Skocz do zawartości

Ziemia + substrat czy to zadziała ?


Nemo7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Coraz częściej widzę że ludzie z powodzeniem używają ziemi ogrodowej w zbiornikach. Zastrzegając równocześnie, że nie wolno nic już później przesadzać i grzebać w podłożu bo grozi wysypem glonów. Za zastosowaniem ziemi ogrodowej przemawia jej niska cena.

Substrat jest podobno bezpieczniejszy, jeżeli chodzi o przesadzanie w późniejszym okresie. Jednak jak wiadomo do akwarium o pojemności 112L wyjdzie znacznie drożej niż ziemia. Zastanawia mnie takie rozwiązanie na sam spód 2cm ziemi ogrodowej i to przysypać substratem o podobnej wysokości co da w sumie około 4cm grubości podłoża. Ewentualnie  3cm ziemi + 1cm substratu. Czy takie rozwiązanie jest dobre ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Osobiście po raz pierwszy zastosowałem ziemię ogrodową w listopadzie 2013 i już nigdy nie zmienię tego typu podłoża!!! Przynajmniej w moim przypadku było tylko na plus. O dziwo to samo podłoże funkcjonuje do dziś. Jeszcze działa :-).

Ziemia ogrodowa to jakaś zwykła była, ziemia ogrodowa uniwersalna, niestety dokładnie nazwy nie jestem w stanie podać. O ile się nie mylę taka ziemia nie może być zbyt kwaśna[np. ziemia ogrodowa do borówek]. Wybieraj najzwyklejszą.

Dodatkowo do tej ziemi dodałem gliny rzecznej, rozkruszyłem i porozsypałem na tą ziemię.
Tak się składa, że mam fotkę jak to wykonałem:

ziemiaogrodowa.jpg

Jak widać na zdjęciu, najpierw poszła warstwa ziemi i rozkruszona glina[warstwa do 2cm], oczywiście są odstępy od szyb ok 5cm. Całość przykryłem żwirkiem o gradacji 2-3mm, i dopiero na to dałem warstwę jbl manado. Łaczna grubosć całego ''tortu'' ok 7-8 cm, uważam że wcale nie jest to duzo, jest bezpieczniej a poza tym długo takie podłoze wytrzymuje.



Listopad 2012 r. [zbiornik ma 3 dni]
Listopad2012r_zpsba50873a.jpg


Styczeń 2013 r.
112Lstycze14402013r_zpsd84b2c02.jpg

112L marzec 2013 r.

112Lmarzec22013r_zps7a1c851c.jpg

Ryby:
5xZwinnik Jarzeniec, 4xKirys Pstry, 2x Zbrojnik Niebieski, 12xMiedzik Obrzeżony, ok 15 krewetek Red Cheery
Rośliny:
Cryptocoryna affinis, Rzęsa, Pistia, Lomariopsis lineata[subwassertang], Hygrophila Polysperma, Anubias, Kabomba, Rotala, Bacopa Karolińska, Mech Jawajski, Cryptocoryna Wendtii green [nowość]
Filtry:
zewnętrzny TetraTec ex700
wewnętrzny Aquael FAN-1 Plus
Rozmiar akwarium:
80x35x40
Oświetlenie:
2x 18W T8 Daylight, 1x13W T5
Inny sprzęt:
Grzałka z termostatem 100W
Podłoże:
ziemia ogrodowa+żwirek bazaltowy 1-3mm+jbl Manado
Pokarmy:
Płatki, tabletki do ryb dennych, mięsny, ochotka.
Preparaty:
Profilaktycznie od czasu do czasu CMF
Nawozy:
brak
Dekoracje:
Korzeń śliwka - własnoręcznie wykopany, oskórowany, spreparowany icon_e_smile.gif.


Tak to było, jakoś w styczniu zmieniłem aranżację, tj. poprzesadzałem w inne miejsca rośliny, zwłaszcza kryptokoryny, jeśli zrobisz umiejętnie niektóre czynności to i zmiana aranżacji przebiegnie w takim podłożu bezproblemowo.

W moim przypadku nie ma substratu, jest tylko ziemia ogrodowa+żwirek+jbl manado czyli zwykłe podłoże. Niektórzy dają substrat i na to po prostu żwirek i też rośnie dobrze. Wybór należy do ciebie, jakby co pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Gralik

Co do Substratu to akurat bardzo mi się podoba i wolał bym go dać na wierzch. Pro Soil oraz Aqua Art Substrate II moim zdaniem bardzo ładnie się prezentują. Dlatego mnie to zastanawiało czy można dać na sam spód ziemie, a na wierzch któreś z w/w podłoży. Wtedy nieźle to wygląda i jest ekonomiczniej. Z tego co widzę po twoich zdjęciach to można tak zrobić i to z sukcesem. :)

 

@ MateuszW

Będę o tym pamiętał. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...