Skocz do zawartości

Przejście na Sole


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, to nie będę zamawiał tego testu na potas :) Zawsze mogę na tydzień zbastować z potasem by nie było kumulacji zbyt dużej.

Czy jest jakaś różnica jak robię obliczenia w kalkulatorze dla objętości brutto wody w akwa tj 54L a 43L netto wody bo tyle mam? Jak lepiej zrobić mieszanki dla brutto wody czy netto? :)

 

Obliczenia dla 43L wody:

Nie za wysokie Fe i Mangan w mikro? Ciężko jest dokładnie zbalansować chelat Fe i Intermag miko by wyszlo odpowiednio 0,4 dla Fe i 0.06 dla Manganu.

post-20050-0-48992200-1395970536_thumb.jpg

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdybyśmy mieli tak wszystko robić dokładnie to byśmy ważyli, testowali wszytsko laboratoryjnie.

Racja

 

 

 

Wszystkie niedociągłości pokazują testy i obserwacja roślin.

Dlatego dawki po 10 ml dają dużą swobodę zawsze można dać połowę lub inna wartość ze strzykawki co ułatwia korekty.

 

Czyli z tymi mieszankami roztworów zostanę przy 54L. Udało mi się znaleźć informację, że 1g chelatu Fe 13% = 2,8ml :)

Zgadzasz się z tym? Czy tobie wychodzi inaczej Mapet? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przeliczników z ml na g to nigdy tego nie sprawdzałem (nie miałem wagi).

Przeliczniki sa z netu (nie pamiętam skąd, prawdopodobnie Zulix to napisał) a chelat ten kto widziałeś.

Ja zawsze przeliczałem na ml wg. tamtego i  robiłem  tylko minimalne korekty.

Więc spokojnie mogę uznać, że tamte przeliczniki były ok (chyba, że moje akwa było dziwne i brało tak jak podałem :) ).

Co do chelatu zobaczysz, jak zacznie Ci wywalać zielenice (nitki) a N:P będziesz miał w odpowiednim stosunku to na 50 % jest to wina za wysokiego żelaza (oczywiście przy zbilansowanej całej reszcie; oświetlenie, filtracja, podmiany..).

 

Edit:

 

Edytowałem bo chyba trochę na skróty napisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem.

Sole, wodę demineralizowaną, butelki 500ml, strzykawki i igły już mam. Czekam aż przyjdzie Intermag (musiałem zamówić ze strony) bo u mnie w mieście nie słyszeli nawet o czymś takim ha ha ha :D A to jest przecież krajowy produkt. Gdy już będę miał Intermag zacznę sporządzać roztwory wg kalkulatora. Ale nic nie będę lał dopóki nie przyjdą testy. Zrobię testy wody by wiedzieć jak w ogóle akwa stoi z mikro i makro obecnie. Po testach będę miał obraz czego i ile mniej więcej jest :) Wtedy będę mógł zacząć nawozić. Myślę, że na początek to i tak połowę dawki dziennej tj 5ml, żeby nie przegiąć na starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole możesz rozrobić już, tylko czekaj z chelatem na intermag.

Potasu spokojnie możesz pół dawki dziennej wlewać, podobnie zresztą jak i pozostałe sole.

Niech rośliny się przyzwyczajają do nawozów w wodzie. Jak masz jakieś nitki, to pozostałe 50 % a fosforu 75%...

Jak masz nawozy to po woli lej, ale bez szaleństw na początku, to tak jak z limitowaniem światła (no chyba że są ostre braki to wtedy można lać pełne a nawet więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sole możesz rozrobić już, tylko czekaj z chelatem na intermag.

OK Rozrobię sole dzisiaj to będę miał ma razie makro zrobione :D

Mikro musi poczekać na Intermag.

 

 

 

Potasu spokojnie możesz pół dawki dziennej wlewać, podobnie zresztą jak i pozostałe sole.

Ale tak bez sprawdzenia testami wody? Nawet nie wiem czego ile mam w tej chwili. Na pewno NO3 będzie trochę, bo ostatnio jak badałem paskami to mi coś przekłamywało na poziomie 250 mg/l :eek:

No ale wiadomo jak paski mierzą.

 

 

 

Jak masz jakieś nitki, to pozostałe 50 % a fosforu 75%...

