Jump to content

[stolik]Pytania o stolik do akwarium 72l


hadwao
 Share

Recommended Posts

Hej, jako, ze potrzebuję stolik o nietypowych wymiarach (jeszcze nie znam ich dokładnie, bo muszę dopasować do wysokości akwariu, które dostanę), to postanowiłem go zrobić samodzielnie. Nie będzie to nic wyszukanego - po prostu zamówię pocięte płyty wiórowe w markecie + okleję je samodzielnie okleiną na rantach.

 

I tak tu rodzi się mi kilka pytań:

- czy stolik warto zrobić idealnie pod wymiar akwarium (w sensie blat), czy warto zostawić troche zapasu, żeby w razie czego móc coś postawić/wygodnie odstawić etc.

- chciałbym docelowo zrobić sobie zewnetrzne tło strukturalne - ile miejsca zajmuje takie tło w centymetrach (w sensie o ile powinienem zrobić szerszy stolik, żeby się potem takie tło zmieściło?

- czy zwykła płyta wiórowa wystarczy aby utrzymać wagę akwarium (czyli łacznie jakieś 100kg) i się nie odkształcać? Mój plan jest w skrócie taki jak w załączniku poniżej - ten szary obszar wewnątrz to także płyta, która będzie wykorzystana jako stabilizacja blatu - będzie ona mniej więcej w okolicy środku blatu. Wg mnie to powinno wystarczyć, ale wolę zapytać, bo pewnie już niektórzy robili podobne stoliki.

post-20709-0-42419200-1395995788_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej jak blat będzie większy od akwarium aby łatwiej było coś położyć podczas prac przy akwarium. Do tego z czasem będzie będziesz chciał mieć coś większego ( znam to z doświadczenia :) ) i pojawią się kolejne problemy. 

 

Sam mam komodę pod akwarium kupioną w meblowym i jak będę kupował większe akwarium to muszę ją wzmocnić. Po rozmowach ze znajomymi stolarzami najlepiej będzie jak zamiast tej deski stabilizującej stolik włożysz całą płytę tak jakby do wnęki i skręcisz z buku śrubami. Boczna płyta raczej nic nie da i nawet nigdy nie widziałem takich rozwiązań...  Najlepiej będzie jak na blat kupić grubszą płytę niż standardowa 18mm

Edited by włóczykij
Link to comment
Share on other sites

Dzięki - też właśnie wydaje mi się, że warto zrobić trochę większy blat od akwarium - choć we wszystkich gotowych szafkach ten blat jest idalnie celowany pod akwarium, to wydaj mi się to mało praktyczne.

 

Akurat samego akwarium nie planuję wymieniać na większe bo to będzie stało w małym pokoju córki. Jest natomiast plan, że jak się wciągnę w temat, to w salonie postawimy sobie coś znacznie większego (marzy mi się 200-300l Malawi/Tanganiki). Ale to już pieśń przyszłości, bo musielibyśmy wyburzyć murek dekoracyjny, który teraz stoi w miejscu gdzie miałoby stać akwarium.

 

Wracając do szafki, to z tego co rozumiem to właśnie tak planuję zrobić jak piszesz, czyli z tyłu wstawić całą płytę, która przebiegałaby gdzieś tam w połowie blatu i byłaby od blatu do ziemi. Czyli innymi słowy tylna ścianka wnęki to byłaby standardowa płyta.

Z blatem to muszę zobaczyć czy w ogóle w markecie będzie inna grubość płyty - coś mi się majaczy, że kiedyś widziałem też chyba 22mm, ale nie wiem czy nie mylę z OSB.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...