Skocz do zawartości

PROSZĘ O POMOC Z PREZENTEM


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój facet niedługo ma urodziny, wiem że marzy mu się duże akwarium z egzotycznymi rybkami. Bardzo chciała bym mu takie kupić. Wiem, że to nie takie chop siup, dlatego bardzo proszę o pomoc.

Co powinnam kupić by miał taką "bazę"... Żeby dalej mógł sobie sam urządzać środek (bo jak się domyślam to z tego jest największa frajda). Wiem, że to droga sprawa, dlatego jeśli jesteście w stanie to doradźcie co jest zbędne a co konieczne, bo wiem że jak pójdę do zoologicznego to wszytko wg pana w sklepie będzie bardzo potrzebne i wszytko pewnie w najwyższej cenie najlepsze.

Dodam że kompletnie się na tym nie znam więc bardzo proszę o wyrozumiałość i z góry serdecznie dziękuje za pomoc :)

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca jest sporo, ale myślałam o długości ok 120...150 cm, wystarczy? Te większe akwaria mają kosmiczną cenę. Fundusze jeszcze nieznane, staram się uzbierać jak najwięcej, zwerbować też znajomych na "zrzutę" , nie orientuję się nawet ile jest mi potrzebne na ten cały sprzęt. Zakładam, że pewnie ponad 1000 zł.


Hmmmm...."Parametrów wody"... To zagadka dla mnie, chętnie bym podała te parametry, ale skąd mogę to wiedzieć? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka niespodzianka to jak dla mnie nie najlepszy pomysł, no chyba że Twój facet coś o akwarium wie. Wie coś?

 

Jak nie i ma to być niespodzianka to Ty musisz się czegoś nauczyć, aby go nakierować i żeby sprzedawca was nie wy... nie oszukał ;)

 

Im wieksze akwa tym łatwiej się prowadzi.

 

Czytaj: forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na początek proponował kupić jakąś książkę akwarystyczną. Koszt takiej książki to kilkadziesiąt zł, a wiedza z niej zdobyta - bezcenna.

W takiej książce są tylko podstawy (jeżeli jest to jeszcze jakaś dobra książka) a takie coś można łatwo gdziekolwiek doczytać.

Nikt z książki nie podpowie jaki filtr wybrać do danego litrażu z którego można być zadowolonym, jakie ryby, obsady itd...

Mam jakieś dwie i nie polecam... Zdjęcia rybek czy akwariów na necie można pooglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z książkami to na dwoje babka wróżyła. Z jednej strony jest tak jak pisze Mapet, że jest to wiedza podstawowa i często zdawkowa. Często z książki trudno wyciągnąć praktyczne wnioski, dobrać dobrze obsadę itp itd. Ale z drugiej strony książka to wiedza ustrukturyzowana, a wielu ludzi ma problem z zebraniem w jedną całość informacji porozrzucanych po internecie. Taka podstawowa wiedza pozwala potem lepiej korzystać z informacji "pofragmentowanych" często pisanych bez kontekstu itp.

 

Przykładów nie trzeba daleko szukać - pewnie z 30% pytań na forum nie byłoby, gdyby dana osoba przeczytała jakąś książkę. Przecież co chwilę są pytania o żwirek/piasek, o to czy można włożyć korzeń/kamień do akwarium. Co chwile trzeba komuś tłumaczyć, że dana roślinka nie urośnie u niego w akwarium, a skalar nie może być w 30l akwarium.

 

Także zależy wszystko od człowieka - jak ktoś lubi czytać, pogłębiać temat itp. to książka się średnio sprawdzi - lepiej zacząć choćby od tematów podczepionych tu na forum i potem je poszerzać. Ale jeśli ktoś chce podstawową wiedzę zdobyć szybko i bez zbędnego wdawania się w szczegóły, to dobra książka będzie na miejscu.

