Skocz do zawartości

akwarium 30l kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Naprawdę koledze   ibrachim12  dziękuję za  takie porady  z podórka ... jak bym chciał  zupe rybną to bym dawno kupił  5xskalar,glonojada ,neonki i  bojownika .... i mysję że z 2 miesiące ten zestaw by wytrzymał .

 

A  ja potrzebuję  ładnego małego akwa  dla córki co by się mogła cieszyć   ładnym widokiem  ,zdrowymi rybkami i ich karmieniem bo to chyba najwięcej frajdy dzieciakom sprawia .

 

 

Co do oświerlenia i nawozów  w płynie   to w sobotę 12.04  zamontowąłem świetlówkę 14W 6500k .... efekt wizualny  nieporównywalny  do zwykłej żarówki  a i same roślinki jak by  żywsze nabrały kolorów  ,moczarka wyrażnie odbiła i poszłą w górę .

Od soboty również podaje  Co2 w płynie Carbo  1ml na dzień 

 

Co do obsady    to jedna złota rybka   +  gupiki  (3 szt)  da radę ?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A może niebiański danio pełowy 8 sztuk? + do tego można dać krewetki RC
Propozycja jak najbardziej godna uwagi. Danio perłowe Danio margaritatus to bardzo fajna i dość łatwa w hodowli rybka w dodatku w dobrze prowadzonym akwarium chętnie przystępuje do tarła. Ważne jest aby przy hodowli tych rybek mieć w akwarium drobnolistne rośliny jak np: rogatek czy mech jawajski, aby rybki mogły w nich odbywać tarło. Pytanie tylko czy rybki nie będą atakować krewetek, bo tutaj zdania są podzielone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam takie zestawienie, danio perłowe + rc. Prawdą jest, że młode RC prawdopodobnie zjadane są przez ryby ale gdy już trochę podrosną to spokojnie sobie radzą. U mnie po 4 miesiącach funkcjonowania akwa populacja RC zmieniła się z 5 na 30+ :) także w moim przypadku RC spokojnie dają radę, co prawda mam sporo roślin :) moje akwa można zobaczyć w opisie jak coś :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że młode RC (te do 2-3 tygodniowe) będą podjadane przez każdą rybę niestety. U mnie właśnie takiej wielkości krewecie muszą się chować w mchu lub innych roślinach ale jeśli już podrosną trochę to swobodnie poruszają się do całym akwa :) Na początku stresowałem się tym, że rybki mogą zjadać część RC ale teraz jak już mam ich ponad 30 sztuk i kolejne samice z jajkami to jest mi to nawet na rękę z lekka :) naturalna selekcja następuje i nie mam "plagi" RC :) wiadomo od przybytku głowa nie boli zawsze możnaby sprzedać/oddać/zamienić kreweciaki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panowie za opinnie tak włąśnie czytam  o tych RC i innych krewetkach i dość często przewija się informacja ze małe krewetki są podjadane przez rybki.... i chyba zdecyduję się najpierw na zakup krewetek  w ilości 10 szt  a za jakieś 2 tyg  rybki (gupik/danio) .

 

No chyba ze nie bedzie w zoologu krewetek to kupię rybki :)

@Aisulim bardzo ładna kosteczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie  szybkie pytanie co do filtra i kwesti deszczownica czy klasyczne napowietrzanie ?

 

Od momentu założenia zbiornika miałem założone klasyczne napowietrzanie (dyfuzor) ale   w  akwarium była mała pralka . zmieniłem na deszczownice .... czy deszcownica wystarczy do natlenienia akwarium ? czy jednak zmienić na dyfuzor ?

 

Mam dokładnie ten cud tech. http://allegro.pl/filtr-do-akwarium-20-60l-z-weglem-aktywnym-gratis-i4151203480.html

 

opcjonalnie  możecie zaproponować jakiś lepszy  wydajnieszy filtr do 40-50zl  jeśli ww  jest tragiczny .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaskada narazie odpada  gdyż  mam pokrywę a nie chcę  jej ciąć ...... no ale tak to jest jak się kupuje "gotowy" zestaw  z allegro  popełniłem ten błąd pierwszy i ost. raz nast. akwarium bedzie już kompletowane  idywiidualnie .

