Skocz do zawartości

Nawożenie mikro, makro i trochę o roślinach.


Gloster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początku przedstawię Wam mój zbiornik:

 

Pojemność: 112l

Oświetlenie: 0,56/l
Podłoże: ziemia ogrodowa
Nawożenie: mikro i makro
CO2: butla wysokociśnieniowa

 

W moim akwarium są niżej wypisane gatunki roślin:

 

Echinodorus Red Flame
Bacopa monnieri
Echinodorus bleheri
Vallisneria spiralis
Hygrophila Angustifolia
Anubias barteri
Echinodorus amazonicus
Lobelia cardinalis
Cryptocoryne
Jedna ładna no-name

 

Do tego zakupiłem sole mikro i makro: http://tiny.pl/q4rr6

 

Czy te rośliny będą bez problemu rosły w moim akwarium? Co z tymi solami? Nadadzą się? Jak często i ile ich podawać? Czy to wszystko wystarczy mi już do prowadzenia akwarium roślinnego?

Edytowane przez Gloster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy te rośliny będą bez problemu rosły w moim akwarium? Co z tymi solami? Nadadzą się? Jak często i ile ich podawać? Czy to wszystko wystarczy mi już do prowadzenia akwarium roślinnego?

Oświetlenie wystarczy do hodowli tych roślin ale czy będą rosły w twoim akwarium zależy od ciebie w dużej mierze. Nie kupuj gotowych makro zestawów tylko osobno każdą sól mikro intermag + helat żelaza Fe II. Testy posiadasz już?  Możesz spróbować z Estimate Index ale najpierw poczytaj z czym to się je.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zakupiłem już te mikro i makro podane w linku powyżej. Nie posiadam jeszcze testów. W tym przypadku z tymi solami będę musiał z miesiąc jescze poczekać bo mój budżet został wyczerpany. Czy te mikro i makro podane w pierwszym pośnie nie nadadzą się w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tam również próbki osobnych pierwiastków i to wszystko się nada, będziesz lał makro i korygował osobno rozrobionymi solami. Z mikro się wstrzymasz przy ziemi i ewentualnie żelaza w razie braków dodasz. Bez testów czekają cię spore podmianki i lanie wg przybliżonego indeksu lub na podstawie obserwacji roślin i glonów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony to moja zmora. Łapią się wszystkiego co się da. Staram się usuwać je ręcznie i podmieniać wodę. Najwięcej glonów łapie się Anubiasa, który jest spory.

 

Jak często i ile podmieniać wody przy laniu makro i korygowaniu tego solami?

Moja żabienica ma bardoz małe liście, nie są one szerokie. Brak żelaza?

Młode liście anubiasa są wygięte do góry na końcach. Czego brakuje?

Na roślinach pojawiają się małe dziruki i prawdopodobnie okrzemki.

Gdy przesadzałem żabienice widziałem, że spora ilosć korzeni jest zgniła. Czego brakuje?

Co jest powodem glonów?

Musiałem wyczyścić filtr, woda w nim była tak brudna, że nie było widać w niej nic.

Filt jaki posiadam do HW-302, wkłady (od góry): bioceramika, bioceramik, zeolit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kranówa: 178 mg/dm3

Podłoże: 10l ziemia ogrodowa + 3 cm grys bazaltowy 0,6-1,6 mm

Od dłuższego czasu, ze względu na brak czasu podmian nie było, ale teraz planuję 20% co 2 dni.

Ze zdjęciami będzie ciężko, dlatego że mam słaby aparat, a rośliny, które mają problem są na tyłach akwarium.

Mogę dać zdjęcie całego akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kranówa: 178 mg/dm3

CaCO3?

 

3 cm grys bazaltowy

Ostre krawędzie mogą być przyczyną gnicia korzeni, nie przesadzaj ich często żeby odnowiły system korzeniowy, inaczej podczas przesadzania będziesz uszkadzał korzenie o krawędzie bazaltu. Zaniechanie podmian i brudny filtr są przyczyną glonów, nie znasz do tego ilości  NPK w wodzie a to warunki do plagi glonów wszelkiej maści. Zamieść zdjęcia całego akwarium i przybliżenie glonów, data założenia zbiornika? I byłbym zapomniał, zeolit wyrzuć z filtra i dodaj gąbkę jako pierwszą w przepływie wody.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często i ile podmieniać wody przy laniu makro i korygowaniu tego solami?

Moja żabienica ma bardoz małe liście, nie są one szerokie. Brak żelaza?

Młode liście anubiasa są wygięte do góry na końcach. Czego brakuje?

Na roślinach pojawiają się małe dziruki i prawdopodobnie okrzemki.

Gdy przesadzałem żabienice widziałem, że spora ilosć korzeni jest zgniła. Czego brakuje?

Co jest powodem glonów?

