Jump to content
raiders

akwarium 30l kilka pytań

Recommended Posts

Witam

Za namową dziecka  postanowiłem załozyć  akwarium 30l   obasada planowana to Neony  +ew coś jeszcze ...ale  o to nie prędzej jak za 2 tyg.

Mam pytanie co do podłoża ,roślin  i nawożenia . Załozyłem akwarium w niedzielę  ... podłożę to żwir  i tu popełniłem zapewne pierwszy błąd .. bo dałem sam żwir    roślinki chyba nie bardzo bedą rosły w takim podłożu ?

robić restart  i dać na podłożę ziemie (jaką) + zwir /piasek ?  czy do obecnego żwiru  napakować kulek nawozowych ?

co z nawozami w płynie ?

-  jakie roślinki  proponujecie  co by było zielono w akwarium .

-Jaka obsada  do  akwarium Neony  na pewno  ile szt?  + ew  jakieś inne rybki  jest sens dokładać do takiego małego szkiełka ?

Bedę wdzięczny za porady  chciał bym aby akwarium cieszyło a nie przyprawioło  problemów

Na neony za małe akwarium , z takim akwarium nie poszalejesz z obsadą , poczytaj tematy z obsadami do 25l http://forum.superakwarium.pl/topic/10894-przyk%C5%82adowi-mieszka%C5%84cy-akwarium-ok-20-35l/

Podłoże- zależy czy planujesz wymagające rośliny czy raczej takie prostsze w uprawie, na początek polecam nurzańca, jakieś kryptokoryny, mchy, rogatka, anubiasy - zależy co Ci się podoba?Dla tych łatwiejszych wystarczy żwir lub piasek + kulki gt.

Edited by Deadmau5

Roslinki jak najprostrze w utrzymaniu /hodowli .... chyba zakpie te kulki gt  na allegro i "nadzeje" nimi  obecny już żwir i powinno być ok . Co do rośłi podoba mi się bardzo gałązatka  i moczarka  ww anubis już mam

Co do obsady z  ww linku  to ładnie prezetuje się  gupik  pawie oczko /endlera ,Bojownik ....... dzięki na  małe naprowadzenie ,co do rybek  to  jak to dla dziecka muszą być kolorowe :)

Edited by raiders

Na dniach( po wypłacie) bedę zamawiał  te kulki gliniano torfowe do  nawożenia i pomyślałem ze  za jednym kosztem kupię jakieś testy .Czy takie paskowe JBL http://allegro.pl/jbl-test-6w1-ph-kh-gh-no2-no3-cl-promocja-i4055543246.html

bedą ok  na początek ?.

I jeszcze jedno pytanie ... wczoraj zuważyłem ze  na akwarium robią się plamki od stony wewnętrznej wygldają jak   zachnięta klopla wody gdy umyjemy szkło a go nie wytrzemy do sucha .Są lekko brązowe /szare .

Po całym  dniu t tych kropek pojawiło się  więcej na szybie(przednia /tylnia ) od wewnatrz  co to jest ?  woda jest przerzysta /czysta  w akwarium same roślinki.

Ja mam za sobą :-) trzy dojrzewania akwarium. To prawdopodobnie są okrzemki i powinny same przejść. Testy paskowe są kiepskie. Podaj jakie masz oświetlenie w akwarium. Musisz mieć minimum 11 watową świetlówkę, nie żarówkę. Ja mam kostkę aquaela 30 l po restarcie. Bardzo dobrze mi w niej rosną/ęły kryptokoryny,  anubias,   hygrophila polysperma ( to chwast, szybko rośnie, aż za szybko), microsorium, moczarka. w akwarium 30 litrów mam w tej chwili tylko krewetki, korzeń z mchem i kryptokoryny karłowate.

No właśnie  co do oświetlenia mam żarówkę 1x15W ... na co ją zamienić jeśli jest możliwość ?

akwarium mam takie  jak w linku http://allegro.pl/show_item.php?item=4010715519

energo oszczędna żarówka chyba też odpada ?

Co do testów to chyba lepsze takie "kiepskie" paskowe niż brak w ogóle ... zawsze to jakiśpogląd na na stan   parametrów wody prawda .

Z tego co czytam to ludzie  chwalą te testy JBL.

Regulamin 6.1. Zdania zaczynamy z wielkiej litery. Mapet

Edited by Mapet
Pisownia

Dostałem dzisiaj  testy paskowe JBL 6 in 1, zrobiłem  test wody, co mi wyszło :

NO3 - 0 zero

NO2  -  0 zero 

GH  -  ( tu są  4 odczyty )  3 pierwsze  >14d    czwarty odczyt  >21d

KH- 15-20d

pH- 7.6

Cl2 -0 zero

Chyba lipa  prawda..... Jak obniżyć  GH,KH i pH ? Dolanie wody demineralizowanej/destylowanej  pomoże ?

Jeśli zależy Ci na gupikach, to w 30 litrach raczej Endlery, niż pawie oczka, bo te drugie rosną do 6 cm (samice).

