Skocz do zawartości

Start pierwszego akwarium 150L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niestety mój pierwszy temat na tym forum zmarł śmiercią naturalna gdzie było inne pytanie wiec zakładam nowy.

 

W przyszłym tygodniu chce zalać swoje pierwsze 150l problem pojawia się taki że nie bardzo mam czas (i gdzie) biegać po sklepach wiec zdecydowałem się kupić wszystko u jednego sprzedawcy. problem w tym że na allegro nie znalazłem nikogo kto by oferował wszystko to co chce:/ Przeglądając oferty rożnych sklepów akwarystycznych online zauważyłem że i tak taniej będzie kupić u kilku sprzedawców na allegro. To co udało mi się wybrać do tej pory:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AQUAEL OŚWIETLENIA LED DO WULKANU SKAŁEK 52,00 zł

Po co Ci to?

 

 

 

TETRA APS 300 NAPOWIETRZACZ DO AKWARIUM 120-300L 77,00 zł

KURTYNA NAPOWIETRZAJĄCA 120cm GIĘTA OBCIĄŻONA

 

ZAWOREK PRZECIWZWROTNY POMPKA NAPOWIETRZACZ 7,50 zł za sztukę 2,50 zł (Trzy sztuki)

Regulator zaworek regulacyjny precyzyjny napowietrzacz

 

Nie potrzebujesz tego.

 

 

 

ODMULACZ Z POMPKĄ DŁUGOŚĆ 2M DO AKWARIUM 7,50 zł

Kawałek węża i będzie to samo, odmulam podczas podmian.

 

 

 

Aquamedic kostka lipowa dyfuzor CO2 MEDIUM 5cm 6,00 zł (do bimbrowni)

Będziesz miał bimbrownię?

 

 

 

Wiem że na pewno trzeba kupić testy (nie bardzo wiem jakie)

Podstawowe na pH,KH.

Przy nawożeniu NO3, PO4 ewentualnie jeszcze Fe.

Przy problemach z obsadą akwa: NH3/NH4, NO2.

Wszystkie testy kropelkowe, paski są za mało dokładne, szkoda kasy.

 

 

 

potrzebuje jeszcze żwirek

Jak planujesz ryby denne lub pielęgniczki to obowiązkowo piasek (który nie zmienia parametrów wody), podobno w OBI można dostać tanio firmy Solex (jeżeli źle napisałęm nazwę niech ktoś poprawi).

 

Parametrów nie zmienia produkt firmy ZEW (jest jasny i bardzo drobny), piasek Sobex minimalnie podnosi twardość, ale ma ciekawszą frakcję i jest odrobinę ciemniejszy. /ahr/

 

Jakieś nawozy?? Może zainwestować w jakieś zestawy startowe??

Sole, dział z roślinami się kłania i podklejone tematy do przeczytania.

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po co Ci to?

Ładnie podświetlić jakąś ozdobę, ale w sumie może i masz racje, wywalam :)

 

 

 

Nie potrzebujesz tego.

Być może i nie bo będzie deszczownia ale na ścianę bąbelków moja luba się uparła, jak jej ten pomysł wyperswadować??

 

 

 

Kawałek węża i będzie to samo, odmulam podczas podmian.

Też wywalam z listy.

 

 

 

Będziesz miał bimbrownię?

Będzie bimbrownia.

 

 

 

Podstawowe na pH,KH.

No i tutaj jest problem KH wybór prosty JBL PROFESJONALNY TEST KH TWARDOŚĆ WĘGLANOWA cena 18zl ale na pH są dwa rodzaje który wybrać, czy kupować oba??

JBL PROFESJONALNY TEST pH 7.4-9.0 ODCZYN WODY (28zl) i JBL PROFESJONALNY TEST pH 6.0-7.6 ODCZYN WODY (25zl)

 

 

 

Sole, dział z roślinami się kłania i podklejone tematy do przeczytania.

No to lecę czytać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może i nie bo będzie deszczownia ale na ścianę bąbelków moja luba się uparła, jak jej ten pomysł wyperswadować??

Kup jej coś za zaoszczędzone pieniądze :D

 

Testy pH dobierz w zależności od tego jakie planujesz parametry u siebie. Jeśli nie planujesz jakiejś tanganiki/malawi to lepszy będzie ten z zakresem 6-7,6. 

