORAPOL 350g

-nawozy zakupione na serwisie aukcyjnym :

każdego po 1l:

-potas

-azot

-fosfor

-makro

-mikro

-magnez

obsada: będzie to 5 paletek z poprzedniego akwarium 200l + w planach dokupienie 2 samców bo niestety trafiło na mnie takie szczęście ,że mam 5 samic... :cool:   w planach do tego dokupić coś koło 20-30 neonów czerwonych i około 50 inessa.

Z obsadzenia roślin to planuję na całym tyle akwarium dać Vallisneria spiralis 2-3 koszyki,do tego z 2-3 koszyki Cabomba caroliniana po 2 tylnych rogach akwarium  (tylko na początek by przy starcie wyciągły z wody nawozy by akwarium nie był wysyp glonów) i reszta wolnego miejsca będzie zajęta przez gęsto posadzony Eleocharis parvula. W akwarium ma być w miarę dużo przestrzeni by ryby miały gdzie swobodnie pływać.

 

Problem:

Jakie wybrać podłoże by w nim rośliny chciały rosnąć i by w miarę była możliwość utrzymania go w czystości przy paletkach. Piasek kwarcowy odpada bo miałem w poprzednim akwarium i nie wszystko w nim chciało rosnąć zaś granulacja 1-3mm odpada bo będzie bardzo ciężko przy trawniku utrzymać czystość tak się namyślałem gdzieś na 0,8-1mm.Chętnie też wysłucham czy jeszcze czegoś nie dokompletować do substratów ?.
I największym problemem będzie jak nawozić te akwarium nawozami bo w poradnikach pisze ,że to się oblicza ale ja nie wiem jak,więc myślałem robić 2 tygodnie testy i wyliczyć średnią dzienną i poprostu tyle dozować dziennie bo na nawozach pisze np: Fosfor 1 naciśnięcie pompki 0,10ppm na 100l więc wiem ,że naciskając 3 razy to w 300l akwarium podniose jednorazowo o 0,10ppm.

 Przyjmę każdą uwagę i ewentualne poprawki. Pozdrawiam i dziękuje za ewentualne odpowiedzi :icon_e_biggrin:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo światła dla ryb. I to dla czyb z ciemnych wód. A po za tym jak chcesz połączyć ciepłolubną paletkę z ziemnolubnym Innesa?!

Właśnie to jest różnica między Akwarystą, a ogrodnikiem. Akwarysta robi akwaria dla ryb, patrzy jakie mają wymagania. A ogrodnik daje ryby bo... nie wiem po co...

 

Jeśli to roślinniaka mamy dać jakieś ryby to tylko z Austali. I to też nie możemy przesadzać z oświetleniem.

 

Po za tym paletki wymagają piachu, słyszałem od bardziej dośiadczonych kolegów, bo sam na tych rybach się po prostu nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zestawem co masz spokojnie rośliny dadzą radę.

 

 

Piasek kwarcowy odpada bo miałem w poprzednim akwarium i nie wszystko w nim chciało rosnąć

Co miałeś pod piaskiem?

Np. substrat lub ziemia i na to piasek, wtedy rośliny będą miały składniki odżywcze i te z rozbudowanym systemem korzeniowym nie będą głodować. Żyzne podłoże do połowa sukcesu w roślinniaku.

 

I największym problemem będzie jak nawozić te akwarium nawozami bo w poradnikach pisze ,że to się oblicza ale ja nie wiem jak,więc myślałem robić 2 tygodnie testy i wyliczyć średnią dzienną i poprostu tyle dozować dziennie bo na nawozach pisze np: Fosfor 1 naciśnięcie pompki 0,10ppm na 100l więc wiem ,że naciskając 3 razy to w 300l akwarium podniose jednorazowo o 0,10ppm.

Masz obliczone. Teraz tylko nawożenie, tu pomoże Ci bardzo ten temat:

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

 

I jak zawsze jest jakieś ale...

Do takiego solarium na pewno bym moich paletek ani innych ryb nie wpuścił.

 

 

Przeglądałem i widziałem wiele akwarii w internecie gdzie były paletki w akwariach roślinnych

Były, bo właściciel akwarium miał w poważaniu ich wymagania i ich dobro (chyba że miały ograniczoną ilość światła).

Przy paletkach, pielęgniczkach, rybach dennych inny rodzaj podłoża jak piach nie wchodzi w rachubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na wstępie Krzysiek1702 ja swoje paletki trzymam z neonami inessa i czerwonymi od 2 lat średnia temperatura ustawiona jest na 26,5 stopnia i żadna z stron nie protestuje.Z tego co czytałem im wyższa temperatura tym szybszy metabolizm itp ,że po prostu paletki krócej żyją w tej temperaturze ryby normalne żyją nie ma żadnych złych objawów.

