Skocz do zawartości

Marniejące rośliny - porada w nawożeniu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

 

Wiem, że tematów jest mnóstwo ale jak wiadomo każdy zbiornik jest inny.

 

W ubiegły weekend zrobiłem testy :

 

PO4 - 0
NO3 - 40-80 (trudno określić dokładnie po kolorze ale bliżej 80, taką mam wodę z kranu )
kH - 6 
PH - 7,5
 
Kupiłem już woreczek zoolek do obniżania No3. 
Niestety oprócz problemów z wynikami testów mam również problem z roślinami.
Od pewnego czasu pojawiają się na roślinach takie małe nitki, taki "meszek". Na szybach również pojawia się zielony nalot. 
Do tej pory zasilałem żelazem z tropicala i potasem (aquaart) zgodnie z zaleceniami.
Proszę o poradę jak i czym zasilać rośliny: Kupiłem takie nawozy :
 
- Fe Chelat Żelaza 13% 50g
- Azot KNO3 czysty 99.9% 100g 
- Magnez MgSO4*7H2O czysty 100g
- Potas K2SO4 czysty 99,9% 100g
- Fosfor KH2PO4 czysty 99,9% 50g
 
Akwarium:
- 54L
- oświetlenie 22W
- podmiany co tydzień
- filtr aquael 500
-

post-17537-0-62652400-1395856867_thumb.jpg

post-17537-0-38648400-1395856894_thumb.jpg

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz podawać KNO3 jak masz wodę w kranie prawie 80mg/l. Tylko mam takie pytanie, bo wodociągi mają dopuszczalną normę 50mg/l ale starają się utrzymywać blisko zerowego NO3 chyba że bierzesz ze studni to takie może być. Napewno musisz podnieść PO4 i w tedy może spadnie też NO3, bo przy zerowym PO4 rośliny mogą nie pobierać NO3.

Edytowane przez Krzys7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3, byle nie zooleka

Po4

ewentualnie Fe

 

No poczytałem ...

 

Oczywiście No3 nie będzie podawane ale kupiłem ponieważ, dzisiaj jest niepotrzebne a za jakiś czas może się przydać a bez sensu jest potem zamawianie jednej odżywki wartej 2,5 zł.

 

W załączniku screen obliczeń według kalkulatora.  Rozumiem, że mam mam odpowiednią ilość wymieszać w 500ml i podawać codziennie 10 ml ? 

 

Co z magnezem, bo nie posiadam testów na magnez zresztą jak i na Fe ?

post-17537-0-77146500-1395923668_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jako pojemność akwarium traktuj ilość samej wody a nie ile masz akwarium litrów. Faktycznie pewnie masz 43l wody, sprawdź.

2. Nie przejmuj się magnezem jeśli masz twardą wodę. Wejdź na stronę wodociągów i zerknij ile jest magnezu i wapnia, później podejmiesz decyzję ile dawkować. Chyba, że nie lejesz z krany wody.

3. Testu na Fe nie potrzebujesz aż tak bardzo. Po prostu ustawiasz sobie dawkę na 0,2mg/l i lejesz. Nie powinieneś przekroczyć stężeń. Opcjonalnie możesz zrobić tak: Tydzień dawkujesz, kolejny tydzień nie. Przynajmniej kumulacji nie będzie.

4. Testu na Mg nie potrzebujesz.

 

W załączniku screen obliczeń według kalkulatora.  Rozumiem, że mam mam odpowiednią ilość wymieszać w 500ml i podawać codziennie 10 ml ? 

 

Nie. Bierzesz odważoną sól i wrzucasz o poj. ze skalą objętościową. Dopełniasz do kreski 250ml. Mieszasz. Wlewasz do docelowego pojemnika. Wlewasz kolejne 250ml do pojemnika ze skalą. Mieszasz i wlewasz do docelowego pojemnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jako pojemność akwarium traktuj ilość samej wody a nie ile masz akwarium litrów. Faktycznie pewnie masz 43l wody, sprawdź.

2. Nie przejmuj się magnezem jeśli masz twardą wodę. Wejdź na stronę wodociągów i zerknij ile jest magnezu i wapnia, później podejmiesz decyzję ile dawkować. Chyba, że nie lejesz z krany wody.