 

 

Dzięki za opinię  jak mówisz ze  deszczownica wystarczy i nic mie się nie podusi  z braku tlenu to ok:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A  jak ustawiasz /montujesz deszczownicę ?  nad taflą wody (ile cm) czy pod taflą wody skierowaną ku górze ... bo czytam na necie   różne opinie i sposoby

 

EDIT:  ustawiłem niemal równo z lustrem wody  , ruch tafli jest fala idzie  :)  dzięki za opinie i rade raz jeszcze .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w ustawieniu deszczownicy jest tylko taka, że jak ja ustawisz pod taflą wody (1-2 cm) i skierujesz do przodu i lekko do góry, nie będziesz słyszał chlupania wody.

I tak jak Belzebub532 zaznaczył, ważne jest żeby poruszała taflą wody od Ciebie zależy jak ją umieścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W  czwartek   kupiłem  harem gupików   a  w piątek dostałem od znajomego 6 danio (likwodował akwa i tylko te rybki mu zostały  jak miał je ..... to ja z chęcią przygarnąłem )

 

rybki przeszły aklimatyzację przed  wpuszczeniem .. czyli w woreczku   z wodą lezały na tafli wody  aby temp się wyrównała  po czym je wpuściłem .

Danio od samego początku żywe   poruszają się po calym akwarium  na tomiast  gupiki  praktycznie cały czas byly przy powieszchni ..... obserwowałem je bacznie samiec od dzisiaj  jak by się oswoił i również  zaczą poruszać się po całym akwarium ,ale samiczki .... niestety nie przeżyły  tylko pytanie czemu? .

cały czas były pod powierzchnią - za mało tlenu?

 

parametry wody :

 

PH 7,5-8

KH-9

GH-18

NO3 15-25mg/l

NO2 -0mg/l

Cl2 -0mg/l

 

rosliny : moczarka ,anubis ,mech phoenix .

 

Podłoże zwykły żwir  +kulki GT   podaje również 1ml Planta Gainer Carbo

 

Oświerlenie : żarówka energooszczędna  Philips 14W 6500K

 

 

Zaobserwoeałem  również  ze moja moczarka nieco podupada(ale ona od początku była jakaś trefna )  tzn  cześć od podłoża  ok 5-8cm   jest żółta  jak by więdła ,ale górna część żywo zielona  sięga lustra wody  wypusciła nawet "wąsy" ...dolna część moczarki jak by pokryta   glonami /syfem  ten sam brud na anubisie to glony czy zwykłe zanieczyszczenie ? jutro podmiana wody co tygodniowa .

 

 

Co robie /co jest źle .... nie chcem kolejnej śierci rybek .

 

zastanawiam się czy nie kupić więcej roślinek  szybko rosnących  rogatek /moczarka .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas aklimatyzacji wyrównałeś temp. wody a skład chemiczny?

Co jakiś czas dolewa się wody z akwa do woreczków po czym wpuszcza się same ryby bez tej wody.

Jeżeli w woreczkach miały całkiem inne parametry wody przeżyły szok.

Po wpuszczeniu ryb gasi się w nim światło, żeby złagodzić stres.

Myślę, że różnica w parametrach wody je załatwiła, przy dużej różnicy parametrów aklimatyzację przeprowadza się metodą kropelkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wpuściłem same ryby  bez wody ...ale nie dolewałem wody ze swego akwa do woreczka :(  to już wiem gdzie  błąd .

 

A co z moczarką ?  gnije czy o normalny objaw ?  Te najdłuższe pędy(mają ok 6cm) obciąłem w zdrowym miejscu   i pływają teraz na tafli  za tydzien  dwa je posadzę  czy moge zrobić to już teraz?

 

Warto dokupić  ww roślinki (rogatek ,moczarka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podłoże zwykły żwir +kulki GT podaje również 1ml Planta Gainer Carbo

 

 

A co z moczarką ? gnije czy o normalny objaw ?

A co z resztą pierwiastków? Głoduje, to będzie gniła.

 

Co do obsady to wiesz że masz do oddania te ryby...

One w 30 L nie powinny się znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym linku jego właściciel nie wie, że po zmieszaniu niektórych pierwiastków makro się ze sobą "gryzą" i wytrącają, przez co dany nawóz nie jest pełnowartościowy.

 

A w drugim jest potas , azot i fosfor, ale bez możliwości ustalania ich poziomów we własnym akwa.

Kup osobno sole i rozrób Sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...