Skocz do zawartości

Barwa światła


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam mały problem tj. na forach wszyscy eksperci proponują odpowiednią dla roślin barwę światła 5500-6500 ale będąc w sklepie zauważyłem świetlówki specjalne dla roślin np. z firmy dennerle i one oddają barwę ok. 4500, więc o co tu chodzi?

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo barwa światła to jeszcze nie wszystko, dla roślin ważne są fale z zakresu czerwonego i niebieskiego i każda świetlówka w różnej długości je emituje niezależnie od barwy światła, ale poza tymi dwoma jest jeszcze widmo zielone, niewykorzystywane przez rośliny, za to chętnie przyswajane przez glony i fal z zakresu tego widma powinno być najmniej. Przyjęło się natomiast, że barwa światła 6500K jest najodpowiedniejsza ponieważ jest najbardziej zbliżona do światła w słoneczny dzień i emituje widmo niebieskie i czerwone w większym stopniu niż zielone, więc jest odpowiednia dla roślin. Do tego dochodzą jeszcze względy estetyczne 6500K to światło białe, a 4500 to światło żółte i akwarium przy świetle żółtym nie wygląda naturalnie. Dodatkowo jeszcze pasuje wspomnieć o stopniu oddawania kolorów, ale to już mniej dotyczy roślin więc podaruję sobie. Poza tym jest fajny podklejony temat w dziale oświetlenia, poczytaj.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

Edytowane przez ultra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...