3. Testu na Fe nie potrzebujesz aż tak bardzo. Po prostu ustawiasz sobie dawkę na 0,2mg/l i lejesz. Nie powinieneś przekroczyć stężeń. Opcjonalnie możesz zrobić tak: Tydzień dawkujesz, kolejny tydzień nie. Przynajmniej kumulacji nie będzie.

4. Testu na Mg nie potrzebujesz.

 

Nie. Bierzesz odważoną sól i wrzucasz o poj. ze skalą objętościową. Dopełniasz do kreski 250ml. Mieszasz. Wlewasz do docelowego pojemnika. Wlewasz kolejne 250ml do pojemnika ze skalą. Mieszasz i wlewasz do docelowego pojemnika.

 

Mam wodę ze studni i nie jestem w stanie sprawdzić parametrów. Co do objętości akwarium to będzie około 50L spokojnie, Widzę po jak napełniałem akwarium i widzę tez przy podmianach. 

 

Nie rozumiem tej metodologi rozrabiana soli. Według kalk. mam np. rozrobić KNO3 6,3g a poniżej jest napisane, że w 500 ml. Czyli nie mogę odmierzyć 500ml i rozrobić w tym soli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej metodologi rozrabiana soli. Według kalk. mam np. rozrobić KNO3 6,3g a poniżej jest napisane, że w 500 ml. Czyli nie mogę odmierzyć 500ml i rozrobić w tym soli ?

 

Nie, bo sama sól też ma objętość i jak do soli dorzucisz 500ml wody to masz nagle 510 objętości i nieznacznie zmieniają się stężenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli K2SO4 mam rozpuścić 7,1 g to wlewam do  pojemnika z podziałka 250 ml + 7,1 g soli, rozpuszczam i dopełniam do 500ml ?

 

Czy jeśli będę dodawał wymienione wcześniej nawozy to mam stosować carbo np. cos takiego jeśli mam bimbrownie  ? http://allegro.pl/aqua-art-co2-w-plynie-planta-gainer-carbo-500ml-i4063288240.html

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Zoolekiem mam ten sam problem ;) Mierzę wodę ostaną - wartość 0. W akwarium wychodzą kosmiczne sumy i systematyczne podmiany w żaden sposób mi rzekomo nie zbijają stężenia, ciągle jest takie samo. Na testach z JBL sytuacja jest inna - wyniki prawidłowe. Nie wiem, od czego to zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zoolek, sprawdziłem ja na wodzie demineralizowanej i wygląda na to, że działa prawidłowo. 

 

 

Z Zoolekiem mam ten sam problem  ;) Mierzę wodę ostaną - wartość 0. W akwarium wychodzą kosmiczne sumy i systematyczne podmiany w żaden sposób mi rzekomo nie zbijają stężenia, ciągle jest takie samo. Na testach z JBL sytuacja jest inna - wyniki prawidłowe. Nie wiem, od czego to zależy.

 

 

Miałem to samo. W destylce i kranie pokazywało 0mg/l. W akwarium kosmiczne stężenia. Test jest ewidentnie walnięty. Zooleka no3 nie kupię nigdy. Mam sery i pokazuje ok.

 

 

Tak się zastanawiam jak to napisałaś ... Czy No3 nie ma predyspozycji do spadania na dno zbiornika kiedy woda stoi ? Może ktoś się orientuje i się wypowie .. 

 

 

To jest roztwór, nie zawiesina. Nie opadnie na dno. Zresztą w akwarium są prądy wywołane filtrem i rybami.

 

 

Ja wiem napewno że woda ze studni może mieć NO3 - 100mg/l i więcej.

 

Jeśli pijesz to współczuje. Lepiej od razu pomyśl o testamencie za wczasu, nie żartuję. Albo się trujesz, albo test kłamie. Studnia ujmująca warstwę głębinowej wody np. neogeński, o ile została dopuszczona do picia, nie może mieć tyle no3. Poczytaj.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć !

 

Wiem, że tematów jest mnóstwo ale jak wiadomo każdy zbiornik jest inny.