 

Mapet ja używałem wyłącznie pod piaskiem tetra complet substrate + pałeczki co trochę pod korzenie tylko dałem nie duża warstwę piasku koło 2-3cm i ryby później go wydmuchiwały i było ładne glonowe akwarium,później zmieniłem na sam piasek kwarcowy + pałeczki/kulki pod korzenie i też wysokich lotów nie było i na końcu zmieniłem na  żwirek na 1-3mm ale tam ogólnie ryby nie miały jak wybierać pożywienia pomiędzy szczelinami.Dlatego myślę coś ala pomiędzy piaskiem a żwirkiem czyli granulacji 0,8-1mm ale nie wiem czy nie poszukać coś koło 0,8-1,5 lub nawet 2 mm ?. Jeśli chodzi o poradnik to go prawdopodobnie dziś przeczytam :cool: .

 

Jeśli chodzi zaś o paletki ich światło wstręt to w prawdzie powiedziane jest to w 100% mit w obecnym akwarium mam 2 świetlówki i 2 paski na całej długości i ryby jakoś nie uciekają i się nie chowają.Nad 300l w tej belce 4x54w jest możliwość włączenia tylko 2 świetlówek bo są 2 przewody.Ogólnie z paletkami przy hodowaniu nie ma większych problemów przygodę z nimi rozpoczynałem koło 3-4 lat temu z początku kupiłem z nie pewnego źródła i były problemy z nicieniami/wicieniami aczkolwiek ostatnio 2 lata temu kupiłem u hodowcy i rybki fajnie żyją i co najważniejsze rosną :icon_e_biggrin:

Tutaj jest stary film jak później miałem paletki na samym piasku plus pałeczki i kulki w korzeniach

 

                                                       Pozdrawiam

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Więc na wstępie Krzysiek1702 ja swoje paletki trzymam z neonami inessa i czerwonymi od 2 lat średnia temperatura ustawiona jest na 26,5 stopnia i żadna z stron nie protestuje.

No bo nie ma jak zaprotestować... Inessa to ryby subtropikalne, wymagają niższych temperatur.

 

 

 

Jeśli chodzi zaś o paletki ich światło wstręt to w prawdzie powiedziane jest to w 100% mit w obecnym akwarium mam 2 świetlówki i 2 paski na całej długości i ryby jakoś nie uciekają i się nie chowają.

By tak nie było, to w naturze by miały również takie warunki, tysiące lat ewolucji nie zmienimy 3 pokoleniem hodowlanym...

U siebie w pokrywie mogę wsadzić 190W, mam włączone tylko dwie po 30 W, mam dzikie paletki i nawet przy takim świetle czasmi wolą siedzieć w cieniu korzenia.

 

 

/wicieniami

Nie ma czegoś takiego, ;) są wiciowce. Te miały cały zestaw tego razem z bakteriami.

Dodam jeszcze, że moje nie widziały w życiu serca wołowego a jakoś wyglądają...

http://imageshack.com/a/img839/6216/55dt.jpg - Tak wyglądały jak do mnie przyszły.

http://i.imgur.com/rrBi4tX.jpg - Tak wyglądają teraz.

Mają około roku, więc za stare to nie są.

 

Mój punkt widzenia jest taki, że powinieneś wybrać co jest dla Ciebie priorytetem, czy ryby czy rośliny.

Jeżeli rośliny oddajesz ryby i jedziesz pełną parą HT, jeżeli ryby, zapominasz o bujnej roślinności i robisz rybom akwa biotopowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet wybacz za błąd z wiciowcami.Co do ryb to jestem pełen podziwu bo całkiem ładnie się tobie wybarwiły mówisz ,że w ogóle nie podawałeś serca wołowego ,więc mógł byś zdradzić tajemnicę sukcesu ?.W przyszłości też myślę spróbować z dziki aczkolwiek na razie mam hodowlane i też dobrze jest :D . Co do akwarium to jak piszesz ,że paletki twoje paletki nie lubią aż tak światła to z początku zrobię dłuższą próbę i będę oświetlać tylko przód akwarium 2x54W koncepcję trochę zmieniłem ,że tył obsadzę valisnerą by i m zrobić cień na środku i po bokach posadzę coś co nie rośnie za duże a przód zostawię czysty bo jednak nie pomyślałem aż tak bardzo o rybach bo by miały trudny dostęp do jedzenia i później znów by to zalegało.Jeśli chodzi o podłoże to myślałem o tym http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-1-0-1-6-mm-1-kg-i4114178488.html  i tu pytanie czy w czymś takim będą chciały rosnąć rośliny ? bo jedzenie pozostanie na górze nigdzie nie opadnie poniżej. Co do samych substratów to jeszcze myślałem może do całej *bomby* dołożyć kulki T-G pod same korzonki,jako ogół akwarium myślałem by  było z ładną roślinnością i paletkami i było bardziej z rodzaju L-T/M-T by nawozy dawkować by rośliny po prostu nie marniały nie chodzi mi o typowy mocny gęsty holender tylko taki gdzie rośliny będą się chciały trzymać. Wiem wiem kombinuje jak *koń pod górkę*  chciałbym się nacieszyć rybami jak i roślinkami bo ryby mi ładnie rosły a rośliny niestety musiałem wywalać...Jak na razie to będę musiał studiować dział z roślinami i szukać coś ciekawego i łatwego.