Mam tylko małe krasnale na starych liściach przy roślinie gdzie jest największy nurt wody z wylotu filtrów. Na nowych liściach tej samej rośliny krasnali nie ma. Mam w planie przy podmiance usunąć porażone krasnalami stare liście.

 

 

 

Jak masz nawozy to po woli lej, ale bez szaleństw na początku

Wiadomo, nie ma co przeginać, chcę mieć akwarium a nie glonarium :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet, dnia 27 Marz 2014 - 21:04, napisał: Jak masz jakieś nitki, to pozostałe 50 % a fosforu 75%...

 

Mam tylko małe krasnale na starych liściach przy roślinie gdzie jest największy nurt wody z wylotu filtrów. Na nowych liściach tej samej rośliny krasnali nie ma. Mam w planie przy podmiance usunąć porażone krasnalami stare liście.

Tak więc patrząc na to, parametry masz wszystkie w "normie", chodzi mi że nie ma glonów czyli jest ok (krasnale w nurcie pomijam).

Lejąc zgodnie z obliczeniami kalkulatora, ale jak na razie połowę dawek, nie będziesz miał żadnego większego zachwiania, a rośliny nie będą głodować, zawsze jakieś mikro dostarczasz z podmianami.

Jak zatrzymają wzrost wtedy mogą zacząć się problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak więc patrząc na to, parametry masz wszystkie w "normie", chodzi mi że nie ma glonów

Nie mam glonów. Żadnych zielonych pyłów na szybach, żadnych nitek, zielenic, sinic, szarych ciągnących się nalotów. Ogólnie jest czysto, tylko te małe krasnale na 4 liściach.

 

 

 

Lejąc zgodnie z obliczeniami kalkulatora, ale jak na razie połowę dawek, nie będziesz miał żadnego większego zachwiania, a rośliny nie będą głodować

tak więc od dzisiaj zacznę nawozić makro jak sporządzę roztwory. Ale pojawiło mi się w głowie jedno pytanie. Ile musi stać taki sporządzony roztwór żeby się "przegryzł" :) Wiem, że flaszki trzeba przechowywać w ciemnym miejscu lub w lodówce - z tego wyczytałem na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale pojawiło mi się w głowie jedno pytanie. Ile musi stać taki sporządzony roztwór żeby się "przegryzł" :)

Możesz podawać od razu aby się tylko wszystko rozpuściło, mocno wstrząsaj, możesz delikatnie podgrzać.

 

 

 

Wiem, że flaszki trzeba przechowywać w ciemnym miejscu lub w lodówce - z tego wyczytałem na forum.

W lodówce odradzam, część roztworów w temp. pokojowej to roztwory nasycone.

Gdy dla takich roztworów obniżysz temp. sprawisz, że ilość rozpuszczonych soli nagle zmaleje i zacznie wytrącać się osad (sól ponownie się skrystalizuje) i taki podawany roztwór nie będzie zgodny z obliczeniami kalkulatora.

Z tego powodu też (oprócz możliwości lepszych korekt), polecam dawki dzienne 10 ml, dany roztwór starczy na krócej ale zawsze będzie świerzy. Ilość soli jaką wykorzystamy w przeciągu roku i tak się nie zmieni bez względu na wielkość dziennych dawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie rady i instrukcję. Jeszcze dwa pytania i idę spać bo ledwo na oczy widzę :) Dla Ciebie to błachostka a dla mnie ciekawostka. Czy to prawda, że najlepiej wlać nawozy na godzinę przed zapaleniem się oświetlenia, żeby rośliny miały po zapaleniu już co spożywać? Czy może to nie ma znaczenia o jakiej porze dnia lejemy nawozy? Dla mnie informacja ważna bo pracuje w systemie 3-zmianowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wg mnie nie ma to większej różnicy.

 

I to mnie cieszy :) W zasadzie to przyznaję Ci racje, bo nie istotne która godzina podania nawozów w ciągu dnia. Ważne by w akwa był odpowiedni poziom papu dla roślinek.

 

 

Sporządziłem mieszanki wg mojego kalkulatora. Każdą sól dokładnie rozpuściłem w letniej wodzie demineralizowanej, po czym dopełniłem do 500ml. Tak przygotowane flaszki okleiłem odpowiednio podpisanymi nalepkami :)

Poczekałem godzinę dla pewności, że na pewno w każdej butelce będzie wszystko rozpuszczone. Za pomocą strzykawki zaaplikowałem po 5ml każdego z nawozów do baniaka.

