Jump to content

Głupie pytanie


Ossesmayer
 Share

Recommended Posts

Poniższe pytanie nie jest odzwierciedleniem moich poglądów, ale wynikiem zagorzałej dyskusji.

Czy przy akwariach z niewielką obsadą ryb, i średnim zarostem roślinności cotygodniowe podmiany wody zaburzają ekosystem?

 

Jakie są fakty potwierdzające słuszność lub niesłuszność cotygodniowych podmian wody. Proszę o niewypowiadanie swoich opinii, ale konkretne fakty, dane, doświadczenia itp.

Link to comment
Share on other sites

Podmiana została zrobiona w 50 dniu, a specjalnie zrobiłam podkreślenie przy słowie: cotygodniowych.

 

Zakładając że dno jest odmulane bez konieczności podmiany, część związków pobierają rośliny, więc co z tymi cotygodniowymi podmianami?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze: skąd założenie, że podmiana wody zaburza ekosystem? No chyba że robi się ją lodowatą kranówą naładowaną chlorem, aż w oczy szczypie. Biologia w akwarium to (w tej dokładnie kolejności): podłoże, filtr, woda (przy czym ta ostatnia służy raczej  jako nośnik odżywki i tlenu dla bakterii nitryfikacyjnych).

 

Po drugie: jak sama zauważyłaś część związków pobierają rośliny, jednak nie wszystkie. Podmiany służą między innymi temu żeby nie doprowadzić do nadmiernej kumulacji związków nie zużywanych w odpowiednich ilościach przez rośliny, a szkodliwych dla fauny. A nie sądzę żeby taki turbo odsysacz do gó***n był w stanie je wyłapać.

 

W moich akwariach podmiany wody służą dostarczeniu roślinom mikro i makro elementów, usuwając przy okazji związki DOC. Zaniedbania w podmianach wpływają na rozwój roślin, ich obumieranie (może niewidoczne gołym okiem), gromadzenie się związków węgla organicznego i w konsekwencji występowaniem krasnorostów.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Czy przy akwariach z niewielką obsadą ryb, i średnim zarostem roślinności cotygodniowe podmiany wody zaburzają ekosystem?

 

Tylko jest jeden problem, bo konkretnie nie określiłaś o jaki typ akwarium chodzi.

W akwariach typu LT robi się małe podmiany.

W "normalnych" podmiany około 20%-30% są w normie, powyżej 50 % potrafią zaburzyć biologię (podwyższenie się NO2, NH3/NH4) co również spowoduje wysyp glonów, mniejsze podmiany lub wcale opisał Ahr.

W akwariach nawożonych metodą EI robi się podmiany 50 %, żeby nie dopuścić do kumulacji pierwiastków (ale tam zazwyczaj jest dość złóż biologicznych dla bakterii).

Pierwiastki w wodzie to nie tylko te co możemy pomierzyć testami, większość ryb które żyją u nas w akwarium pochodzi z rzek, a tam podmiany są w tysiącach litrów na minutę...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...