 

W ubiegły weekend zrobiłem testy :

 

PO4 - 0
NO3 - 40-80 (trudno określić dokładnie po kolorze ale bliżej 80, taką mam wodę z kranu )
kH - 6 
PH - 7,5
 
Kupiłem już woreczek zoolek do obniżania No3. 
Niestety oprócz problemów z wynikami testów mam również problem z roślinami.
Od pewnego czasu pojawiają się na roślinach takie małe nitki, taki "meszek". Na szybach również pojawia się zielony nalot. 
Do tej pory zasilałem żelazem z tropicala i potasem (aquaart) zgodnie z zaleceniami.
Proszę o poradę jak i czym zasilać rośliny: Kupiłem takie nawozy :
 
- Fe Chelat Żelaza 13% 50g
- Azot KNO3 czysty 99.9% 100g 
- Magnez MgSO4*7H2O czysty 100g
- Potas K2SO4 czysty 99,9% 100g
- Fosfor KH2PO4 czysty 99,9% 50g
 
Akwarium:
- 54L
- oświetlenie 22W
- podmiany co tydzień
- filtr aquael 500
-

 

Powiedz mi jakie masz podłoże. Jeśli oceniasz swoje doświadczenie jako słabe to pakowanie się w sole nie jest najlepszym sposobem chyba, że traktujesz obecną aranżację jako pole do testów na przyszłość to wtedy ok, bo gdzieś popraktykować trzeba. Woda ze studni w większości przypadków to bardzo zły pomysł. Najlepiej skontaktuj się z kimś odpowiedzialnym za badania wody i dopytaj jakie ma parametry. Wtedy będziesz więdział na czym stoisz, a to jest podstawa do dalszych działań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium mam żwir rzeczny kupiony w sklepie zoologicznym a pod rośliny, które mają korzenie dałem kulki GT. Muszę się gdzieś nauczyć używania soli bo nie mam innej możliwości... Nie będę zakładał samego akwa. z roślinami chociaż pewnie tak było by najlepiej. 

 

Co do wody ze studni to niestety mam dostęp tylko do takiej. Przeprowadziłem się na nowe mieszkanie gdzie wszyscy używają wody ze studio i twierdzą, że jest super, extra i w ogóle można pić prosto ze studni. Testy były robione kilka lat temu i chociaż tłumacze, że przez te kilka lat wiele się mogło zmienić to oni i tak wiedzą lepiej i to już nie chodzi o akwarium a o nasze zdrowie. Będę musiał zlecić badania wody na własną rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo. W destylce i kranie pokazywało 0mg/l. W akwarium kosmiczne stężenia. Test jest ewidentnie walnięty. Zooleka no3 nie kupię nigdy. Mam sery i pokazuje ok.

Ja już nie kupię z Zooleku ani na NO3 ani na NO2, bo zarówno jeden, jak i drugi są jakieś pogrzmocone i pokazują wyniki wyjęte nie wiadomo komu i nie wiadomo skąd xD A co do No2 i NO3 - z tego, co mi wiadomo są to jony rozpuszczone w wodzie i nie opadają na dno zbiornika. Może miałeś na myśli tzw. martwą strefę, która może wpływać na stężenie tych związków w wodzie?

 

Btw. przy podmianie wody bez braku odmulania mogą unosić się jakieś rozkładające się resztki z dna, co w pewnym stopniu może wpłynąć na przekłamanie testu, ale po godzinie, czy nawet dwóch od podmiany wszystko powinno się już uspokoić, czyż nie tak?

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miałem to samo. W destylce i kranie pokazywało 0mg/l. W akwarium kosmiczne stężenia. Test jest ewidentnie walnięty.

 

 

Ja już nie kupię z Zooleku ani na NO3 ani na NO2

Napiszcie jakie macie terminy przydatności tych testów Zooleka na NO3. Ja ostatnio zakupiłem test Zoolka NO3 z datą ważności do Sierpnia 2o16 roku.

 

Wczoraj zrobiłem nim testy:

kranówki - 10 mg/l

przed podmianką - 80 mg/l

po podmiance - 50 mg/l

 

Uznaję, że mój test działa prawidłowo :) Jeżeli macie te testy z datą przydatności wcześniejszą niż mój to rzeczywiście mogło być tak, że jakaś partia produkcyjna tych testów była po prostu trafiona. Stąd te błędy w wynikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...