 

                                                Pozdrawiam i czekam na kolejne porady sugestię bo jak to się mówi co dwie głowy to nie jedna :rolleyes:

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

całkiem ładnie się tobie wybarwiły mówisz ,że w ogóle nie podawałeś serca wołowego ,więc mógł byś zdradzić tajemnicę sukcesu ?

Artemia, krill, granulat Tetry, spirulina w płatkach i mix z łososia ze szpinakiem plus dodatki (banan, mango, spirulina w płatkach, witaminy).

 

 

 

Jeśli chodzi o podłoże to myślałem o tym http://allegro.pl/pi...4114178488.html i tu pytanie czy w czymś takim będą chciały rosnąć rośliny ?

Rośliny rosną w każdym podłożu, aby tylko miały dostęp do pierwiastków. I ważne żeby nie uszkadzało to ich systemu korzeniowego.

Jeżeli miałeś rośliny w piasku i po ich wyrwaniu ich system korzeniowy był biały, nie pognity to wszystko było ok tylko brakowało im "papu". Dla paletek wg mnie za gruby.

W 90 L mam żabienicę i nurzańca, pod piaskiem tylko torf (głównie dla wyrównania pH) bardzo mało światła bo jest tam tylko jeden pasek ledów (taśma), wszystko ładnie rośnie, czasami trochę wleję NO3, ale nic po za tym.

Wszystko można limitować światłem, na prawdę nie trzeba mieć nie widomo ile W żeby mieć ładne rośliny.

No i ważna jest filtracja biologiczna - im więcej złóż tym lepiej.

Poczytaj o nawożeniu, w dziale z roślinami szczególnie polecam podklejone tematy Łorena, rozjaśni Ci to dość dużo o ich potrzebach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wiele poradników na temat akwariów roślinnych to w większości nich pisze ,że najlepszy jest żwirek granulacji 1-3mm.Ale też bym nie chciał jak to mówiąc piasku frakcji 0 bo taki pył miałem i to nie bardzo mi się widziało więc jak mówisz ,że tamten podany przykład jest za duży to co mi powiesz na temat tego :

http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-0-5-1-2-promocja-2kg-tylko-1-60zl-i4102574266.html

Co do tematów nawożenia czytałem i ogólnie i światło u mnie już zaś wychodzi koło 0,72W/l zestaw Co2 kupiłem i użytkować go będę 1 raz w życiu,a z nawożeniem to jak na razie tylko ogólnie przeglądałem te poradniki więc tak jak mówisz przeczytam je konkretnie.Może błąd też popełniłem bo trochę na szybko przy zamawianiu zamówiłem te nawozy w 1l butelkach to tak mówiąc to myślę,że na długo to mi nie starczy i będę musiał pomyśleć o rozrobieniu soli.A takie sole warto kupować na Allegro czy lepiej w sklepach specjalistycznych  i nie mówię dedykowane do konkretnego akwarium tylko tak myślałem kupić po 0,5-1kg by starczyło na dłużej.

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że temat jednak można zamknąć bo jest zbyt ogólnikowy,sam zrobię nowy w odpowiednim dziale na temat samego podłoża.Co do ciebie Mapet

to miałbym taką ogromną prośbę bo po kupnie dzikich dyskowców je odrobaczałeś i korzystałeś z jakiegoś poradnika czy wszystko z własnego doświadczenia ? Bo jeśli z własnego to fajnie by było jak byś założył taki wątek opisał swoje przebiegi działań przemyślenia itp oczywiście w wolnych chwilach i jak masz chęci :icon_e_biggrin: 
ps. Chyba ,że już taki stworzyłeś to proszę o link, z góry dziękuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stworzyłem takowego tematu, bo sam na ten temat mam marną wiedzę, korzystałem z uwag i pomocy innego kolegi.

Kwarantanna, objawy, mikroskop, leczenie. Bez potwierdzenia, zero leczenia.

Wszystkie przepisy z których korzystałem do leczenia, nie są mojego autorstwa, więc nie będę ich sobie przywłaszczał. :)

Przed dzikusami miałem paletki stendkera, niestety na nich "poległem" ale też dużo się nauczyłem, szkoda tylko, że ich kosztem.

I cały czas się uczę. :)

 

Temat zamykam, jak by coś się w związku z tym zmieniło, daj znać, otworzy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...