Chyba narobiłem sobie problemów ..... wczoraj  wracam z roboty  patrzę do akwarium a tam na  roślice czarno bronzowa kulka jak kamyczek/żwirek  .  Tylko jak on tam się znalazł i jak się tego liscia trzyma .Wyciągnąłem ten kamyczek ręką  pod światło i  zdziwienie ... ślimak :eek:  ok 20 wyciągnąłem  kolejnego dziada :-|  . Po namyślę skąd  to się wzieło w moim dojrzewającym akwa  doszedłem do wniosku ze  musiało zostać przywleczone  z zakupioną w czwartek moczarką kanadyjską .Niby oglądałem roslinkę ,oczyściłem itp itd  ...a jednak   coś zostało.

Dzisiaj  jak narazie nic nie wylazło ,obserwóję bacznie zbiornik   ...ale jak by wrazie w czego pojawiła się większa plaga ślimaków to jak z nimi walczyć przecież nie bedę ich ręcznie wyciągał wszystkich ?

Jutro podmiana wody to obejrzę  dokładniej zbiornik od wewnątrz .

Dbaj o pisownię.

/Luna

Podczas dojrzewania akwa nie podmieniaj wody. Ślimakami się nie przejmuj :) jak już akwa dojrzeje to kupisz 2 sztuki ślimaka Helenki i sobie spokojnie z ewentualną plagą poradzą:)

Chyba narobiłem sobie problemów ..... wczoraj  wracam z roboty  patrzę do akwarium a tam na  roślice czarno bronzowa kulka jak kamyczek/żwirek  .  Tylko jak on tam się znalazł i jak się tego liscia trzyma .Wyciągnąłem ten kamyczek ręką  pod światło i  zdziwienie ... ślimak :eek:  ok 20 wyciągnąłem  kolejnego dziada :-|  . Po namyślę skąd  to się wzieło w moim dojrzewającym akwa  doszedłem do wniosku ze  musiało zostać przywleczone  z zakupioną w czwartek moczarką kanadyjską .Niby oglądałem roslinkę ,oczyściłem itp itd  ...a jednak   coś zostało.

Dzisiaj  jak narazie nic nie wylazło ,obserwóję bacznie zbiornik   ...ale jak by wrazie w czego pojawiła się większa plaga ślimaków to jak z nimi walczyć przecież nie bedę ich ręcznie wyciągał wszystkich ?

Jutro podmiana wody to obejrzę  dokładniej zbiornik od wewnątrz .

Moczarka musiała być w którymś momencie oblepiona ślimaczymi jajeczkami i w tym wypadku poradziłabym Ci już kupić ze 2 heleny, bo nim akwa dojrzeje, to będziesz miał zaślimaczoną całą przednią szybę. Rozdętki i zatoczki to strasznie dynamiczne ślimaki, bardzo szybko rosną i składają kolejne jajeczka.

Jak na_razie  odpukać nie zaobserwowałem  nowych  ślimaków  ,a cały weekend przyglądałem się bacznie  zbiornikowi . Co powiecie o ślimaku Ampularia warto go zakupić (1 szt)?  Z tego co wyczytałem to  taki mały odkurzacz,  który czyści  akwa z resztek karmy ,zgniłych roślin i glonów.

Do takiego litrażu to nie polecam, ampularia to straszny "syfiarz".

Z tego co wyczytałem to  taki mały odkurzacz,  który czyści  akwa z resztek karmy ,zgniłych roślin i glonów.

Słabe info. W małym akwarium to bomba biologiczna. Ten ślimak tylko sr*.

Jak na_razie  odpukać nie zaobserwowałem  nowych  ślimaków  ,a cały weekend przyglądałem się bacznie  zbiornikowi . Co powiecie o ślimaku Ampularia warto go zakupić (1 szt)?  Z tego co wyczytałem to  taki mały odkurzacz,  który czyści  akwa z resztek karmy ,zgniłych roślin i glonów.

Raz, że syfi jak już wspomnieli panowie nade mną, a dwa - one potrzebują albo twardej wody, albo zawieszonego wapienka w wodzie miękkiej, bo maja potem problemy natury deformacji i niszczenia muszli, a to często jest powodem ich śmierci. To, ze nie zauważyłeś innych ślimaczków nie znaczy, że ich nie ma i nie będzie, bo zapewne na jakiejś roślinie są jajeczka (taka oślizła galaretowata breja, która dość mocno przylega do liści) a z nich za jakiś czas znów "wyklują się" młode ;) Jeśli chcesz mieć ślimaczki, to możesz mieć te, które już zaobserwowałeś w swoim akwarium, też czyszczą z dna resztki itp., ale musisz wtedy kontrolować ich populację, bo inaczej grozi to plagą ;) (np. wsadź helenę do akwarium).

Dzięki za info o Ampulari bo byłem gotów ją kupić na dniach .... co do tej  "Helenki"  jak bym ją zakupił a okaże się ze nie ma  więcej  "inwazji "  inych ślimakow  to hela przeżyje :P?  bedzie miała co jeść ?

