Jump to content

Ziemia + substrat czy to zadziała ?


Nemo7
 Share

Recommended Posts

Coraz częściej widzę że ludzie z powodzeniem używają ziemi ogrodowej w zbiornikach. Zastrzegając równocześnie, że nie wolno nic już później przesadzać i grzebać w podłożu bo grozi wysypem glonów. Za zastosowaniem ziemi ogrodowej przemawia jej niska cena.

Substrat jest podobno bezpieczniejszy, jeżeli chodzi o przesadzanie w późniejszym okresie. Jednak jak wiadomo do akwarium o pojemności 112L wyjdzie znacznie drożej niż ziemia. Zastanawia mnie takie rozwiązanie na sam spód 2cm ziemi ogrodowej i to przysypać substratem o podobnej wysokości co da w sumie około 4cm grubości podłoża. Ewentualnie  3cm ziemi + 1cm substratu. Czy takie rozwiązanie jest dobre ?

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Osobiście po raz pierwszy zastosowałem ziemię ogrodową w listopadzie 2013 i już nigdy nie zmienię tego typu podłoża!!! Przynajmniej w moim przypadku było tylko na plus. O dziwo to samo podłoże funkcjonuje do dziś. Jeszcze działa :-).

Ziemia ogrodowa to jakaś zwykła była, ziemia ogrodowa uniwersalna, niestety dokładnie nazwy nie jestem w stanie podać. O ile się nie mylę taka ziemia nie może być zbyt kwaśna[np. ziemia ogrodowa do borówek]. Wybieraj najzwyklejszą.

Dodatkowo do tej ziemi dodałem gliny rzecznej, rozkruszyłem i porozsypałem na tą ziemię.
Tak się składa, że mam fotkę jak to wykonałem:

ziemiaogrodowa.jpg

Jak widać na zdjęciu, najpierw poszła warstwa ziemi i rozkruszona glina[warstwa do 2cm], oczywiście są odstępy od szyb ok 5cm. Całość przykryłem żwirkiem o gradacji 2-3mm, i dopiero na to dałem warstwę jbl manado. Łaczna grubosć całego ''tortu'' ok 7-8 cm, uważam że wcale nie jest to duzo, jest bezpieczniej a poza tym długo takie podłoze wytrzymuje.Listopad 2012 r. [zbiornik ma 3 dni]
Listopad2012r_zpsba50873a.jpg


Styczeń 2013 r.
112Lstycze14402013r_zpsd84b2c02.jpg

112L marzec 2013 r.

112Lmarzec22013r_zps7a1c851c.jpg

Ryby:
5xZwinnik Jarzeniec, 4xKirys Pstry, 2x Zbrojnik Niebieski, 12xMiedzik Obrzeżony, ok 15 krewetek Red Cheery
Rośliny:
Cryptocoryna affinis, Rzęsa, Pistia, Lomariopsis lineata[subwassertang], Hygrophila Polysperma, Anubias, Kabomba, Rotala, Bacopa Karolińska, Mech Jawajski, Cryptocoryna Wendtii green [nowość]
Filtry:
zewnętrzny TetraTec ex700
wewnętrzny Aquael FAN-1 Plus
Rozmiar akwarium:
80x35x40
Oświetlenie:
2x 18W T8 Daylight, 1x13W T5
Inny sprzęt:
Grzałka z termostatem 100W
Podłoże:
ziemia ogrodowa+żwirek bazaltowy 1-3mm+jbl Manado
Pokarmy:
Płatki, tabletki do ryb dennych, mięsny, ochotka.
Preparaty:
Profilaktycznie od czasu do czasu CMF
Nawozy:
brak
Dekoracje:
Korzeń śliwka - własnoręcznie wykopany, oskórowany, spreparowany icon_e_smile.gif.


Tak to było, jakoś w styczniu zmieniłem aranżację, tj. poprzesadzałem w inne miejsca rośliny, zwłaszcza kryptokoryny, jeśli zrobisz umiejętnie niektóre czynności to i zmiana aranżacji przebiegnie w takim podłożu bezproblemowo.

W moim przypadku nie ma substratu, jest tylko ziemia ogrodowa+żwirek+jbl manado czyli zwykłe podłoże. Niektórzy dają substrat i na to po prostu żwirek i też rośnie dobrze. Wybór należy do ciebie, jakby co pisz.

Link to comment
Share on other sites

@ Gralik

Co do Substratu to akurat bardzo mi się podoba i wolał bym go dać na wierzch. Pro Soil oraz Aqua Art Substrate II moim zdaniem bardzo ładnie się prezentują. Dlatego mnie to zastanawiało czy można dać na sam spód ziemie, a na wierzch któreś z w/w podłoży. Wtedy nieźle to wygląda i jest ekonomiczniej. Z tego co widzę po twoich zdjęciach to można tak zrobić i to z sukcesem. :)

 

@ MateuszW

Będę o tym pamiętał. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...