Skocz do zawartości

Przejście na Sole


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie. Niecałe dwa tygodnie temu skończyły mi się nawozy z Tropicala i planuję przejście na sole. Chciałbym odpowiednio dawkować każde pierwiastki z osobna. Wtedy wiem czego i ile będę lał to akwa.

 

1. Chcę zakupić 2 komplety zestawów soli o takich - http://allegro.pl/nawoz-mikro-makro-sole-fe-ti-tania-wysylka-i4085056029.html  Czy ten zestaw będzie dobry i będzie zawierał wszystko co potrzebują rośliny?

 

2. Mam EasyCarbo ale samo cudów nie zdziała. Dopóki nie zakupie soli i nie zacznę ich podawać to przestać lać codziennie EC do tego czasu?

 

3.Wiem że będę musiał je rozrobić każde z osobna w wodzie destylowanej. Tylko ile będę potrzebował tych butelek wody 0.5 litra?

 

I chciałbym tak rozrobić stężenia by aplikować dziennie po 5ml :)

 

Nie chcę kupować drogich, firmowych nawozów akwarystycznych które mają po kilka składników w sobie. Wolę sole, po rozrobieniu starczają na dłużej, wychodzi taniej i mogę decydować co dolać a co ograniczyć.

 

- akwa 54L 60x30x30 postawione na ziemi ogrodowej

- oświetlenie 0.47W/L 10h dziennie

- średnia obsada roślinna: kryptokoryna karbowana x 2, żabienica wielkolistna x 1, nurzńce: spiralny x 4, azjatycki x 6, moczarka argentyńska x 5, paprotnica x 1

 

Jak dotąd rośliny rosną i nie wykazują jakiś szczególnych braków. Ale wiadomo z czasem będzie brakować w wodzie na pewno potasu, żelaza lub czegoś innego i rośliny za stopuja.

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dopóki nie zakupie soli i nie zacznę ich podawać to przestać lać codziennie EC do tego czasu?

Lej, rośliny mają zapasy pierwiastków w sobie, pierwszy skończył by się węgiel.

 

 

 

Tylko ile będę potrzebował tych butelek wody 0.5 litra?

Jedna na jedną sól.

Co z mikro? Masz jakieś gotowe czy będziesz kupował intermag i uzupełniał żelazem?

Jak masz gotowe jakieś firmowe to żelazo w osobnej (5 butelka) lejesz z uwzględnieniem żelaza zawartego w tym mikro.

Jak z intermagiem to mieszasz razem z nim (5 butelka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet fajnie, że odpisałeś. Właśnie studiuję kalkulator Zulixa Twojego autorstwa, bardzo rozbudowany. Ok, ale do rzeczy.

 

 

 

Lej, rośliny mają zapasy pierwiastków w sobie, pierwszy skończył by się węgiel.

OK, będę lał i utrzymywał zalecaną dawkę dzienną.

 

 

 

Co z mikro? Masz jakieś gotowe czy będziesz kupował intermag i uzupełniał żelazem?

Chyba nie zajrzałeś do linku, którego podałem. Tam w zestawie jest żelazo 13% to będzie kolejna butelka czyli 5 razem. Żadnych innych nawozów nie posiadam. Dlatego chcę przejść na sole.

 

Mam pytanie czy jeden taki zestaw soli mi wystarczy czy lepiej zamówić 2 zestawy na zapas?

 

BTW: Ten Intermag+ chciałem już kiedyś kupić ale nie tak łatwo dostać go w sklepach ogrodniczych, Obi itp.

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba nie zajrzałeś do linku, którego podałem. Tam w zestawie jest żelazo 13% to będzie kolejna butelka czyli 5 razem.

 

Zajrzałem. ;) Dlatego zapytałem czy masz mikro, bo te sole to makro (tylko żelazo należy do mikro).

I przedstawiłem Ci dwa sposoby na rozrobienia żelaza, albo razem z intermagiem, albo osobno ( w tym wypadku właśnie przy dawkowaniu bierzesz pod uwagę ile żelaza zawiera Twoje gotowe mikro).

