Skocz do zawartości

Zmiana podłoża / nowy układ


Rekomendowane odpowiedzi

Zakładając akwarium przyznaję się nie przemyślałem, bo za bardzo nie miałem czasu siedzieć nad tym.
Teraz po miesiącu zastanawiam się czy przy kilku gupikach, jednej kosiarce i zbrojniku nie "namieszać" trochę z ułożeniem dna.
 
Wszystko przedstawia załączony rysunek, ale dla nie kumatych ( :) ) chcę zostawić piasek jako główne podłoże a tylko tam gdzie są rośliny zostawić żwir (placki, wyspy ze żwirku, pod nim nie będzie nic)
 
Czy to dobry pomysł, czy już lepiej nic nie zmieniać, nie dotykac?

 
 

post-20718-0-04762000-1395753482_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co takie kombinacje, piasek jako podłoże wierzchnie ewentualnie pod piaskiem ziemia lub substrat i na tym koniec. Uprzedzam pytanie o strefy beztlenowe, w miejscu gdzie będą rośliny nie wytworzą się przy grubości 5 cm, a nawet w miejscach bez nich trudno o takie miejsca gdzie tlen nie dostałby się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a co z kwestią, że ryby czują się lepiej przy ciemnym podłożu. Do rybek takich jakie planuję (danio, neon, kirysek) w 50 litrach dno musi być piaszczyste.. Dlatego tak kombinuję z podłożem. Przecież roślin do samego piachu nie wsadzę.

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież roślin do samego piachu nie wsadzę.

 

Czemu?

Jałowy żwir w niczym nie jest lepszy od jałowego piasku.

I w jednym i w drugim wypadku w zależności od wymagań roślin i światła, warto pomyśleć o kulkach g-t/ ziemi/ nawożeniu.

 

Kilka tutejszych zbiorników z zielem rosnącym na piasku, np:

 

Akwarium Sławka121:

 

DSC00341J_epnsprh.JPG

 

Akwarium Ahr:

 

2014-02-24-112-1_front_zpseef3eaac.png

 

Akwarium Limaka86:

 

1508544_10152741139028289_1363603804_n.j

 

Moja szklanka z jałowym piaskiem:

 

VJBNRqm.jpg

 

 

Co do ryb i ciemnego podłoża.

Nie chodzi tylko o kolor materiału piasku/żwiru/kamieni... Możesz przecież zagracić dno roślinami, korzeniami, szyszkami olchy, liśćmi, kawałkami kory itp.

Chodzi także o to aby nie zrobić rybom solarium, gdyż większość gatunków lubi stonowane oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...