Pisałeś, że chcesz podświetlać jakieś ozdoby. Chyba wszyscy mają tu nadzieję, że nie mówiłeś o jakichś ceramicznych zamkach czy czymś w tym stylu. Wsadź jakieś korzenie/kamienie i będzie wypas :)

Odmulacz to na tyle małe koszta, że można sobie kupić. Zawsze mniejsza szansa, że wciągniesz jakieś małe żyjątko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak planujesz ryby denne lub pielęgniczki to obowiązkowo piasek

Na całym dnie?? Pytam bo chciałbym by dno było zróżnicowane, tutaj trochę żwirku tam trochę piasku dalej większe skałki:)

 

Do koszyka trafiły testy Zoolek tańsze i bardziej uniwersalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na całym dnie?? Pytam bo chciałbym by dno było zróżnicowane, tutaj trochę żwirku tam trochę piasku dalej większe skałki:)

 

Całe, nie ma to negatywnego wpływu na rośliny, a żwirek z piaskiem z czasem Ci się wymiesza, skałki zawsze możesz dać, tylko pamiętaj żeby nie wpływały na parametry wody (chyba że przyniesie to korzyść dla obsady).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Całe

No i moje plany odnośnie wystroju pierwszego w życiu akwarium poszły się utopić :P

 

Wyobrażenie miałem taki by zrobić coś na wzór tego akwaria na fotce, co prawda byłoby mniej drzewek bo z jednej strony miałyby być skałki lub jakaś grota skalna z łupków i ścieżka miała być właśnie ze żwirku. No nic poszukam innych inspiracji :)

763400443_13831.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie twoje pierwsze akwarium więc czeka Cie długa i ciężka droga. Wiem, że zdjęcia w internecie wyglądają imponująco ale rzeczywistość wygląda inaczej. Po postach widzę, że chcesz włożyć do akwarium podświetlany wulkan a za chwilę chcesz mieć super wyglądające akwarium. które wymaga dużo pracy i dużo doświadczenia, więc sam nie wiesz czego chcesz. Zastanów się nad obsadą, poczytaj, dostosuj akwarium - ewentualnie zapytaj na forum. Następnie rośliny - tak samo, poczytaj, które są najłatwiejsze w uprawie i takie kup na początek - nie ma nic gorszego niż gnijące i obrastające glonem rośliny - poczytaj o nawożeniu. 
 
Wiem z własnego doświadczenia, nie ma co szaleć. Sam byłem pod wrażeniem pięknych zbiorników i myślałem, że wystarczy kupić, wlać wodę i gotowe. Niestety...  Ja po paru miesiącach irytacji dlaczego to nie jest takie piękne jak na obrazkach, zrobiłem restart, wszedłem na forum i poszedłem po książkę do sklepu. Radzę Ci zrobić tak samo. 

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubeł zimnej wody wylałem sam na siebie wczoraj, czytając o uprawie trawy w akwarium itd. Muszę się z Tobą zgodzić że foty w necie wyglądają imponująco ale wyglądają tak bo są to akwaria prowadzone przez profesjonalistów.

Tak jak piszesz trzeba zacząć od czegoś prostego i utrzymać to w czystości (brak glonów, itd.), dbać o rybki by nie chorowały.

Faktycznie byłem przekonany że tak to będzie działać, kupie, ułożę, wleje wodę, wpuszczę rybki i... wydałbym kupę kasy na coś co by mnie przerosło i co gorsza mogłoby zniechęcić do hodowania rybek.

Piszesz by najpierw pomyśleć o obsadzie, czytają to jak i inne fora wywnioskowałem że na początku najlepiej najpierw mieć dojrzałą wodę wykonać testy i dopiero dobierać obsadę. Jeśli się mylę wyprowadźcie mnie z błędu! Jaka kolejność będzie najlepsza dla początkującego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to wszystko co chcesz osiągnąć przemyśleć zanim zalejesz akwarium.

 

Pierwsza i najważniejsza sprawa: zamierzasz zmiękczać wodę? Jak tak to czym? Jak nie... to zostaje Ci Malawi/Tanganika. :)

Przy twardościach kranówy rzędu 23-27 dH nie masz za dużo możliwości.

To jest najważniejszy parametr. Z pozostałymi walczy się znacznie łatwiej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że dla osoby początkującej lepiej jest dobierać obsade pod istniejące już parametry wody niż bawić się w ich korygowanie, a potem utrzymywanie tychże parametrów przez cały czas na właściwym poziomie. Oczywiście o ile te parametry pozwolą na wpuszczenie do akwarium ryb, a co za tym idzie nie będą one wybiegały poza skrajne wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pierwsza i najważniejsza sprawa: zamierzasz zmiękczać wodę?

Znając życie będę musiał bo chciałbym akwarium towarzyskie i na pewno będę walczył o to by pływała w nim Labeo (pod warunkiem że mój zbiornik nadaje się dla niej) lubiącą raczej miękką wodę.

 

 

Jak tak to czym?

Filtr RO, Niestety trochę kosztuje ale czytałem że pomaga rozwiązać wiele problemów z wodą.