 

 

 

BTW: Ten Intermag+ chciałem już kiedyś kupić ale nie tak łatwo dostać go w sklepach ogrodniczych, Obi itp.

Dostaniesz go w sklepie akwanawozy.com.pl.

 

 

 

Mam pytanie czy jeden taki zestaw soli mi wystarczy czy lepiej zamówić 2 zestawy na zapas?

 

 

Właśnie studiuję kalkulator Zulixa Twojego autorstwa

Kalkulator Zulixa jest autorstwa Zulixa nie mojego. ;)

Zobacz w kalkulatorze na ile rozrobień (w 500ml butelkach) starczy Ci soli. 500ml dzielisz na dawkę dzienną i wychodzi CI na ile dni masz z jednego roztworu dni nawożenia. Jeżeli rozrabiasz na dzienne dwaki po 10 ml to masz 50 dni czyli ponad 1,5 miesiąca.

Jeżeli nie chcesz za 1,5 miesiąca dokupywać (a na tylko tyle Ci starczy soli) to zamów więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przedstawiłem Ci dwa sposoby na rozrobienia żelaza, albo razem z intermagiem, albo osobno

Aha, sorki jeszcze nie do końca kumam i się gubię w tych mikro/makro ale staram się myśleć logicznie. Żelazo będzie samo tylko to co tam jest w zestawie czyli te Fe 13% - może być takie czy koniecznie dokupić Intermag?

 

 

 

Zobacz w kalkulatorze na ile rozrobień (w 500ml butelkach) starczy Ci soli.

Na moje 54L to starczy jeden zestaw nawet do butelek o pojemności 1L ale i tak zamówię dwa. Niech będzie na zapas. Zdecydowałem, że będę rozrabiał w takich właśnie butelkach wtedy mi styknie na trzy miesiące lub więcej w zależności od korekt dawkowania na późniejszym etapie. :)

 

 

EDIT:  Największy problem to będę miał z przeliczeniem gramów na ml każdej soli, bo nie posiadam profesjonalnej wagi jubilerskiej. :(

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli te Fe 13% - może być takie czy koniecznie dokupić Intermag?

 

Albo intermag albo jakieś firmowe mikro.

Mikro to takie pierwiastki jak bor, molibden, mangan itd. których rośliny potrzebują śladowe ilości, ale bez nich również ich wzrost zostanie zatrzymany.

 

 

 

Na moje 54L to starczy jeden zestaw nawet do butelek o pojemności 1L ale i tak zamówię dwa.

Rozrabiaj 500 ml, suche sole mogą dłużej leżeć i jesteś pewien, że się nie popsują.

 

 

 

EDIT: Największy problem to będę miał z przeliczeniem gramów na ml każdej soli, bo nie posiadam profesjonalnej wagi jubilerskiej. :(

Ja nigdy nie używałem wagi... Zawsze przeliczałem na ml, i tak robisz potem korekty.

 

KNO3 10g = 9 ml  , przypuśćmy (nie zaglądałem do kalkulatora ile Ty potrzebujesz na roztwór), że Ty do roztworu potrzebujesz (wyliczenia kalkulatora)  12,5g KNO3.

 Robisz taką zależność

 

10g    -  9 ml

12,5g-   x

Czyli:  10g*x = 9ml * 12,5g      /10g

x= 9ml*12,5g/10g

x =11,25 ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo intermag albo jakieś firmowe mikro.

 

Kurde zgłupiałem trochę. Czyli sam ten proszek Fe 13% nie wystarczy rozrobić w 500ml wody w odpowiedniej gramaturze bo będzie brakowało innych pierwiastków, takich jak wymieniłeś. Czyli tych które są w Intermagu+

Dobrze rozumuje? :)

Niestety nie znalazłem Intermagu w akwanawozy.com.pl. Nie ma albo już nie sprzedają.

 

Ja nigdy nie używałem wagi... Zawsze przeliczałem na ml, i tak robisz potem korekty.

 

Z tym sobie poradzimy później jak przyjdą już zamówione sole.