I co do czyścieli   co polecacie do takiego akwa ? glonojad odpada ,Ampulari   też ..... krewetki ? ....mam je w planie ale za jakiś czas . jakieś inne ślimaki  do tej roli albo ryby ?

Witam, co do ampularii czy sr** nadmiarowo... czy ja wiem??? Tyle, że na wężach od filtra ciągle jest taki brązowy muł. Ja mam 2szt w akwarium45L i faktem jest, że jedzą resztki itp zawsze mam kawałek skorupki jajka w akwarium właśnie ze względu na ślimaczki. Kupiłem malusie a już mam giganty, na szczęście nie mam parki:)

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Edited by comandos21

Dzisiaj  mija 15 dnien od zalania akwa ..zrobiłem testy :

PH 7,5

KH -9

GH -19

(pH,KH,GH  testy kropelkowe zoolek)

NO2 -0mg/l

NO3 - 25mg/l

(paskowe 6 in 1 )

czy to dobre parametry ? szczególnie intryguje mnie to wysokie gh .

W  akwarium mam dwa korzenie od  niedzieli  ,mam również szyszki czarnej olchy ale jeszcz ich nie wrzucałem do akwa .

Przed świętami chciała bym zakupić jakieś rybki /krewetki bo córka nie daje mi już żyć

Edited by raiders

PH 7,5 KH -9 GH -19 (pH,KH,GH testy kropelkowe zoolek) NO2 -0mg/l NO3 - 25mg/l (paskowe 6 in 1 )

Poczekaj jeszcze trochę NO3 powinno mieścić się w przedziale 5-15 mg/l(a najlepiej jak by było poniżej 10mg/l)

Testy kropelkowe zoolek-a są moim zdaniem kiepskie ja osobiście polecam Ci testy kropelkowe JBL.testy paskowe są w ogóle niedokładne.

A jakie ryby planujesz wpuścić?

Ryki : gupiki,bojownik ,krewetki  ...coś w tej kombinacji ,ale raczej  gupiki +krewetki RC.

ewentualnie jakiś ślimaka do tego .

Lepiej kup jakieś ciekawsze ryby np. głupiki, molinezje, danio kup jeszcze kiryski glonojada lub krewetki amano. W takim akwarium nie może być więcej niż 15 ryb, lepiej żeby były 2 gatunki po 7szt. niż pięć po 2szt. Nie musisz dawać żadnej ziemi rośliny powinno się sadzić w samym żwirku. Kup (najlepiej na giełdzie akwarystycznej) jakieś mało wymagające rośliny. Nawozu w płynie nie kupuj bo to jest drogie i <ostrzeżenie: gó...> daje. Daj rośliny do akwarium włącz filtr, grzałkę i oświetlenie, a ryby wpuść po 3-4 tygodniach. Pokarm- kup płatki i co jakiś czas dawaj żywy pokarm np. larwa wodzienia (najzdrowszy), możesz też dawać mrożonkę też wodzień, suszone rozwielitki, granulat 1 lub 2 (1 i 2 to wielkości granulek małe ryby nie zjedzą większych niż 1,2, skala jest od 1-4) . Ryby muszą mieć urozmaiconą dietę.Najważniejsze to nie spieszyć się. Pośpiech to najgorszy wróg akwarysty!!

Myślę że pomogłem życzę udanej przygody z akwarystyką :razz:

Lepiej kup jakieś ciekawsze ryby np. głupiki, molinezje, danio kup jeszcze kiryski glonojada lub krewetki amano.

Sam jesteś "głupik". Poczytaj najpierw o wymaganiach ryb a potem się bierz za doradzanie. Dla ułatwienia: żadne molinezje, kiryski i glonojady, prawie żadne danio (margaritatus może być) nie nadają się do trzymania w tak małym akwarium.

W takim akwarium nie może być więcej niż 15 ryb,

To porada ze sklepu zoologicznego? Bo już gdzieś tę głupotę słyszałem...

Nie musisz dawać żadnej ziemi rośliny powinno się sadzić w samym żwirku.

Czemu w ludziach taka nieprzeparta ochota do afiszowania się własną niewiedzą i niekompetencją? Nie ogarniam.

@up

to powiedz ile max ryb w takim akwa może być i jakich gatunków z tym żeby było ich dużo, niech coś pływa;)

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Mierz siły na zamiary.

W tym temacie znajdziesz kilka propozycji obsad do tak małych akwariów:

http://forum.superakwarium.pl/topic/10894-przyk%C5%82adowi-mieszka%C5%84cy-akwarium-ok-20-35l/

Jak będziesz się wzorował na czymś z tego działu:

http://forum.superakwarium.pl/topic/20637-te-strrraszne-akwariaczyli-bo%C5%BCe-chro%C5%84-rybki-przed-lud%C5%BAmi/

to bez problemów się nie obejdzie.