 

 

 

Polecam na pamięć

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Z kalkulatora wyszło, że przy moim akwarium, roztworze 250 ml i dziennej dawce 10 ml będe musiał zużyć:

 

K2SO  7,4g

KNO    6,5g

KH2PO 0,6g

MgSO4   12,2g

 

Mam to wszystko zrobić w 250 ml wody, czy każde osobno? Podawać codziennie dawkę 10 ml każdego z osobna? Jak często podmieniać wodę po stosowaniu tych nawozów? Mam korzystać tylko z tego? Te gotowe nawozy, które dałem wyżej do niczego się nie nadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde osobno, gotowca już masz i wyobraź sobie że pewien pierwiastek zacznie Ci się gromadzić bo rośliny będą go zużywać mniej a Ty takim gotowym preparatem będziesz go dodawał do wody, nie będzie żadnej kontroli nad parametrami wody. Podaj dokładne parametry ze strony wodociągów. Podmiany raz w tygodniu 20%. Jeżeli będziesz miał testy wykorzystasz również te gotowce jako baze a roztworami pojedynczych soli skorygujesz jedynie rónice do właściwego stosunku. Przeczytałeś zamieszczone artykuły? Możesz nawozić wg przybliżonego indeksu i tu podmiany 40-50 %.Jakie warunki musisz spełnić doczytaj w artykułach.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie mi co innego, mogę w końcu dostać konkretne informacje? Zaraz zabiorę się za lekturę, zapomniałem o tym. Wymieniłem ten zestaw na:

 

MgSO4 x 7H2O Siarczan Magnezu100% 100g
K2SO4 POTAS Siarczan Potasu 100% 100g
KNO3 AZOT Azotan Potasu 100% 100g
KH2PO4 Diwodorofosforan Potasu 50g
chelat Fe 13% 25g

 

Coś jeszcze mi się przyda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mówicie mi co innego
Bo są różne metody nawożenia, Ty nie masz ani testów ani doświadczenia w nawożeniu i chciałbyś żeby Ci napisać ile masz nawozić, niestety tak się nie da. Poczytaj i jeżeli czegoś nie będziesz rozumiał lub miał wątpliwości to pytaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, kolega nie wie nic. Bez wiedzy będzie klapa. To nie kwiat na parapecie, że wlejesz mu mineralki i zapominasz na tydzień. 

 

Przy EI dawkujesz wręcz łyżeczkami sole, ale podmieniasz co tydzień sporo wody. Nie lubię tej metody.

Przy normalnym nawożeniu lejesz celując w konkretne wartości stężeń pierwiastków. Przy pomocy testów określasz tygodniowe zapotrzebowanie roślin na jedzonko. Później lejesz już bez testów.

 

U ciebie nie ma testów. Zatem ja bym lał minimalne wartości pierwiastków. Przykładowo zamiast 15mg/l azotu na tydzień podawałbym 5mg/l. Jeśli już w akwarium jest go sporo to te +5mg/l nie będzie szkodliwe. 

 

Zestaw jest ok. Masz mikro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał jedynie te sole, które wypisałem wcześniej:

 

MgSO4 x 7H2O Siarczan Magnezu100% 100g
K2SO4 POTAS Siarczan Potasu 100% 100g
KNO3 AZOT Azotan Potasu 100% 100g
KH2PO4 Diwodorofosforan Potasu 50g
chelat Fe 13% 25g

 

Z tego co wyczytałem to do metody EI nie jest konieczne używanie testów. W tej metodzie sypie się sole bezpośrednio do zbiornika? Skoro ta metoda nie potrzebuje ingerencji testów to w jaki sposób określić dawkę? Mam sypać trzy razy w tygodniu, czy co tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczasz proporcje, cały czas utrzymując stosunek pierwiastków do siebie.

Możesz to obliczyć w kalkulatorze Zulixa i zwiększasz dawki.

Dużymi podmianami zbijasz pierwiastki do minimalnego poziomu, żeby przy podawaniu w następnym tygodniu nie kumulowały się.

Musisz mieć odpowiednie proporcje, musisz robić duże podmiany, musisz mieć rozwiniętą filtrację biologiczną , inaczej zostanie to zachwiane i sam się wpakujesz  w glony 1 podmianą.

Akwarium to nie betoniarka że czy wsypiesz łopatę piasku mniej a wiadro wody więcej to nadal będzie dobrze.

 

Jak nie wiesz co z czym się je i na czym to polega a nie chce Ci się usiąść i przeczytać kilka artykułów o nawożeniu EI, glonach, roślinach.

Po co chcesz się pakować w takie nawożenie, to jak strzelenie sobie samemu w kolano w czasie ucieczki przed wrogiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas czytam, ale chyba nie za bardzo rozumiem. Wyszło mi coś takiego:

 

Wyliczyłem w kalkulatorze Zuliksa dawkę soli na obiętość nawozu.

Codziennie będę podawał 10 ml każdego z nawozów:

 

K2SO4

KNO3

KH2PO4

MgSO4

 

Co tydzień będę robił podmianę wody w akwarium - 50%

 

Czy o czymś jeszcze muszę pamiętać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O idealnej dystrybucji co2 w wodzie, odmulaniu bez wznoszenia w toń detrytusu, wydajna filtracja. Idź radą Tomka i zmodyfikuj odrobinę EI do mniejszych dawek nawozów choćby ze względu na masę roślnnną jaką masz w zbiorniku, oświetlenie oraz dodatkowe nawozy w postaci produktów cyklu azotowego czy karmienia ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...