 

Na czerwono zaznaczyłem. Nie wiem ile chcę mieć tych pierwiastków w akwarium bo nie wiem ile potrzeba :/

post-20050-0-42619800-1395788933_thumb.jpg

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobrze rozumuje? :)

Tak, dlatego polecam albo mikro intermagu, albo jakieś mikro firmowe.

 

 

 

Niestety nie znalazłem Intermagu w akwanawozy.com.pl. Nie ma albo już nie sprzedają.

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/92/nawoz-mikro-elementowy-plus-100-ml.html

Sprzedają. ;)

 

 

 

Na czerwono zaznaczyłem.

Tak zostaw. Takie stosunki są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet zrobiłem kalkulator makro i mikro. Możesz zobaczyć jak będziesz miał czas czy dobrze wstawiłem dane. Flaszki z roztworami po 500ml i dozowanie codzienne po 5ml.

 

Jak jest dobrze to problem już tylko w tym jak dokładnie wyliczyć gramatury każdego z proszków żeby była właściwa ilość do rozcieńczenia.

post-20050-0-54489100-1395791748_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, oczywiście do makro bierzesz  wyniki "g" z tej górnej tabelki ("1"), tą dolną ("Samoróbka makro") się nie sugeruj.

Mikro też ok, co do chelatu, ktoś w temacie o kalkulatorze napisał ile ml chelatu to ile g (o ile dobrze pamiętam).

Co do przeliczania to 5 minut z kalkulatorem (zwykłym) i będziesz miał policzone.

Zawsze to nie będzie dokładny wynik bo ważna jest ziarnistoć, porowatość itd, ale po to są już testy i korekty, żeby to wyrównać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

oczywiście do makro bierzesz wyniki "g" z tej górnej tabelki ("1"), tą dolną ("Samoróbka makro") się nie sugeruj.

OK, rozumiem. Górna tabelka z gramaturą jest ważna dla makro.

 

Mam pytanie jeszcze co do intermagu+. Jak już doleje dawkę, która mi wyszła (tj. 4.5ml + Fe 13% 1.50g wg. tableki) do wody destylowanej, to co dalej z koncentratem Intermagu? Tego nie stosujemy do nawożenia w akwa tylko otrzymany roztwór mikro. Skoro tak to by oznaczało że ten Intermag starcza na bardzo wiele rozcieńczeń.

 

 

 

co do chelatu, ktoś w temacie o kalkulatorze napisał ile ml chelatu to ile g

przeczytam wszystkie posty i znajdę :)

 

 

 

Zawsze to nie będzie dokładny wynik bo ważna jest ziarnistoć, porowatość itd

Rozumiem, dlatego zobaczę jakiej ziarnistości i gradacji są te sole jak przyjdą. Jeżeli się okaże, że to proszek to będzie OK a jeżeli grudki jak drobny żwirek to trzeba będzie wziąć poprawkę do przeliczenia g na ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tego nie stosujemy do nawożenia w akwa tylko otrzymany roztwór mikro. Skoro tak to by oznaczało że ten Intermag starcza na bardzo wiele rozcieńczeń.

Dokładnie, ogólnie z tego co wiem intermag jest sprzedawany w 5 L bańkach, dlatego takie firmy przelewają w mniejsze i sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dokładnie, ogólnie z tego co wiem intermag jest sprzedawany w 5 L bańkach, dlatego takie firmy przelewają w mniejsze i sprzedają.

To ja zakupię 100ml buteleczkę Intermagu i mi to wystarczy (a nawet większość zostanie) na sporządzenie roztworu mikro wraz z chelatem.

Jutro polatam po mieście i postaram się gdzieś kupić taką małą flaszkę Intermagu. Jak nie dostanę to będę musiał zamówić ze sklepu który podałeś :) Od razu zakupię 5 butelek wody demineralizowanej po 500ml.

 

No cóż... na chwilę obecną to już co i jak zrobić to wiem dzięki Twojej pomocy Mapet. Pozostaje tylko czekać aż sole przyjadą. Biorę się za czytanie tematu kalkulatora :D

 

Dziękuję za pomoc o tak późnej porze. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zakupię 100ml buteleczkę Intermagu i mi to wystarczy (a nawet większość zostanie) na sporządzenie roztworu mikro wraz z chelatem.

