Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium - prośba o sprawdzenie TODO


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jako że to mój pierwszy post to na początek chciałbym sie przywitać. Witajcie ;-)

 

Moja 2 letnia córka bardzo chciałaby mieć akwarium jak u cioci i koniecznie musi być w nim jakaś pomarańczowa rybka. Więc jako dobry tatuś przeczytałem trochę na temat akwarystyki i chciałbym założyć akwarium.

 

Na początke zakupiłem sprzet:

- akwarium 72l proste z pokrywą (1 świetlówka 15w)

- grzałka, filtr z deszczownicą, odmulacz, czyścić, siatka i inne rzeczy

 

Oświetlenie:

Tak jak pisałem na razie w moim zbiorniku będzie jedna świetlówka 15W (czyli bardzo mało), ale akwarium będzie stało w sąsiedztwie okna dachowego, więc myślę, że złapie trochę światła naturalnego. Wiem, że to nie najszczęśliwsza lokacja, ale tego niestety nie przeskoczę, bo córeczka ma tak zaaranżowany pokój, że inaczej się tego wkomponować nie da.

 

Obsada jaką planuje to:

- stadko neonów inesa (ok ~10 szt).

- 4 kiryski panda

- 4 otoski

- jakaś pomarańczowa rybka - pewnie zdecyduje się na 2-4 molinezje pomarańczowe

- być może w dalszym etapie rosbora galaxy (ok 6-8 sztuk) lub jakiś haremki pielęgnicy

 

 

Chciałby założyc akwarium typu "low tech" z ziemią ogrodową + żwirem. Roślinność jednak będzie umiarkowana - nie lubię takich całkiem zarośniętych akwariów.

Roślinność - tutaj prosiłbym o poradę. Chciałbym uzyskać taki mniej więcej efekt końcowy (oczywiście zdaje sobie sprawę, że nie do końca tak wyjdzie za pierwszym razem i przy ograniczeniach oświetlenia jakie posiadam itp)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3076033/for_net/aqwa121210.jpg

 

Prosiłbym o poradę co do roślin - chciałbym aby mniej więcje wyszło jak na zdjęciu, czyli przewaga roślin z szerokimi liśćmi lub okrągłych. Nie wiem jakie rośliny dobrać, żeby mi nie zmarniały przy takim kiepskim oświetleniu i mojej skąpej wiedzy.

 

Za wszelkie rady i wypatrzone luki w moim planie będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo ryb. Molinezje za duże na to akwarium.
Jakie parametry wody?
Jak muszą pomarańczowe to harem jakiś platek. I do tego 6 kirysków panda (piach na dnie!)
Na takie światło to kryptokoryny, anubiasy, microsoria, bolbitysy.
Uważaj na światło słoneczne-nie opanujesz glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo ryb. Molinezje za duże na to akwarium.

Jakie parametry wody?

Jak muszą pomarańczowe to harem jakiś platek. I do tego 6 kirysków panda (piach na dnie!)

Na takie światło to kryptokoryny, anubiasy, microsoria, bolbitysy.

Uważaj na światło słoneczne-nie opanujesz glonów.

 

Wody jeszcze nie ma - czekam na dostawę akwarium.

 

Z molinezji w takim razie zrezygnuję. Poczytam jeszcze o możliwościach. Na pewno kiryski + otoski (dla glonów właśnie) + neony będą - podoba nam sie z żoną taki zestaw. Do tego będę chciał dobrać coś pomarańczowego. Nie musi chyba być całkiem pomarańczowa - może jakiś pomarańczowy akcent przejdzie - np. pomarańczowa pielęgnica albo coś w tym stylu.

 

Co do światła to też się o to martwię - na szczęście okno ma rolety więc będę próbował w ten sposób jakoś regulować. Akwarium też będzie stało bokiem do płaszczyzny okna, więc liczę, że nie będzie tragedii. Ale liczę się z kłopotami.

 

Dzięki za roślinki - właśnie o taki typ mi chodziło. Poczytam w wolnej chwili o nich i coś z tego dobiorę.

 

Co do piasku dla kirysków to jaki piasek dobrać. W mojej wizji chciałbym mieć przynajmniej w części białe dno. Co prawda wiem, że to nie najlepsze dla neonów, ale chyba to nie jest dla nich kluczowy problem? Myślę o piasku kwarcowym lub drobnym żwirze kwarcowym - czy to będzie dobry wybór? Oczywiście ma być to warstwa wierzchnia na tą ziemią ogrodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piach jest naj. Daj piach po całości.

W takim akwarium albo kirysy albo otoski. W dobrze prowadzonym akwarium nie ma problemów z glonami, a jak już są to bierzesz gąbke kuchenną w rękę i jedziesz.

Może być żółta ryba?

Ale potrzebowałbyś miekiej wody, 10GH do max.

Proponuje 6kiryskó LUB otosków NEON ZIELONY (Innesa lubi wode do 24*C) i do tego parka pielęgniczki ramirezy GOLD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pójde tym tropem.