Ja sam poszedłem tą pierwszą drogą i książki nie kupiłem - po prostu lubię sobie czytać i docierać do informacji samodzielnie. Dzięki temu mogłem się skupić na zagadnieniach dotyczących mojej planowanej obsady i pominąć kwestie choćby takie jak nawożenie roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie za wszystkie odpowiedzi. Ja lubię czytać, ale szczerze...wiem ze jak się wezmę za taką książkę..przeczytam ją 3 razy to i tak nie będę wiedziała co kupić w takim sklepie. Nie da się po prostu wypisać listy zakupów?:P
KONKRET: "Musisz kupić: .....1....2...3....cena to ok..."  Nie bardzo chce się w to zagłębiać, pewnie podczas powstawania tego akwarium i tak wiele się dowiem, ale wole to słyszeć od mojego faceta, który się tym jara i opowiada o tym z pasją niż czytać to z książki którą będę wmuszać w siebie. 
Chce tylko mojemu facetowi ułatwić realizacje swojego marzenia, proszę Was o pomoc, bo liczę na Waszą wiedzę a nie moją, której przez miesiąc i tak nie zagłębię tak jak Wy. Prezent musi być wręczony 30 kwietnia.
Dziękuję i pozdrawiam :)

 

MaT e92 walczę z tym sprawdzeniem wody, ale obawiam się że ta misja mnie przerasta, wygrzebałam w necie coś takiego...

https://www.pewik.gdynia.pl/woda-dla-ciebie/jakosc-wody-w-twojej-okolicy

Mieszkam na osiedlu Obłuże w Gdyni. Czy to coś pomoże? czy chodzi o coś zupełnie innego? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

Na początek bym polecił takie akwarium *średnie* nie za wielkie nie za małe podane ceny są z popularnego serwisu aukcyjnego,przedstawił bym przykładowe linki z kupnem ale nie chce robić nikomu reklamy..

120-50-50 -300l netto polecam kupić akwarium z firmy Diversa bo w ich normie akwarium ma 2 wzmocnienia wzdłużne i 1 poprzeczne, bo w innej produkującej akwarium tego samego litrażu już niestety nie ma poprzecznego i zazwyczaj ich normy są bardzo bardzo wiele pozostawiające do życzenia.

 

Też można zakupić gotowy zestaw ale myślę,że taniej i lepiej wyjdzie samemu złożony ,a tutaj zestaw z internetu: Akwarium/Szafka/mata/Pokrywa - pod dodatkową opłatą (500zł) idzie zamontować 4x39W co daje nam około 0,52W/l i większość roślin nie wymagających powinna rosnąć .Jak dla mnie lepiej coś samemu złożyć i powinno wyjść taniej.

Bo taki zestaw to cena około 2.800zł + koszt dostawy.Do całości trzeba jeszcze doliczyć kupno filtra itp..

 

 

 

Ja natomiast proponuję coś takiego bez szafki bo niestety nie napisałaś czy masz czy nie :

-Akwarium 120-50-50 (300l)                                                                450zł

-mata piankowa pod akwarium                                                              15zł

-oświetlenie - tutaj wszystko zależy czy twoja II połowa lub pomajsterkować czy nie jeśli tak to jest wiele projektów w dziale *DIY* i można coś samemu zrobić jeśli zaś nie to można wybrać pomiędzy pokrywą na akwarium a belką wiszącą/stojącą na akwarium ceny są różne.

BELKA OŚWIETLENIOWA T5 3X54W ( 120cm )    399ZŁ  (można ją powiesić lub postawić na rogach akwarium)

świetlówki około 150zł

-Filtracja wody:

-filtr  Jbl e1901 Do akwariów od 200 do 800 litrów pojemności/Wydajność pompy: 1900l/h/Pojemność filtra: 15l/Zużycie energii 36W zużycie energii elektrycznej nie jest aż tak duże.    Cena około 620zł + 18zł za przesyłkę lub zamówisz gdzieś u siebie w zoologicznym ale to różnie bywa z dostępnością.

lub  Unimax 500 Moc: 36W Wydajność: 1500 l/h do akwarium max 500l Cena około 520zł

i do powyższych można dokupić gąbkę/gąbki na wlot filtrów by nie trzeba było ich otwierać tylko przepłukiwać gąbki bardzo ułatwia co tygodniowe porządki.

-termometr                                                                                            5zł

-czyścik magnetyczny                    20zł

-odmulacz  tani made in china koszt 5zł  lepiej wykonane to już koło 20-50zł (ja polecam coś koło 20zł)

Substrat/podłoże itp to już koledzy ci powinni bardziej obeznani doradzić bo na rynku jest bardzo wiele produktów w różnych cenach.Później trzeba doliczyć jeszcze cenę ryb/roślin/ozdób ale to już nie są aż tak wielkie koszta.

 

Suma średnio wychodzi : 1059zł -bez filtra/szafki/tła/substratu/żwirku/ryb/roślin/testów wody.

