Skocz do zawartości

akwarium 112L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jakiś rok temu zacząłem swą przygodę z akwarystyką kupując akwarium 60l. Teraz kupiłem akwarium 112l w dosyć fajnej cenie. Szczerze mówiąc to jestem początkujący i prosiłbym o porady. Chciałbym wystartować z tym akwarium tylko zastanawiam się nad biotopem, podłożem i obsadą żeby to jakoś wszystko było zgrane. Może podpowiecie jaki lepszy i łatwiejszy w utrzymaniu do tej pojemności będzie biotop? chciałbym też aby były jakieś roślinki. póki co to ze sprzętu mam: 

- Akwarium 112l

- filtr kupiłem niedawno eheim profesional 2224 (czy wystarczy do tego akwarium?) 

- oświetlenie jakie jest w pokrywie to Polamp 18W 6500K t8 i aqua glo 20W t8 i świeci na kolor fioletowy (czy oświetlenie wystarczy czy mam zmienić?) 

- dostałem również żwir rzeczny ale mam już taki w 60l i mi się znudził chciałbym już coś innego w sumie 60l zostawiam i nic w nim nie będę zmieniał.

- ogrzewanie 150 W które dostałem wraz z akwa...

Czekam na podpowiedzi jakieś z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najważniejszą rzeczą zanim zaczniesz zakładać akwa jest to jakie masz/możesz stworzyć warunki swoim podopiecznym?Jakie masz parametry wody? Kup testy na PH, Gh i Kh na początek lub sprawdź na stronie wodociągów Twojego miasta. Porób testy, a wtedy ludzie, którzy mają więcej wiedzy niż ja podadzą Ci więcej szczegółów. :) Proponowałbym pod żwir czy piasek dać kulki gt a roślinki powinny pięknie sobie radzić. Piasek byłby najbardziej uniwersalny i z tego co widziałem polecają piasek do piaskownic z "jakichś" hipermarketów (tani i odpowiedni). Jeśli nie zamierzasz montować butli z Co2 to nie przekraczaj 0,5W/l światła. W tym momencie masz 0,33W/l co uważam, że będzie wystarczające dla średnio wymagających roślin. Filtr z tego co widzę jest wystarczający (chociaż za bardzo się nie znam). Grzałka rozumiem, że z termostatem? Przewertuj to forum, a sporo spraw Ci się rozjaśni i Twoja wiedza się pogłębi :) sam polegałem głownie na tym forum właśnie i powiem szczerze, że jest tu sporo informacji jak i ludzi, którzy pomogą. :) Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co2 raczej nie za duże koszta, grzałka z termostatem a jeśli chodzi o wodę u mnie w mieście podaje link: http://www.pgkim.tomaszow.lubelski.mbnet.pl/laboratorium-pgkim/wyniki-badan-wody/


Najbardziej bym chciał zrobić dwustronne akwarium tak żeby było podłoże czarne po bokach i białe przez środek i żeby był trawniczek tylko pewnie taki trawniczek, aby ładnie wybijał to trzeba Co2 nawozić? zastanawiam się jeszcze nad drzewkiem jakimś wiem, że jest coś takiego tylko ciekaw jestem czy bez Co2 da rade je utrzymać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawnik jak i stworzenie "drzewka" obsadzonego jakimś mchem nie wymaga Co2 :) mi się jakoś to udało. Zależy jakich roślin użyjesz. Rośliny trawnikowe wymagają dobrego dostępu do światła więc lepiej nie dawać wtedy roślin pływających. Jednak większość ryb lepiej się czuje gdy jakieś rośliny pływają po tafli. Co do czarnego podłoża to się nie znam ale nie polecam do tego bazaltu bo ma ostre krawędzie i moim zdaniem jest to najgorszy wybór podłoża. Polecam po całości dać piasek do piaskownic + kulki gt pod niego i będziesz zadowolony. Na piasku rośliny będą dobrze rosły, a i z obsadą nie będziesz miał problemów bo ryby denne jak i pielęgnice wymagają piasku. Wodę masz średnio twardą (dh 14, PH 7,5) ale co do obsady niestety się nie wypowiem bo nie czuję się jeszcze na siłach. Czy masz możliwość zmiękczyć tą wodę podając wodę z filtra RO? Może sam podaj w jakim klimacie widziałbyś obsadę? Ogólniak, czy może już coś bardziej sprecyzowane? Czytaj, czytaj, czytaj :) Wiedzy nigdy za wiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na cenny tego RO to raczej nie mam możliwości. A jeśli chodzi o obsadę to pewnie Ameryka południowa tylko patrząc na parametry np amazonki to troszkę się różnią. Znalazłem taka stronkę http://www.akwa.aip.pl/swiat.htm.

Wyczytałem też, że afryka też jest jeśli chodzi o wodę ok. tanganika ma podobne ph i twardość i jezioro wiktorii też ma ok ph tylko twardość już jest inna

Edytowane przez Pawciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...