Na dzisiaj nawożenie makro mam z głowy :D

Muszę założyć jakiś kajet gdzie będę prowadził zapiski. Zapewne przyda się to  w przyszłości.

 

EDIT: Przy zamawianiu soli dostałem gratis buteleczkę 25ml z jakimś płynem. Na etykiecie jest napisane: Tytan Plus Ti - biostymulator dla wzrostu roślin. Oraz wspomaga przyswajanie pierwiastków.

Dawkowanie: raz na tydzień po 1 kropli na każde 20L wody w akwarium.

 

Pytanie: aplikować to również do akwa czy zostawić i nie dawać? Pytam się bo o czymś takim pierwsze widzę i słyszę dlatego wolę się upewnić czy to nie jest przypadkiem jakiś szajs który by zaszkodził rybom i rośliną.

post-20050-0-50148900-1396025202_thumb.jpg

post-20050-0-71735200-1396026460_thumb.jpg

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciężko powiedzieć co to, pewnie jakaś chemia, nie ma pewnie składu chemicznego.Ja bym tego nie lała, nawozisz teraz solami więc po co Ci to, a nuż się okaże,że coś będzie nie tak np. w testach i będziesz się zastanawiał czy to nie od tego.

Dokładnie. Dlatego nie lałem tej chemii bo nie wiem co to za cudo jest. Teraz mam równowagę w akwa i nie chcę mieć debalansu przez jakieś paskudztwo :)

 

BTW - 3 dzień nawożenia solami makro i od razu widać różnicę, rośliny, które miały nie dobory potasu były żółte. Obecnie widzę jak z dnia na dzień zaczyna wracać im zielony kolor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyszedł dzisiaj do mnie Intermag+ i testy, które zamówiłem w zeszłym tygodniu. Od razu zabrałem się za sporządzenie mieszanki mikro z chelatu i intermagu wg ilości wyznaczonych przez kalkulator :)

Po dokładnym rozpuszczeniu i nabraniu przez nawozu koloru mocnej herbaty dawkowałem w ilości 5ml.

 

Teraz już jest późno ale jutro z rana zabieram się za testy i podmiankę. Po podmiance poprzez pryzmat testów przyjrzymy się parametrom wody i ustalimy co z nawozów lać dalej a co pauzować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrola parametrów wody mierzona testami kropelkowymi Zoolek.

 

przed podmianką:
PH: 8.0
GH: 12d
KH: 7d
NO3: 80 mg/l
FE: 0.1 mg/l
PO4: 2 mg/l

po podmiance:
PH: 7.8
GH: 12d
KH: 7d
NO3: 50 mg/l
FE: 0.05 mg/l
PO4: 1.25 mg/l

 

Muszę zacząć powoli zbijać PH wg mnie jest za wysokie.

Kto pomoże mi z nawożeniem? Dawki dzienne to 10ml, ciągle się jeszcze uczę nawożenia i nie wiem jakie powinny być optymalne parametry danych pierwiastków. Dlatego po podmiance wody nie wiem co lać a co nie. Ale spróbuje a wy ocenicie czy dobrze.

 

Zacznę od makro:

Azot 50 mg ciągle za duże stężenie na razie pauzuje podawanie.

 

Fosfor 1.25 mg z tego co wiem to powinno się utrzymywać stosunek pomiędzy 1 a 2 mg, więc zaaplikuję dawkę dzienną.

 

Potas i Magnez podam.

 

Teraz mikro:

Żelazo 0.05 mg widać, że brakuję więc trzeba wlać, max stężenie to 1 mg/l.

 

Dodatkowo EasyCarbo jak co dzień.

 

Co wy na to? Jakieś sugestie? Dobrze bym zrobił? Jeszcze nie wlałem nic prócz EC po podmiance. Czekam na wasze sugestię i pomoc. Do końca dnia chciałbym zaaplikować to co trzeba :)

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli no3 zooleka mów prawdę, to obniż dawkowanie KNO3, a nawet zatrzymaj do momentu aż spadnie do 10-20mg/l. 

2. Żelazo trzymaj 0,1-0,4mg/l.

3. Po4=1-2mg/l.

 

Dobrze kombinujesz. 

