Skocz do zawartości

Jak dobrać ziemię do akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

pomysł na moje akwarium coraz bardziej się krystalizuje, ale napotkałem kolejny problem. Otóż jak pisałem wcześniej w innym wątku chciałbym zrobić sobie low-techa z umiarkowaną obsadą roślinną. Powtórzę może to co pisałem w poprzednim wątku.

- akwarium 72l proste 60x30x40

- oświetlenie 15W

- planuję rośliny mało wymagające pod względem światła głównie o szerokich lub okrągłych liściach + trochę mchu "punktowo" tu i tam.

- obsada - chyba już ostatecznie się wykrystalizowała i będą to: ~10 neonów innesa, 1+3 zmienniki plamiste, 6 kirysków (panda lub małych)

- woda wg. wodociągów to ph 7,4, umiarkowanie twarda (223caco3)

- podłoże to ziemia ogrodowa + siatka + na to warstwa piasku kwarcowego białego. Oczywiście do tego jakieś kryjówki i korzenie.

- planowana temperatura wody ~ok 24 stopnie

 

 

Z tego co czytam o tych rybkach, to woda powinna raczej zostać średnio twarda ponieważ neonki się do takiej wody aklimatyzują, a platki raczej miękkiej nie lubią. Nie wiem co z ph, ale myślę że tez powinno pozostać w tych granicach, które mam, ewentualnie delikatnie się obniżyć do poziomu ~7.0-7,2.

Jeśli źle myślę to proszę o korektę - to moje pierwsze akwarium, więc opieram się na tym co przeczytałem.

 

I tu pojawia się problem - jak dobrać ziemię. Na co zwrócić uwagę, aby za bardzo nie zmieniła mi parametrów wody. Wiem, że na pewno trzeba szukać takiej bez nawozów - ale co dalej. Szukać raczej takiej do iglaków, czy może do kwiatów doniczkowych? Może zwrócić uwagę jeszcze na coś innego?

 

Jakie testy kupić aby nie zbankrutować? Profesjonalnym akwarystą nie zostanę, ale chciałbym mieć przynajmniej mgliste rozeznanie co się dzieje w wodzie, żeby nie zrobić rybom krzywdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem zwykły torf do kwiatów ogrodowych i wymieszałem go z odrobiną ziemi z kretowiska i gliny. Ważne jest tak jak mówisz aby nie było w niej nawozów, reszta jest mniej ważna. Ja wybrałem torf, bo jak sam skład wskazuje ma najwięcej materii której roślinki potrzebują. Czy zwrócić uwagę na coś innego? Tak, na cenę, żeby nie wpakować w to za dużo kasy, a z doświadczenia wiem że im tańszy produkt tym mniej nafaszerowany chemią.

 

Jakie testy? Moim zdaniem najlepsze kropelkowe JBL, ale jak nie masz kasy to na zoolku też nie powinno być wielkich różnic, stosowałem i nie narzekam.

Pozdrawiam.  :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co czytam o tych rybkach, to woda powinna raczej zostać średnio twarda ponieważ neonki się do takiej wody aklimatyzują, a platki raczej miękkiej nie lubią.

Neony do miękkiej wody aklimatyzowały się tysiąc lat, nie zmienisz tego w tydzień...

Nie mieszaj biotopów. Dobrze dobrana obsada to niezestresowana obsada.

Niezestresowane ryby w odpowiednich dla nich warunkach to zdrowe ryby.

I tak koło się zamyka inaczej zawsze możesz mieć problemy z rybami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zmieniała wam ta ziemia jakoś specjalnie wyników wody? Bo ja w zasadzie tego się najbardziej boję, że woda będzie nieprzewidywalna, a nie mam ani wiedzy ani ochoty aby potem sztucznie walczyć aby ją poprawić.

Poza tym to tak jak piszecie generalnie zamierzam iść do marketu i kupić piasek do piaskowania (o ile będzie biały) i worek ziemi. Nie ma sensu tu zbyt wiele inwestować.

 

@Mapet - z tego co czytałem to ryby, które wybrałem są dość zbliżone jeśli chodzi o teren występowania, warunki klimatyczne etc. Oczywiście można się przyczepić, że nie pogodzę idealnie wody dla tych gatunków (jak kto w akwarium towarzyskim), ale z tego co czytałem, to w mojej wodzie kranowej bez większych zabiegów, każda z tych ryb powinna czuć się dobrze - moja woda jest po prostu taką "przeciętną" wodą - nie za miękką nie za twardą i o średnim ph. Może nie są to dla nich zawsze optymalne warunki, ale z tego co w różnych źródłach czytam są to warunki niezłe i raczej nie powinny powodować problemów.

Same rybki też dość często występują razem w akwariach, więc można rzec, że obsada jest sprawdzona.