 

Szafkę można zamówić w sklepie meblowym lub zakupić jakąś proponowaną przez producenta ceny od 200zł  ja myślę ,że taka optymalna z 3 szufladami i 2 drzwiczkami to koszt około 600zł

Jeśli chodzi o filtry to na rynku jest bardzo wiele różnych firm i różnych cen bardzo wiele osób poleci ci kupić Eheim używany/nowy.

Też jest wiele innych filtrów i od razu mówię nie musi być żaden który  ja przedstawiam jest to tylko przykładowy zestaw.
Tanie filtry mało znanych firm produkowane w chinach to odradzam bo niestety pobierają dużo prądu często bardzo słychać ich pracę.

Jeśli chodzi o filtry Tetra to różnie bywa starsze modele lubiły przeciekać jak jest z nowymi się nie wypowiem nie miałem okazji testować :-( .

Fluval tutaj filtry są cenowo w miarę ok i jakość też lecz mają małe pojemności filtracyjne. Jest jeszcze wiele innych firm ale to już nie będę rozpisywać

Ja myślę ,że warto się zastanowić nad Jbl lub Unimaxem filtry są nie słyszalne mają w miarę duże pojemności i jest wiele pozytywnych opinii na ich temat.

 

                                         Pozdrawiam sam na czasie startuje z akwarium 300l. :D

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jest taki ogólnikowy przykład bo na rynku jest bardzo wiele możliwości wyboru ja jednak czasem myślę ,że lepiej wydać raz i dobrze niż oszczędzać i potem co chwile wymieniać. Jeśli chodzi o filtrację to myślę ,że lepiej mieć nad filtrację niż zbyt słabą oba wymienione filtry ew w przyszłości można użytkować w akwarium 450-500l. Ceny mogą być rożne bo może się okazać ,że wszystko zamówisz w swoim zoologicznym i może ew możesz liczyć na jakiś rabat :icon_e_biggrin: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zakupy to jeszcze poczekaj z parę dni może ktoś z użytkowników zaproponuje tobie inne zestawienie bo nie warto się spieszyć i zapomniałem napisać aby kupić akwarium Proste (prostokątne) bo półokrągłe zniekształca obraz i nie jest aż tak ładne zresztą na google możesz poprzeglądać. Jeśli chodzi o samą szafkę to myślę by miała co najmniej długość 120cm i szerokość 50  ogólnie szafkę to zamów tak by tył plecy szafki były zrobione z 18mm płyty bo w normalnych jest cienka dykta*. Blat to ja bym radził zrobić jak jest możliwość z płyty 36mm a jeśli nie ma możliwości to chociaż 2x18mm. Ogólny zarys szafki jest dowolny tylko ważne by w 1 części zrobić drzwiczki i w środku wyciągnąć półkę i dam wstawić filtr zewnętrzny. Czy zrobisz szuflady czy drzwiczki zależy od ciebie bo wszystkiego związanego z akwarium tam nie będziesz trzymać tylko zapewne inne rzeczy też , ja mam w swojej szafce drzwiczki  2 po 2 bokach i na środku 3 szuflady wysokość szafki 68cm tylko pamiętaj wybierając wysokość wybierz taką jak dasz na szafkę akwarium by mieć możliwość sięgania do dna u mnie jest to 68cm+50cm co daje 118cm i obsługa takiego akwarium nie tworzy problemu tutaj jest zdjęcie przykładowe a jeśli nie do końca wiesz jaką to później ewentualnie mogę zamieścić zdjęcie swojej http://www.akwaria.net/Produkty/Szafki-akwariowe/Proste/Szafki-Solid/Szafka-akwariowa-Solid-120x50-prosta-120x50x75-cm-13-kolorow  Ogólnie najlepiej zamawiając szafkę to powiedzieć ,że będzie pod akwarium 300l.

I jeszcze takie pytanie czy ta twoja II połówka już ma jakieś akwarium lub miał ,bo tak myślę ,że lepiej by było gdyby tak w urodziny powiedzieć ,że jako prezent chcesz kupić mu akwarium bo masz odłożone i chcesz mu zrobić taki podarunek.
I wtedy wybrać się we dwoje do sklepów i kupić to we dwoje myślę ,że dało by to o wiele więcej radości bo można samemu po oglądać wybrać dotknąć i jest jednak większa frajda niż już dostać gotowy złożony zestaw. To są tylko moje przemyślenia bo jednak szkoda kupić tak wielkie akwarium i by później się okazało ,że się nie podoba.
        

