Skocz do zawartości

112l Problem z glonami i roślinami


movis92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o pomoc w uporaniu się z glonami.

 

[b]1.Kiedy akwarium zostało zalane - 3 lata temu - [/b]

[b]2.Litraż i wymiary akwarium - 112l 80x35x40[/b]

[b]3.Jakie jest oświetlenie- 2x t5 6000k i 3000k[/b]

[b]4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 10h[/b]

[b]5.Podłoże - żwirek[/b]

[b]6.Filtracja - tetra ex-700[/b]

[b]7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Zdrowe ryby i ładne rośliny. Jednym słowem, aby cieszyło oko[/b]

[b]8.Ozdoby (jakie)- brak [/b]

[b]9.Rośliny (ile,jakie)- 2x anubias, mech jawajski, 2x nuzaniec, 2xbacopa, Roślinka wygladajaca jak natka marchewki, i 3 inne rosliny, ktorych nazwy nieznam[/b]

[b]10.Ryby - 20neonkow, 15 gubików, kirys panda, kilka helenek (jw.)-[/b]

[b]11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 15l staram sie raz na tydzien[/b]

[b]12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Raz dziennie 1ml

(Azotan potasu 25g rozdrobnione w 0,5l wody),

(Siarczan magnezu 50g na 0,5l)(siarczan potasu 30g na 0,5l),

(diwodorofosforan potasu 2,5g na 0,5l wody) 

3 ml - easy carbo

1 ml - easy-life ProFito

[/b]

[b]13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- easy carbo 3ml dziennie[/b]

[b]14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - brak testów[/b]

[b]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? od około miesiąca podaje pełny nawóz, wcześniej lałem tylko ProFito[/b]

[b]16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?2x dziennie płątki[/b]

[b]17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -[/b]

[b]Zanim zacząłem podawać pełne nawożenie akwarium pojawiły się krasnorosty. Po częstej wymianie wody, oraz nawożeniu niestety nic się w moim zbiorniku praktycznie nie zmienia. Jedynie Anubis odżył, bo był naprawnie w cięzkiej formie, a teraz wypuszcza nowe listki.

 

Wydaje mi się, ze coś robię źle, bardzo proszę o przyjrzenie się temu problemowi[/b]

 

Zdjecia:

 

 

post-13851-0-66760500-1396046107_thumb.jpg

 

post-13851-0-36265900-1396046148_thumb.jpg

 

post-13851-0-47611800-1396046188_thumb.jpg

 

post-13851-0-03835300-1396046261_thumb.jpg

 

post-13851-0-50020500-1396046293_thumb.jpg

Edytowane przez movis92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest oświetlenie- 2x t5 6000k i 3000k

Ile W?

 

 

 

Podłoże - żwirek

Cieniutko... Wsadź chociaż roślinom pod korzenie kulki g-t.

 

 

 

Filtracja - tetra ex-700

Co w środku, jak czyścisz i co ile czyścisz?

 

 

 

.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 15l staram sie raz na tydzien

Mało, zwiększ podmiany na około 30 l.

 

 

 

Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Raz dziennie 1ml (Azotan potasu 25g rozdrobnione w 0,5l wody), (Siarczan magnezu 50g na 0,5l)(siarczan potasu 30g na 0,5l), (diwodorofosforan potasu 2,5g na 0,5l wody)

Zwiększ dzienną dawkę do 4 ml, inaczej głodzisz rośliny.

Rozumiem z tego, że wszystkie sole masz zmieszane razem ze sobą, idealnego stosunku w nich nie ma ale jest w miarę, trochę za wysoko magnez. Tylko teraz problem ile z tego pobierają rośliny i czy któryś pierwiastek się nie kumuluje. Ale tu już bez testów się nie da...

 

 

3 ml - easy carbo

Lej podwójną, niż tą jaką zaleca producent.

 

 

 

.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?2x dziennie płątki

Karm raz dziennie, one zjedza zawsze tyle ile im wsypiesz aż pękną, nie przejedzone ryby to zdrowsze ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile W?

 

 

 

Cieniutko... Wsadź chociaż roślinom pod korzenie kulki g-t.

 

 

 

Co w środku, jak czyścisz i co ile czyścisz?

 

 

 

Mało, zwiększ podmiany na około 30 l.

 

 

 

Zwiększ dzienną dawkę do 4 ml, inaczej głodzisz rośliny.

Rozumiem z tego, że wszystkie sole masz zmieszane razem ze sobą, idealnego stosunku w nich nie ma ale jest w miarę, trochę za wysoko magnez. Tylko teraz problem ile z tego pobierają rośliny i czy któryś pierwiastek się nie kumuluje. Ale tu już bez testów się nie da...

 

 

Lej podwójną, niż tą jaką zaleca producent.