 

Generalnie patrz zawsze na parametry przed podmianą. Po podmianie nie musisz mieć idealnych parametrów. W tyg. dawkując dojdziesz do idealnych. 

 

Rób parametry przed podmianą i zmniejszaj lub zwiększaj dawkowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli no3 zooleka mów prawdę, to obniż dawkowanie KNO3, a nawet zatrzymaj do momentu aż spadnie do 10-20mg/l.

Raczej mówi prawdę, chodź wiem, że Twój Tomku coś źle pokazywał. Mój jest raczej świeży data przydatności jest do 08.2o16 tak jak i zresztą innych testów które zakupiłem. Chyba jedna partia produkcyjna.

Co do KNO3 to mam zamiar nie podawać do końca tygodnia i przed podmianką test by sprawdzić ile zostało wchłonięte. Mógłbym szybciej zbić ten Azot ale bym musiał za 3-4 dni zrobić kolejną podmiankę.

 

Martwi mnie jedna sprawa. Bo nie wiem ile będę miał magnezu. Nie mam testu na to. Pozostaje mi tylko zaufać kalkulatorowi i to że wyliczona przez niego dawka tygodniowa nie zostanie przekroczona.

 

 

 

Rób parametry przed podmianą i zmniejszaj lub zwiększaj dawkowania.

OK, będę miał to zawsze na uwadze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Martwi mnie jedna sprawa. Bo nie wiem ile będę miał magnezu. Nie mam testu na to. Pozostaje mi tylko zaufać kalkulatorowi i to że wyliczona przez niego dawka tygodniowa nie zostanie przekroczona.

 

 

GH: 12d KH: 7d

 

Twardości masz raczej niskie do średnich, więc spokojnie możesz lać magnez wg kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Twardości masz raczej niskie do średnich, więc spokojnie możesz lać magnez wg kalkulatora.

Tak twardości mam takie po środku :) I to mnie cieszy, że taka woda leci w kranie. PH kranówy trochę wysokie bo 7.6

 

Zastanawiam się jak zbić trochę PH bo obecne po podmiance 7.8 to trochę wysoko. Myślałem o preparacie Aquacid do obniżania PH.

Nie lał bym go do akwa bo nie chcę sobie zafundować debalansu. Myślałem prędzej aplikować go do wody która będzie użyta do podmianki. Zawsze 2 dni przed podmianą napełniam mały 20 litrowy zbiornik wodą by się odstała. Tak przygotowana woda z obniżonym PH była by użyta do podmiany. Przeszło by to bardziej gładko dla ryb i roślin i PH nie było by tak gwałtownie obniżone jak przy bezpośrednim aplikowaniem preparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o preparacie Aquacid do obniżania PH.

To jest rozcieńczony kwas siarkowy, tylko duuuuuuużo droższy. :)

 

 

 

Nie lał bym go do akwa bo nie chcę sobie zafundować debalansu. Myślałem prędzej aplikować go do wody która będzie użyta do podmianki. Zawsze 2 dni przed podmianą napełniam mały 20 litrowy zbiornik wodą by się odstała. Tak przygotowana woda z obniżonym PH była by użyta do podmiany. Przeszło by to bardziej gładko dla ryb i roślin i PH nie było by tak gwałtownie obniżone jak przy bezpośrednim aplikowaniem preparatu.

Zgadza się. Przy kwasie siarkowym kilka h trzeba poczekać na dokładny wynik (przy solnym dłużej a przy ortofosforowym jeszcze dłużej). Wydzielające się podczas reacji węglanów CO2 przekłamuje wynik testów. Po jego "odparowaniu" wiesz faktycznie jaką wodę przygotowałeś Sobie do podmian, brzęczyk w takim pojemniku jest pomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam mam pewien problem otóż po4 u mnie w akwarium wynosi 3mgl niestety woda w kranie również. Moje pytanie jest następujące czy zacząć nawozić pozostałymi nawozami a Po4 sobie odpuścić czy ustabilizować Po4 i dopiero wtedy rozpocząć nawożenie solami?

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustabilizować za pomogą wkładów filtracyjnych. Podobno są takie wkłady, mój przyjaciel właśnie je sobie zamówił i będzie je testował, a ja zrobię jak radzisz i zacznę nawozić. Jutro zaczynam. Pozdrawiam serdecznie

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...