 

                      Pozdrawiam

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze poczekam jeszcze trochę :P
Tak miał akwarium i zna się na tym, ale wiem że jak powiem że mam odłożone na akwarium to wymyśli jakiś inny "ważny" wydatek który nie będzie ani trochę fajnym prezentem,a jak kupie chociaż trochę tego zestawu to już nie będzie miał wyjścia i powoli będzie mógł wrócić do hobby :)  . Całą resztę (tło,rybki,roślinki itd..) wybierze sobie i dokupi sam, żeby mu aż tak wszystkiego nie odbierać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak mieliście akwarium to myślę ,że  samo akwarium i szafkę już możesz zamówić tylko przy takim akwarium pamiętaj by było 1 wzmocnienie poprzeczne taki pasek jak tutaj na zdjęciu przez środek akwarium http://img833.imageshack.us/img833/3640/20120526210215.jpg. A resztę to jeszcze mogą zaproponować forumowicze na temat filtrów itp bo na szafkę to jednak trzeba poczekać z 2 tygodnie akwarium to czasem od razu lub tydzień.

Więc jeśli ci pasują takie wymiary to możesz zamawiać tylko musisz się namyśleć jak ta twoja szafka ma wyglądać :icon_e_biggrin:

I pamiętaj o tym by w środku szafki mieć chociaż 2 ścianki oddzielające a nie tylko 1 po środku bo może być to za słabe tak jak tutaj http://img528.imageshack.us/img528/4381/20120604225526.jpg . Co do filtrów do zapomniałem dodać ,że w Unimaxie 500 są 2 wejścia do zasysania wody i 2 wyjścia więc w filtrze masz 4 węże które trzeba podłączyć do akwarium jednym pasuje innym nie.Ja do swojego akwarium kupiłem jbl e1901 ma tylko 1 wlot i 1 wylot, aczkolwiek jeszcze nie mogę stwierdzić jak się sprawuje,Też inni mogą zaproponować Fluval 406 ale jego litraż jest max 400l ja posiadałem model starszy 405 i do 200l nadawał się b.dobrze ale części zamienne dostać później to koszmar i ceny też niczego sobie. ogólnie myślę ,że najlepiej wybrać coś pomiędzy unimax/jbl bo po prostu nie ma problemu z dostępnością do części zamiennych.Eheim tutaj też nie powinno być aż tak wielkich problemów z dostępnością ale z kulturą pracy nie wiem nie miałem żadnego wyrobu natomiast wcześniejsze modele tetry po czyszczeniu lubiły cieknąć jak jest z nowym nie powiem też nie użytkowałem,może ktoś inny doradzi jakieś inne przykłady modeli filtrów ? no chyba ,że które podałem mogą być.
                                       Pozdrawiam :icon_e_biggrin:

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie wypowiada, bo całkiem możliwe że podzielają pogląd na takie prezenty: bez konsultacji z zainteresowanym takich niespodzianek się nie robi.

Bo co jeśli na przykład obdarowywany, mając możliwość postawienia większego zbiornika, nie wymarzy sobie morszczaka? I co wtedy? Wtedy okazuje się, że wszystkie rady psu na budę się zdają. Bo szkło nie takie. Oświetlenie, filtracja, ogrzewanie - do niczego. Nawet szafka bez sensu bo nie przystosowana do "infrastruktury" którą trzeba tam zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wyżej doradzałem koleżance by robić wspólnie zakupy ale zrobi jak uważa a na temat morskiego +300l to trzeba już by pomyśleć o kominie wew/zew ,stelażu  który można zabudować,sumpie,mocniejszym oświetleniu bo gdzieś koło +0,8w/l by hodować Miękkie/LPS/SPS i dojść dużym odpieniaczu a koszt złożenia takiego czegoś może się zaczynać  od 8 tyś zł ...później jeszcze dokupienie żywej/suchej skały koralowce ryby,sól,osmozę z di. No i koszt utrzymania miesięcznego takiego akwarium może być 1,5-2 raza większy niż słodkowodnego. U mnie w kostce 60x45x45-120l miesięczny koszt to około 40zł ale tak wielkim akwarium to z pewnością wiele więcej.

 

               Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :) szafka zaprojektowana dokładnie taka jak radziłeś wg zdjęcia :)

Niespodzianka to niespodzianka :P ale dziękuję za troskę i dobre rady ;)

Myślę że będzie zadowolony i prezent będzie udany, już dawno robiłam wywiad co by chciał itd, wiec myślę że dam rade i będzie git.

Dzięki jeszcze raz <3 :)

 

Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...