 

 

 

Karm raz dziennie, one zjedza zawsze tyle ile im wsypiesz aż pękną, nie przejedzone ryby to zdrowsze ryby.

Światło

2x24w

48/112 = 0,43W

Mam możliwość podłączenia jeszcze dwóch starych t8 2 x 18 = 36

to w sumie razem bylo by tego światla zawsze troche wiecej.

 

Filt ma w środku:

- wklad ceramiczny

- biologiczne gniazda filtracyjne

 

i w sumie chyba nic więcej, żadnych wegli aktywnych czy torfów nigdy nie wkladalem.

Ostatni raz zaglądałem do niego jakoś z półtora roku temu. Zawsze czyszczę podczas podmian deszczownicę i wlot wody.

 

Nawożenie:

- Każda z soli jest w oddzielnej półlitrowej butelce. I każdej z nich wlewałem 1ml/dzień

- Zwiększyć ilość soli wlewanych do 4ml/każdy? Co do magnezu to zauważyłem, że jest on również w micro, odstawić go na jakiś czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest oświetlenie- 2x t5 6000k i 3000k

 

 

Te 3000 to do śmietnika, daj 6500K.

 

Kno3 - dawka dzienna 5ml

K2so4 - 4ml dziennie, pewnie masz przedawkowany w tej chwili, liście powykręcane, możesz nie podawać 1-2 tyg., Pewnie popaliłeś rośliny

KH2PO4 - 1 ml dziennie

Magnez - 5ml dziennie

profito 1ml dziennie, sądzę, że teraz masz przedawkowane, rośliny nie rosną = nie zużywają, wlej 4ml raz w tyg przy podmianie

 

Głodziłeś krzaki w akwarium. Widać ostre braki i nadmiary.

 

Rób podmiany po 30l przez 4 tyg, później bym robił 15-20l. Większe podmiany pozwolą wyjałowić wodę z potasu i mikro oraz innych.

 

 

Co do magnezu to zauważyłem, że jest on również w micro, odstawić go na jakiś czas?

 

W mikro jest go symbolicznie, jest też symboliczny potas. 

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Raz dziennie 1ml

 

 

K2so4 - 4ml dziennie, pewnie masz przedawkowany w tej chwili, liście powykręcane, możesz nie podawać 1-2 tyg., Pewnie popaliłeś rośliny

 

Tomek on podawał go 1ml dziennie... wprowadź dane do kalkulatora i zobaczysz że ewentualnie magnez może być przedawkowany, stosunek N:P jest tylko trochę zachwiany.

 

 

 

Światło 2x24w 48/112 = 0,43W Mam możliwość podłączenia jeszcze dwóch starych t8 2 x 18 = 36 to w sumie razem bylo by tego światla zawsze troche wiecej.

Nic extra nie dokładaj, tylko zmień tą świetlówkę jak poradził Ci Tomek.

 

 

 

Ostatni raz zaglądałem do niego jakoś z półtora roku temu. Zawsze czyszczę podczas podmian deszczownicę i wlot wody.

Możesz go otworzyć i wypłukać z niego gąbki (w wodzie spuszczonej z akwarium), zmniejszy to ilość związków organicznych w akwa.

 

 

 

Nawożenie: - Każda z soli jest w oddzielnej półlitrowej butelce. I każdej z nich wlewałem 1ml/dzień

To całkiem zmienia postać rzeczy, sądziłem, że masz wszytsko razem.

 

Przyjmujemy poziomy :

N : P:K:Mg

10:1:15:3

 

Żeby takie utrzymać w Twoim akwarium takie poziomy pierwiastków, Twoje dawki dzienne wg Twoich rozrobionych roztworów powinny wynosić:

K2SO4    -  5 ml dziennie co da Ci:  dziennie- 2,13 mg/l, tygodniowo -14,89 mg/l

MgSO4    - 4.5 ml dziennie co da Ci: dziennie -0,40 mg/l, tygodniowo - 2,78 mg/l

KNO3       - 5 ml dziennie, co da Ci: dziennie -1,37 mg/l, tygodniowo - 9,59 mg/l

KH2PO - 4 ml dziennie, co da Ci: dziennie -0,13 mg/l, tygodniowo - 0,89 mg/l

 

Dwie większe podmiany pod rząd (50% teraz i za tydzień), pomogą Ci usunąć z wody nadwyżki pierwiastków  i wtedy profito wg zaleceń producenta.

Nawet jak przedtem lałeś 1 ml, nie sądzę, że mogło dojść do skumulowania się makro, przy tym świetle rośliny były głodzone, tym bardziej, że nie masz nic w podłożu.

Przyadała by się chociaż bimbrownia, no i te kulki(o których wspomniałem prędzej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...