Jump to content

2x45W świetlówki i podłączenie do statecznika

marlowe
 Share

Recommended Posts

Mam takie pytanie bo w dziedzinie elektryki jestem słabiutki. Kupiłem zestaw dwóch świetlówek i statecznik do nich. Jednak po prawej stronie statecznika jest 7 wejść na świetlówki, a przewodów od dwóch świetlówek jest 8, jak to podłączyć. Czy dobrze będzie jeśli do jednego wejścia od statecznika będą wchodziły 2 przewody?

Tak, 2 przewody łączysz ze sobą w szybkozłączce w stateczniku, ale pewnie Ci się nie zmieszczą. Więc musisz je połączyć kostką elektryczną i jednym przewodem podpiąć pod zacisk w stateczniku.

Tylko pamiętaj. Nie rób tego przy włączonym zasilaniu. Prąd, to nie jest zabawa. Potrafi zabić. Sprawdź połączenia 2 razy, zanim podasz zasilanie.

Nie, nie, oczywiście cały zestaw jest teraz na podłodze i nie podłączony do prądu, tylko nie wiedziałem czy można dwa kable w jeden otwór. Czy dobrze kapuje, myśląc że dwa niebieskie w jeden otwór i dwa brązowe w drugi? Kostki nie mam, a chciałbym już dziś poświecić roślinkom.

Jasne, możesz tak zrobić. Jednak ja osobiście wolę robić kolorami. Brązowy wejście, niebieski wyjście. Wtedy jeden brązowy łączysz z niebieskim do złącza w stateczniku. Nie pomylisz się w ten sposób.

dloi.jpg

Ps. Jeżeli masz taki typ statecznika jak na tym zdjęciu, to jeden przewód (np. brązowy) wsadzasz w dziurkę, a drugi (niebieski)wciskasz w takie widełki nad dziurą. Kolory oczywiście przy zastosowaniu mojego sposobu łączenia. I powinno trzymać. Do tego przyda się cienki śrubokręt. 

8mz4.jpg

edit. Lepsze foto.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...