Skocz do zawartości

Czy rośliny przeżyją?:)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, planuję uruchomić baniak 60x30x35 63l. Ostatnio akwarium miałem w podstawówce z filtrem na brzęczyk więc jestem początkujący:) Chciałbym prosić o wsparcie i rady - uwzględniające przynajmniej częściowo moją koncepcję :) Poniżej wymieniony sprzęt jest już w moim posiadaniu.

Filtr:
- Pat mini - ponieważ z tego co już przeczytałem filtr ten jest za mały/słaby - planuje go wykorzystać jako pompkę w filtrze działającym na zasadzie naczyń połączonych o wymiarach 60x10x35 gdzie dam włókninę i ceramikę

Oświetlenie:
- Ecolight 24W 6500
- Ecolight 11W 6500 x 2
W/l 0,73

Podłoże:
- Piasek kwarcowy 0,8-1,2 mm lub 1-2 mm

Nawożenie (zgodnie z ulotką):
- Aqua Art Classic Planta Gainer
- Aqua Art Carbo CO2 w płynie Planta Gainer
- kulki do podłoża (opcja)

Rośliny:
- ELEOCHARIS PARVULA
- HYDROCOTYLE TRIPARTITA "JAPAN"
- STAUROGYNE REPENS
- BACOPA MONNIERI
- HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES
- GLOSSOSTIGMA ELATINOIDES

Ryby:
Jeszcze nie zdecydowałem ale chciałbym jedną max dwie rybki, bardzo podobają mi się kolcobrzuchy karłowate (nie zielone), inne propozycje mile widziane.

Ślimaki:
- świderki
- zatoczki (dla kolcobrzuchów)


1) pierwsza sprawa to na pewno podłoże - czy rośliny jak wyżej dadzą radę w nim rosnąć (prosiłbym o odpowiedzi wynikające z doświadczenia z piaskiem jako podłożem); nie chciałbym dawać pod niego ziemi czy innego podłoża, ewentualnie kulki z nawozem.

2) czy oświetlenie będzie ok? Chodzi mi o jakość świetlówek - nie jest najwyższa - ale przelicznik W/l jest na poziomie chyba przyzwoitym:) i ile na dobę powinno być włączone?

3) czy zaproponowane rośliny są sensowne? Z opisów na stronach wynika że powinny przynajmniej przetrwać ale jak to wygląda w praktyce. Prosiłbym również o propozycję co ewentualnie można by hodować w powyższych warunkach.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim mocnym świeltle ani bez CO2, ani bez dobrego podłoża, ani bez nawozów makro daleko nie zajedziesz.

Piasek na wierzch jest ok ale musisz dać coś pod spód.

Oświetlenie jest ok.

Świecisz max 10 h dziennie.

I teraz, albo kupujesz CO2 i wkładasz żyzne podłoże pod piasek, kupujesz nawozy makro i wszytskie rośliny będą ładnie Ci rosły, w takim solarium zapomnij o rybach.

Albo ograniczasz światło poniżej 0,5 W/l, kupujesz nawozy makro w piasek kulki g-t, nawozisz tym co masz, możesz mieć  większość ryb ale selekcjonujesz rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...