 

Oczywiście mogłem coś źle zrozumieć, bo to moje pierwsze akwarium i wszystko jest dla mnie nowe, więc jeśli źle myślę, to proszę o korektę. Na tym etapie jeszcze mogę wszystko zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to słyszeć. W takim razie pójdę w coś w tym kierunku, czyli ziemia o jakimś neutralnym ph lub ewentualnie lekko kwaśnym i po taniości, żeby nie trafić na jakiś nafaszerowany nawozami produkt, tylko czystą czarną ziemie. Domieszek raczej nie będę robił, bo za mało na ten temat wiem, a czytałem, że zwykła ziemia ogrodowa w zupełności wystarcza.

 

Jutro mam mieć akwarium w domu więc w weekend zacznie się zabawa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Woda w amazonce pH- od 5 do 6,5; GH-0, KH-3 Więc to kolosalna różnica
 

 

Mapet baaardzo ogólnie to ująłeś. Amazonka to jest tak "dupna" rzeka, że nie można powiedzieć że woda która w niej płynie jest tylko i wyłącznie o takich a nie innych parametrach.

W górnych biegach rzeki, gdzie znajdują się mniejsze dorzecza  i strumienie woda charakteryzuje się dużą przejrzystością, dobrym natlenieniem i bogactwem roślin a parametry wody wahają się pomiędzy 6,8-7,3 ph , twardość ogólna 5-10n. 

Dalej im bardziej wgłąb dżungli amazońskiej parametry zmieniają się bliżej ku tym, które podałeś a nawet niższe ( ph 3,5-4 twardości 0)

Ogólnie parametry w samej rzece zmieniają się w mniejszym lub większym stopniu w zależności od dopływu różnych rzek (Rio Xingu, Tapajos, Negro itd).

Najważniejszy fakt jest taki, że parametry, które podał Mapet są takie jak powinny być zachowane dla neonów i kirysków. Zmienniak potrzebuje wody twardszej  ok 7,5-8 ph i 15-20n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oboje macie rację, tylko jak to jest, że wszędzie gdzie czytam jest taka informacja, że:

- neonki innesa lubią wodę miękką do średnio twardej (u mnie jest średniotwarda)

- neonki innesa lubią wodę o ph z przedziału 5,5-7,5 (w niektórych źródłach 7,0)

- wszędzie jest podkreślane, że ten gatunek bardzo dobrze adoptuje się do prawie każdej wody w przeciwieństwie do niektórych innych neonów.

 

Teraz nie wiem, czy po prostu te warunki to są warunki dostateczne, a wy mnie próbujecie nakierować na stworzenie warunków idealnych, czy te źródła mijają się z prawdą?

 

Przyznam szczerze, że na ten zestaw napaliłem się jak szczerbaty na suchary, bo spełnia wszystkie moje wymagania. Przyznam szczerze, że coraz bardziej nawet zaczynam rozważać delikatne modyfikowanie mojej wody, aby trochę obniżyć ph i twardość, ale w granicach akceptowalnych z kolei dla platek.

 

Ehh w latach 90-tych akwarystyka była prostsza - kupowało się ryby jakie się człowiekowi podobały i wrzucało się je do akwarium jakie było pod ręką ;-)

Edytowane przez hadwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze.

 

 

chciałbym zrobić sobie low-techa z umiarkowaną obsadą roślinną
No to się jakby trochę wyklucza. No chyba, że pisząc low-tech masz na myśli zbiornik wymagający stosunkowo mało zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Z jednej strony przewidujesz rośliny mało wymagające, z drugiej boisz się tej ziemi trochę. Moja rada: odpuść ją sobie.

Daj pod korzenie roślin kulki gliniano-torfowe albo jakieś tabletki nawozowe. Do tego jakiś węgiel w płynie. Mikro w większości dostarczy Ci kranówka, makro obsada. Przydać się może potas, tutaj możesz kupić K2SO4 i rozrobić na podstawie kalkulatora (np. Zulixa), z pewnością wyjdzie taniej niż firmowy. Im mniej nakombinujesz, tym mniej możliwości popełnienia błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc mało roślin mam na myśli, że nie chcę zrobić wielkiego lasu w akwarium, ale też oczywiście nie mam na myśli 3 roślinek. Bardziej widzę to tak, że w tylnym planie chcę zrobić dwie duże kępy po bokach + w środku nieco niższe rośliny. Natomiast na przednim planie generalnie raczej korzenie + bardzo niskie rośliny typu kulka gałęzatki, czy jakiś trawnik z mchu tu i tam.

 

Rośliny mało wymagające chce mieć dlatego, że mam słabe światło, więc może raczej powinienem napisać rośliny mało wymagające jeśli chodzi o światło, bo jak np. czytam opisy niektórych, to często są mało wymagające jeśli chodzi o światło, ale powinny mieć dostęp do sporej ilości substancji odżywczych.

 

Low tech ogólnie chciałbym mieć dlatego, żeby zrezygnować z jakiegokolwiek nawożenia/suplementowania. Dodatkowe z tego co czytałem, takie akwarium jest znacznie prostsze w utrzymaniu - tj. nie wymaga tyle ingerencji z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...