Jump to content

Co sądzicie o filtrach na brzęczyk?

JYBA!
 Share

Recommended Posts

Filtr na brzęczyk to bardzo mało wydajne urządzenie. Jeżeli w tej chwili masz w 72l filtr wewnętrzny o przepływie 380l/h to też trochę mało. Jaki dokładnie masz teraz filtr? jakie wkłady w filtrze? Filtracja mechaniczna to nie wszystko, potrzebna jest jeszcze biologiczna.

Aqua Clear 20 jest za mały na to akwarium, ja w 60l miałem Aqua Clear 30 i teraz uważam, że też był za mały. Polecam Ci Aquael FZN-2, jak na kaskadę ma bardzo dużo miejsca na wkłady filtracyjne i zmieści sporo ceramiki, więc będzie dobrym filtrem mechanicznym i biologicznym. W swoich 60l mam od niedawna FZN-2 i daje radę, u Ciebie też powinien być ok. Jeżeli natomiast nie masz tyle pieniędzy to na pewno lepszym wyborem od filtra na brzęczyku będzie jakaś chińska kaskada o przepływie od 800l/h w górę a do 40-50zł na pewno taką kupisz. Z tym, że chińczyk może być głośny.

Zostałeś dobrze zrozumiany, z tym, że nie widzę sensu filtrowania zbyt małą kaskadą i dokładanie do środka beznadziejnego filtra na brzęczyk, uważam, że to rozwiązanie się nie sprawdzi. Lepiej kupić kaskadę o większym przepływie i włożyć do środka gąbkę i ceramikę. A czy kupisz Aquaela czy jakiegoś chińczyka to już zależy od Ciebie i twojego budżetu.

Kiedyś miałem własnej roboty filtr zewnętrzny, coś w rodzaju kaskady który był napędzany oddzielną pompką ( mógł do tego celu służyć także brzęczek ). Filtr ten nawet całkiem fajnie się spisywał. Natomiast uważam że zwykłe wewnętrzne filtry gąbkowe napędzane brzęczkiem są po prostu mało wydajne, a przez to nie ma sensu ich montować.