Skocz do zawartości

Pytania początkującego- start akwa 112l.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po przewertowaniu forum, i różnych materiałów w końcu przyszedł czas aby napisać własny post. 

 

Tydzień temu kupiłem szkło 112 l, w komplecie z pokrywą, filtrem i dwiema grzałkami.

 

Nie myślałem nad jakimś konkretnym biotopem, raczej chciałem mieć jakieś akwa ogólne, tak by z mojej strony cieszyło oko a z drugiej  było zgodne dla mieszkańców.

 

Akwa jeszcze nie jest zalane, w niedzielę chciałbym wybrać się na giełdę w Łodzi i chciałbym pojechać tam już z konkretami.

 

O samej obsadzie nie chcę jeszcze dyskutować, najpierw chcę akwa obsadzić roślinami i poczekać aż wszystko się przyjmie.

 

No i czas na pytania. Z kolejnymi etapami, z pewnością będzie ich przybywało, tak aby wszystko poszło zgodnie z planem i bez problemów.

 

Podłoże:

1. Planuję dać tradycyjnie żwir 2-4 mm. Myślałem żeby dać też trochę piasku w części w której nie będzie roślin, aby urozmaicić trochę wygląd. Jest to dobry pomysł?

2. Czy pod żwir, dać Florapol czy moze jakiś inny substrat? A może coś zupełnie innego?

3. Jak z grubością warstwy? Czy standardowe 7-8 cm tam gdzie będą roślinki a 5-6 cm z przodu będzie ok?

4. W sklepach akwa nie opłaca się go kupować (jak wszystko). Jakieś pomysły gdzie mógłbym w miarę możliwości dostać go nie drogo? Może prócz wymienionej wyżej przeze mnie giełdy akwa.

 

Oświetlenie:

5. W komplecie z pokrywą mam świetlówki Leuci 18W 4500K, jednak będzie trzeba je wymienić. Na forum wyczytałem gdzieś o jakiejś świetlówce Philipsa którą dużo osób polecało, nie droga i dobra...jednak nie zapisałem jej nazwy, a znaleźć już nie mogę. Dwa takie Philipsy będą dobre dla ryb i co najważniejsze roślin?

 

Filtracja:

6.W komplecie dostałem filtr wewnętrzny Hailea HL-BT700. Tak wiem, filtr jest do wyrzucenia. Jednak wolę w późniejszym czasie kupić coś lepszego, a czy na razie po zalaniu już akwa wodą, i czekaniu aż dojrzeje...mogę filtrować wodę tym filtrem, a po 3-4 tygodniach kupić coś lepszego?

 

 

Flora:

7.Niestety przy ogromie wyboru jaki jest w aspekcie roślin, nie potrafię dobrać sobie czegoś co będzie zarówno nie trudne w hodowli a i cieszyło oko. Napisałem do paru sprzedawców w Łodzi z allegro, o pomoc w wyborze czegoś na start i czekam na odpowiedzi. Znalazłem parę aukcji na których mozna coś kupić już w zestawie, więc jeśli zerkniecie na nie okiem będę wdzięczny.

 

http://allegro.pl/najwiecej-roslin-w-najnizszej-cenie-sprawdz-sam-i4084872343.html

 

http://tablica.pl/oferta/rosliny-do-akwarium-likwidacja-CID103-ID5rPIW.html#78c3f64a22

 

http://allegro.pl/super-zestaw-roslin-warto-i4088646301.html

 

http://tablica.pl/oferta/mega-zestaw-na-start-10-gatunkow-roslin-akwariowych-okazja-mchy-CID103-ID5gUf7.html#36e0277abb

 

8. Na tych aukcjach sprzedawcy oferują ucięte roślinki, w sklepach widziałem że mają sadzonki. Jest jakaś różnica przy ich kupnie? Co lepiej wybrać? 

 

9. Czy po zalaniu wodą, prócz nawożenia które domyślam się jest wymagane, dodawanie CO2 jest również potrzebne?

 

 

 

 

Jak na razie to wszystko. Mam nadzieję że już w weekend z waszą pomocą uda mi się wystartować z akwa :)

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 

 

Pozdrawiam.

Andrzej

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Proponuję po całości dać piasek (taki do piaskownic, będzie najtaniej) :) moim zdaniem najbardziej uniwerasne podłoże (idealne i jedyne możliwe dla ryb dennych jak i pielęgnic).

2. Pod piasek dałbym kulki gliniano trofowe i będzie pięknie. Na substratach się nie znam także tego... :)

6. Jeśli masz możliwość to zakup lepszy filtr odrazu wtedy będzie sobie spokojnie dojrzewał wraz z akwa.

9. Co2 nie jest wymagane w akwarium. Jeśli chcesz Co2 to przydałoby się do tego mocne światło (powyżej 0,5W/l) czego ryby raczej nie lubią. U siebie nawożenie carbo zacząłem od pierwszego dnia i wszystko ładnie ruszyło. Teraz podaje carbo, ferro+ i potas i od czasu do czasu mackro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślin, jako że też zakładam akwarium i temat właśnie przerabiam, to słabe światło bardzo mocno ogranicza wybór. Ja mam 0,2W/l czyli w miarę podobnie jak Ty.

 

Ja po przeczytaniu wielu tematów zdecydowałem się na akwarium low-tech, czyli takie na bazie ziemi, którą przykryję warstwą piasku do piaskownic. Dobre podłoże pozwala podobno trochę bardziej rozwinąć rośliny mimo słabego światła.

 

Na piasek zdecydowałem się, gdyż tak jak kolega pisał jest najbardziej uniwersalny. W przypadku gdy masz żwir to wiele ryb przydennych (np. kiryski) odpada. Raczej nie powinieneś wtedy też mieć np. pielęgnic itp. Piaski kwarcowe występują w różnych kolorach więc można trochę poeksperymentować. Ja spróbuję połączyć naturalny z czarnym i zobaczę co wyjdzie. Chce zrobić czarne podłoże w roślinach i do tego plażę z kokosami/szyszkami i punktowo trochę mchu.

 

Przy low-techu większość z tych roślin powinna być ok: http://www.tropica.com/en/plants/difficulty/easy.aspx

 

Aha co do tanich zakupów to:

- piasek do piaskownic dostaniesz w marketach budowlanych w cenie 8zł/25kg

- kamienie w sklepach ogrodniczych lub składach kamienia "za grosze"

- ciemne piaski niestety tylko znalazłem w akwarystycznych i w sieci

Edytowane przez hadwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę swoje trzy grosze jeśli chodzi o kupno roślin na aukcjach, nie rób tego.

 

Dostaniesz po kilka sztuk z każdego rodzaju co będzie fatalnie wyglądać w akwarium. Pierwsza aukcja z brzegu, 42 szt roślin z 12 gatunków, podziel to sobie i wyjdzie po dwie trzy łodyżki z każdego gatunku. Skup się na sadzeniu dużych kęp w grupach, jedna obok drugiej.

 

Oczywiście, sadzonki ze sklepów są już fajną grupą, ale drogo wyjdą? Napisz posta nawet tu na forum w dziale Giełda, zaznacz że potrzebujesz zestawu na start, podaj ilość światła, dogadaj się co do ceny i ilości, a użytkownicy na pewno dobiorą Ci coś odpowiedniego do Twojego baniaka. Możesz mieć naprawdę fajny zestaw za małe pieniążki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...