Co do koloru ryby to wiesz z tym jest taki kłopot, że córka ma teraz 2 latka (właśnie skończyła). Wszystkim teraz opowiada, że bedzie miała pomarańczową rybkę (bo wypatrzyła u mojej siostry mieczyka), ale trudno powiedzieć co dokładnie ją zadowoli, bo jak to w tym wieku kolory to jeszcze nie jest jeszcze jej mocna strona ;-) Być może w sklepie w ogóle jej się inna rybka spodoba. Ostatnio jak byliśmy spodobały jej się np. brzanki (ale to znowu odpada z tego co czytałem).

Także na razie myślę, że zbiorę kilka propozycji i na miejscu w sklepie wybierzemy taką "pomarańczową", która jej się spodoba i będzie można ją trzymać w tym naszym akwarium. Na szczęście z małą daje się negocjować, więc pewnie coś dobierzemy, żeby była zadowolona i ona i ryba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o rosbora galaxy, ale jednak jeśli muszę się zdecydować to wolę nony - bardzo lubię te ryby. Wiele lat temu jako dziecko miałem akwarium i to były moje ulubione rybki - sentyment pozostał.

Krzysiek1702 - dlatego właśnie pisałem, że najpierw chcę ograniczyć wybór do kilku rodzajów typu pielęgnica, bojownik itp, a potem w sklepie wybrać z tego coś co się córce najbardziej spodoba.

Po tym co przeczytałem to raczje już bym ryby w ciemno nie kupił - wcześniej myślałem, że to po prostu kwestia wizualna, ale już wiem, że tak nie jest. Ryb jeszcze do końca nie mam wybranych, bo z tym i tak się narazie muszę wstrzymać zanim założę i ustabiluzuję akwarium. Na razie tak na prawdę jedyny pewnik to neony - reszta to temat do przemyśleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ameryka południowa charakteryzuje się niskimi twardościami wody (3 - 4) i pH poniżej 7.

Sprawdź parametry wody w kranie, jeżeli nie spełnia ona (woda) wymagań Twojej przyszłej obsady to będziesz musiał kombinować, żeby zmienić jej parametry (demineralka, filtr RO) lub nad doborem innej obsady (o tym najlepiej załóż temat w dziale z obsadami).

To moje ramirezki gold, zapytaj się córki czy jej się podobają, może się skusi zamiast tych pomarańczowych.

http://imageshack.com/a/img26/5585/img2820d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej udało mi się znaleźć na stronie wodociągów informacje z ostatnich badań wody - nawet nie wiedziałem, że takie rzeczy można znaleźć w sieci ;-)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3076033/for_net/wynikiwody.pdf

Moja stacja to stacja Plewiska, czyli pierwsza kolumna. Wynika z nich, że mam wode o ph 7,4 i twardości ogólnej 226, czyli z tabelki poniżej wynika, że to woda średnio twarda, ale do miękkiej nie brakuje aż tak wiele.

 

Co do nieszczęsnej pomarańczowej rybki, to mam kolejny problem. Otóż ramirezki gold mi się osobiście spodobały i córeczce na zdjęciu również. Natomiast w sklepie (niby w Poznaniu polecanym) oglądaliśmy i tam ramirezki były bardzo blade - prawie nie było widać koloru. Pytałem właściciela, ale był chyba trochę nie w sosie - powiedział tylko, że w normalny akwarium ryby wyglądają inaczej i nabierają koloru, a w takim sklepowym zawsze będą trochę inaczej wyglądały bo brak roślin/tła i ogólnie inne oświetlenie. No i nie wiem, czy po prostu trzeba poszukać po sklepach bardziej wybarwionych sztuk, czy też sprzedawca mówi prawdę i po prostu w normalny akwarium te ryby będą wyglądać lepiej - czyli tak jak u Ciebie Mapet.

 

I jeszcze chciałbym wrócić do tematu jasnego podłoża w przypadku neonów - czy to na prawdę jest dla nich taki problem (bo już w 2-3 miejscach się natknąłem na informację, że białe podłoże źle na nie wpływa). Jeśli tak jest faktycznie, to będe musiał pomyśleć nad jakimś miksem czarnego z białą "plażą" lub czym podobnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy kiedy je przywiózł, jakie ma parametry wody, stres,

Zawsze ryby w dobrych warunkach, w wodzie o odpowiednich parametrach, odpowiedniej diecie, życiu bez stresu są pięknie wybarwione.

Dlatego każdy czynnik w naszym akwarium jest ważny.

 

Kiedyś miałem różne podłoża, teraz i jeżeli w przyszłości będę zakłądał akwarium z pielęgniczkami, kirysami, czy innymi rybami które wymagają piachu, wsypię tylko piach.

Mam biały kwarcowy we wszystkich akwariach z rybami z AP (ameryka południowa). Liście (dębowe, ketapang) na dnie i już ryby czują się lepiej. :)

Użytkownicy polecają jakiś piach z OBI, ale ja nie znam jego nazwy (nie zmienia parametrów wody) za grosze będziesz miał do całego baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mapet, w takim razie zostanę przy samym piasku + dołożę trochę ciemnych rzeczy na dno. Z tymi pielęgniczkami to jeszcze podjadę dla pewności do innego zoologa i porównam. Jak tam tez będą takie blade to zaryzykuję i kupię. Na szczęście do zakupu ryb jeszcze trochę czasu zostało, więc moge pojeździć i pooglądać na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...