 

 

Przy twardościach kranówy rzędu 23-27 dH nie masz za dużo możliwości.

Właśnie gdzie znaleźć informacje jaką mam wodę?? Myślę by zadzwonić do wodociągów tylko nie wiem czy uzyskam taką informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te informacje znalazłem tutaj: http://www.mpgk.star...i/6-ujecie-wody .

Wpisywałem w google rożne pojęcia, Naprawdę szukałem tej informacji nie wiem jak mogłem pominąć tą stronę :(

 

 

 

Akwarystyczny filtr ro to w tej chwili wydatek rzędu 100zł, idzie przeboleć.

Stówkę bez problemu przeboleje tylko nie wiem czemu wszystkie takie filtry jak znajduje to wychodzi min 200zl, co gorsza nie mogę znaleźć sklepu który miałby wszystko czego potrzebuję na "dzień dobry" a jak już mają to brak RO :/

 

Edit:

http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-ro3-osmoza-akwarystyczna-i4060514511.html Coś takiego będzie dobre??

Edytowane przez vascom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady sedymentacyjny i węglowy pewnie dobrze byłoby co jakiś czas wymienić, choćby w celu zwiększenia ochrony membrany. Sama membrana (mam taką nadzieję, bo sam niedawno uruchomiłem taki filtr) spokojnie powinna wytrzymać z rok albo lepiej, na niektórych aukcjach można się spotkać z informacją, że jest to ok 5-6 lat. Przy tej wielkości akwarium nie ma ona aż takiego "przerobu" więc możliwe że jest to wynik osiągalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym niezmiernie wszystkim podziękować za pomoc oraz naprowadzenie mnie na dobrą drogę (akwarium jak z fotki sam z siebie się śmieje)

Wiem zadaję dużo pytań, jeszcze więcej odpowiedzi znalazłem przeglądając różne fora, wynika to z tego że nie chce wpakować się w kłopoty a tym bardziej zaszkodzić rybką.

Jestem człowiekiem który nie lubi wydawać dwa razy pieniędzy na to samo (kto tanio kupuje ten dwa razy kupuje). Na przykładzie kupowania podzespołów do komputera nauczyłem się że nie warto wybierać tanich, bez firmowych produktów. Jak to się ma do tego filtra?? Może lepszym wyborem będzie poczekać trochę ze startem i dozbierać kasy na lepszy filtr. Czy przy 150L ten spokojnie da rade??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrowanie wody będzie trwało dłużej. Taka woda RO wymaga dodanie minerałów. Można kupić też na allegro. Taki np. http://allegro.pl/uzdatniacz-hydro-aqua-standard-i4043930044.html

A tak już przy okazji. Ja kupowałem roślinki zawsze u znajomych akwarystów lub w konkretnym zoologu. Ostatnio kupiłem kryptokorynę karłowatą do kostki z krewetkami w pewnej dużej sieciówce i tego samego dnia zauważyłem wypławki. Trzeba odkażać roślinki przed umieszczeniem w akwarium w roztworze wody utlenionej ( łyżka od herbaty na litr) . Mówi ten mądry po szkodzie. Jak masz u siebie giełdę akwarystyczną to też warto odwiedzić. Ja na swojej kupiłem kępkę mchu strunowego za piątaka. Rośnie jak szalony. W zoologu był po 30 dychy.

Ja w nawożeniu polecam sole i testy. Warto dokupić do soli konserwanty, nie zaszkodzą rybką bardziej niż  pleśń czy bakterię, które mogą się w nawozach rozwinąć.


Edytować już nie można. Do dozowanie nawozów ja używam takich buteleczek z Rossmana 100 ml z dozownikiem. Dawkuje 1 ml ( sprawdzałem) . Są dostępne na dziale z kosmetykami do podróży.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Filtrowanie wody będzie trwało dłużej.

Na to zdążyłem zwrócić uwagę ze filtry te różnią się wydajnością, problem może być przy pierwszym zalewaniu zbiornika odfiltrowanie 70-80L trochę potrwa ale później (przy podmianie) to już pikuś.

Cena RO tylko od wydajności zależy ?? Wydaje mi się że firma chyba też ma znaczenie.

 

 

 

Taka woda RO wymaga dodanie minerałów.

Koszt nie wielki także żaden problem, dzięki za zwrócenie na to uwagi bo nie wiedziałem o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Taka woda RO wymaga dodanie minerałów.

Ja leje do podmian czystą RO bez mieszania nawet z kranówą. Czy to znaczy, że potrzebuje mineralizatora? Nie.

 

Co do soli, rozrabiam w 500 ml butelkach czasami stoją do 3 miesięcy(w temp pokojowej), żadnego psucia się, krystalizacji, glutów nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...