Skocz do zawartości

Akwarium w spadku, proszę o pomoc!


zielona_zaba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od razu uprzedzam, że jeżeli piszę w złym dziale, to nie rozmyślnie, a przez przypadek i przepraszam!

 

Zacznę od początku :) Otrzymałam można powiedzieć "w spadku" akwarium narożne o wymiarach 70x70x53 cm i jak przypuszczam pojemności około 180l z profilowaną przednią szybą. Akwarium jest puste, ale zaniedbane, czeka mnie jego generalne czyszczenie - na szkle są ślady osadu i kamienia. I tutaj pytanie numer jeden jakim środkiem/środkami najlepiej się tego pozbyć? Mogę oczywiście użyć jakiś łazienkowych odkamieniaczy, ale martwię się, że będzie to ze szkodą dla późniejszych mieszkańców ;)

 

Teraz ta bardziej treściwa część - akwarium nie chcę się pozbywać, ale ładnie i mądrze je zaaranżować, dlatego zwracam się z prośbą do doświadczonych akwarystów. Nie chcę sama eksperymentować i skazywać zwierzęta na jakieś niedogodności, a dodatkowo boję się polegać na opinii sprzedawców w sklepach zoologicznych. Doświadczenia z rybkami nie mam i się na tym nie znam, ale chętnie się dokształcę. Przeglądając różne strony internetowe zaczęłam się zastanawiać nad obsadzeniem akwarium skalarami, ale obawiam się, że może być ono za niskie. Dlatego chciałabym poprosić o zaproponowanie sensownej obsady do takiego akwarium. Powiem tylko, że wolałabym coś jednolitego (jak np. te skalary właśnie), a nie bardzo różnorodny misz-masz, ale jak już mówiłam nie znam się na tym, więc posłucham rady mądrzejszych od siebie :)

 

Wiem, że ciężko jest przekazać laikowi wiedzę na temat założenia akwarium w pigułce, dlatego możecie polecić także książki, chętnie zgłębię temat.

 

Jeżeli ktokolwiek podejmie się odpowiedzi będę bardzo wdzięczna.

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja lektura na najbliższy czas ;) http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

 

 

 

dodatkowo boję się polegać na opinii sprzedawców w sklepach zoologicznych
 

:piwo:  

 

Aby dobrać ryby potrzebne są parametry wody. Kup testy kropelkowe lub sprawdź na stronie wodociągów.

Piszesz, że akwarium jest puste. To dobrze ;) Na podłoże daj piach-da CI to większe możliwości wyboru ryb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie doradzę najlepiej, bo również zaczynam, ale ogólnie to proponuję Ci zacząć... od początku.

 

Masz akwarium - napisz co jeszcze do niego masz i ewentualnie ile byś chciała wydać. Samo akwarium to najmniejszy wydatek, a tu jeszcze dochodzi sprzęt typu oświetlenie, filtr itp itd. Przy akwarium tej wielkości to nie będzie tanie.

 

Druga sprawa to musisz powiedzieć w jakim kierunku chcesz iść - tj. małe ryby ławicowe czy ryby średniej wielkości. Jakie klimaty Ci się podobają, czy chcesz mieć akwarium gęsto zarośnięte czy bardziej coś opartego o skały itp itd.

 

Kolejna sprawa to woda jaką dysponujesz (możesz to sprawdzić u dostawcy wody na stronie) - jeśli nie chcesz się bawić w zmianę jakości wody np. twardości czy odczynu, to Twoja woda będzie ograniczała zakres ryb.

 

Niestety na tym etapie nikt Ci raczej nic nie doradzi. Ja sam pod wpływem forum już dość mocno pozmieniałem swoje koncepcje co do doboru ryb, roślin etc. Jedno co wiem, to jak chcesz to zrobić dobrze to musisz trochę na początek poczytać i wybrać.

 

Ja zakładając swoje akwarium na początku postanowiłem, że chcę mieć neonki + jakąś pomarańczową rybkę, której domaga się moja córeczka. Także sprawdziłem jakie wymagania ma neon, dobrałem pod niego akwarium i roślinność, a potem szukałem reszty obsady z rejonu Ameryki Południowej/Centralnej (bo tak najłatwiej zgrać warunki jakich potrzebują ryby), która mieściła by się w parametrach wody jaką posiadam w kranie i zbiornika, który kupiłem dla neonów.

 

Jeżeli chcesz mieć 1 rybę główną (w sensie gatunek), to proponuję najpierw ją sobie wybrać (możliwości jest wiele), a potem do niej dobrać wszystko pozostałe.

 

Osobiście przy takim akwarium szukałbym pod hasłem Malawi/Tanganika, bo mi się kiedyś marzy takie w salonie - ale nie wiem czy akwarium nie jest za krótkie - to już by się musiał ktoś mądrzejszy wypowiedzieć. Wydaje mi się, że może być problem bo mimo, że litraż ok, to jednak kształt już może nie być dobry. Tej wielkości ryba pewnie powinna ten 1m długości boku mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) 

 

Jeżeli chodzi o parametry wody, to na stronie wodociągów podają pH 7,3-7,6 a twardość wody jako wodę średniej twardości. Natomiast kiedy sprawdzilam kranówkę EasyTest 6w1 to mam: pH 7,6 w kierunku 8, KH 6-10, GH >14, NO2 0, NO3 10 i Cl2 chyba 0. 

 

Oprócz samego akwarium mam w pokrywie dwie świetlówki i nic poza tym. Jeżeli chodzi o filtr to myślałam o firmie Eheim. Wiem, że poza tym potrzebuję jeszcze sporej ilości innych rzeczy. 

 

Wolałabym ryby średniej wielkości, akwarium raczej oparte o skały, z jedną lub dwiema roślinkami - chciałabym żeby wyglądało czysto, żeby było w nim dużo przestrzeni, piasek jasny.

 

Zastosuję się do rad z poradnika dla początkujących, będę wertowała forum i jak już będę miała bardziej rzeczywistą wizję, to wtedy po raz kolejny zapytam Was o zdanie :)

 

Jeszcze raz dzięki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogłabym prosić o jakieś przedstawiające taki wygląd zdjęcie? Bo często na stronach akwaria malawi i tanganika są wrzucone w jeden dział/album i nie za bardzo potrafię rozróżnić które jest które :) Osobiście mierzyłabym do czegoś takiego: http://www.cichlidworld.eu/akvaria/akva_190_06.htm Ale pewności czy to tanganika nie mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej polecane są Eheim Jager, sam będę w niedalekiej przyszłości taką miał, teraz mam JBL i nie narzekam :)

A filtr to jakiś kubełkowy, jak masz kase to najlepsze Eheim, tańsze i równie dobre JBL lub Fluval  ;)

 

Co do obsady "muszlowcowej" to pisz do Play'a lub Sverting'a ;)

Edytowane przez Krzysiek1702
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...