Z tych 100 ml na jedną butelkę Twojego roztworu zużyjesz tylko 4,5 ml, więc będziesz go miał na bardzo długo...

 

 

 

Jutro polatam po mieście i postaram się gdzieś kupić taką małą flaszkę Intermagu.

Szukaj w sklepach ogrodniczych, bo to nawóz ogrodniczy, tylko o dość dobrze dobranym poziomie pierwiastków dla roślin wodnych.

 

 

Od razu zakupię 5 butelek wody demineralizowanej po 500ml

Nie wiem czy uda Ci się kupić taką wodę w takich butelkach, ja rozrabiałem w butelkach po wodzie do picia, no ale z destylką z dużej butelki.

 

 

 

Dziękuję za pomoc o tak późnej porze.

U mnie nie jest jeszcze tak późno. Pozdr i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aledrogo można kupić intermag plus w każdych ilościach. Ja od jednego sprzedawcy kupiłam wszytskie sole i intermag plus jedną paczką.

 

Również korzystam z soli wg Zulixa i u mnie akurat było tak, że ten dodatek żelaza do mikro się nieco nie sprawdził. Leje kranówkę z RO i okazało się,że muszę zmniejszyć mikro bo było go za dużo, a  wtedy okazało się, że podając mniejsze ilości nie było wystarczająco dużo żelaza. Musiałam zrobić osobny roztwór żelaza i teraz podaje mikro z Zulixa w mniejszych dawkach,a żelazo uzupełniam z osobnego roztworu i jest ok. Tak więc musisz obserwować rośliny ale jakby co to opcja rozdzielenia osobno micro i żelaza jest możliwa;)

 

Dodam jeszcze,że te wartości w kalkulatora to są wartości wyjściowe , musisz je sobie potem sam dopasować do swojego akwa-na podstawie obserwacji i testów wody. Ja z testów mam azot, fosfor i żelazo,myślę,że to takie minimum resztę pierwiastków koryguję na podstwawie obserwacji.Pierwsze testy zrób po tygodniu od początku podawania soli, wtedy zacznij korygować pod siebie.

 

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie testy kropelkowe będą potrzebne przy nawożeniu solami? Jakich producentów?

 

Ja mam tylko paskowe JBL'a paskowe i jednak przyznaję że nie podchodzą mi. Ostatnio przed podmianką pokazały mi orientacyjnie że wg koloru z paska mam 250 mg/l NO3 - Pfff,,,, przy takim stężeniu azotanów to obsada była by już dawno uśmiercona. Skoro mam nawozić to paski się nie nadają, no może jedynie do PH/GH/KH/CL2. NO2 i NO3 można zapomnieć o dokładnym wskazaniu z paska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić testy, które podaliście na NO3, PO4 oraz Fe firmy JBL. One są takie drogie 42 zł/szt. ale i pewnie dokładne. Wyniesie to prawie 130zł + wysyłka. W takim wypadku warto chyba dołożyć kilka zł do walizki z kompletem testów np: ZOOLEK'a.

 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zwiad i rozeznanie i podjąłem decyzję że zaopatrzę się w testy kropelkowe Zooleka na NO3, PO4 i FE. Mam za to jedną wątpliwość i pytanie do kogoś doświadczonego w nawożeniu czy będzie potrzebny mi test na K - potas?

 

Bo jeżeli tak to jestem przed złożeniem zamówienia i mógłbym dorzucić test na potas, żeby później nie latać po sklepach i nie dokupować. Natomiast jeżeli przy nawożeniu i kontroli parametrów pierwiastków w wodzie ilości potasu test okaże się zbędny, bądź mało użyteczny to proszę o opinię to bym nie zamawiał tego testu, bo po co ma stać na półce i się kurzyć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie używałem, lałem potas zawsze zgodnie z zaleceniami kalkulatora (z tym że ja miałem zrobiony roztwór na 18 mg/l na tydzień, nie 15-jak ustawione jest w kalkulatorze), i nigdy nie widziałem negatywnych skutków takich jak przedawkowanie (popalone stożki wzrostu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...