Jump to content

Dobry filtr zewnętrzny do zbiorników 25-160L

Nemo7
 Share

Recommended Posts

Obecnie mam akwarium 25L w którym pracuje filtr Aquael Pat mini. Prawdopodobnie  mam niewystarczającą filtrację. Zastanawiam się nad kupnem nowego bardziej wydajnego tylko nie wiem jaki wybrać. Problemem jest nie tylko konkretny model, a  także rodzaj.

Do mojego 25L wystarczyła by kaskada HBL-501, ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia no i chodzi mi po głowie 54L, 112L i 160L jako następne. No i zamiast wydawać tych 30-40zł na kaskadę która potem pójdzie do szafki mógł bym od razu kupić kubełkowy, który nie zrobi mi tornada w 25L, a i będzie działać spełniając swoje zadanie w większych.

- Myślałem o kaskadzie HBL-501 która wystarczy w 25L, a w 54L już będzie raczej nie wystarczająca. Mam model 301 i słychać go w nocy, a następne akwarium będzie tam gdzie śpię. Spałem przy 301 i nie było to obojętne.

- Mógł bym kupić jakąś lepszą kaskadę np. FNZ – 1 lub Aqua Clear 30. Zarówno w 25L jak i 54L będzie wystarczająca. No tylko ten sam problem co wcześniej kupić filtr za około 70zł który przy przejściu na coś innego pójdzie do szafy. Nawet jak odsprzedam to niewiele za niego dostanę.

- Zastanawiam się też żeby kupić np. Minikani 120 albo coś podobnego . Tylko czy w 25L nie zrobi tornada,  54L pociągnie raczej spokojnie, ale co z  112L i minimalnie większymi. Z tym że ten filtr ma akurat dużo negatywnych opini.

Co byście doradzili, ewentualnie jakieś inne modele ? Czy rozwiązanie z kubełkowym który by miał by tak szeroki zakres możliwości odnośnie pojemności zbiorników sprawdzi się i jest w ogóle wykonalny ?

Podsumowując:

- filtr do zbiorników od 25L – 160L

- zewnętrzny

- dobry stosunek jakości do ceny (jeżeli mam dać więcej to ma być inwestycja na lata)

- wolał bym żeby cena nie przekraczała 250zł, ale wszystko jeszcze zależy od sprzętu

Edited by Nemo7

Posiadam większy kubeł tej firmy i jestem zadowolony:

http://www.akwarystyczny24.pl/jbl-cristalprofi-greenline-e401-%7C-energooszczedny-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-40-120l-p-5176.html

Powinien spokojnie dać radę, no i przede wszystkim pobiera (jak deklaruje producent) tylko 4W a to jak na kubełek, nawet tak niedużych rozmiarów świetny wynik.

Edited by lesiu681

Osobiście od niedawna w akwa 30l posiadam Aquael'a minikani 120 i jestem bardzo zadowolony. Jest ustawiony na ok 50% mocy bo inaczej robiłby wirowanie :) w akwa do 70l ten filtr myśle, że bardzo dobrze by się sparawdzał ale już gorzej z tymi akwariami powyżej 70l (chociaż sam nie testowałem). Myślę, że ani Minikani 120 jak również filtr który kolega opisał powyżej nie nadają się do szkieł powyzej 120l. To są dobre filtry ale do 70l, no może max 100l. Więcej nie podpowiem niestety ale może ta informacja się przyda.

Prawdopodobnie zdecyduję się na Multikani. Maksymalne akwarium jakie kiedykolwiek będę miał to 160L max 200L. Zastanawia mnie kilka rzeczy z tym filtrem. Czytam opisy i nie mogę znaleźć czy on ma regulację ? Również zastanawia mnie na jaką pojemność akwarium przeliczać jeden pojemnik z wkładami. Obecnie mam akwarium 25L i czy wystarczy na początek jeden oryginalny pojemnik z gąbką i zeolitem z tym że od razu zeolit wywalam i w to miejsce daję ceramike.

Teoretycznie idealny filtr, do różnej wielkości zbiorników. Budżetowy, cichy, wydajny.

Wybór dokonany. Wielu z was pewnie uzna za niezbyt udany, ale już wyjaśnie dlaczego tak zdecydowałem.

Ostatecznie zdecydowałem się na HBL-501. Miałem już w ręce Multikani 800 i byłem przekonany że jakoś go przerobie pod moje 25L, następnie dokupię ze dwa dodatkowe pojemniki np. z ceramiką i da radę do 54L lub dodając coś jeszcze w 112L. Podstawowa wersja kosztuje 125zł + dwa dodatkowe pojemniki około 40-45zł + wypełnienie ~ 20zł. Sprawa zamkła by się w 200zł, ale kto powiedział że zmieniając na 112L lub coś podobnego nie będę chciał mieć dalej mojego 25L lub jakiejś kosteczki.

Wymacałem każdy centymetr filtra na sklepie i stwierdziłem że trzeba będzie uciąć rury bo za długie do 25L, następnie węże albo kupić jakieś bardziej elastyczne bo oryginalne ciężko było by mi uformaować w moim zbiorniku. Połaziłem po sklepie patrzę, a w małym akwarium działa sobie HBL-501 obadałem go i ku mojemu zdziwieniu był bardzo cichy. Mam HBL-301 i warczy lekko, ten natomiast jest dużo lepszy jakościowo. 

Ciężko jest znaleźć fajny filtr który będzie bezproblemowy w 25L i 112L/160L. Do zbiorników poniżej 50L będę miał tego HBL-501, a do większych kupię prawdopodobnie kiedyś JBL E701 lub E901.

Za HBL-501 dałem 27zł, uważam że jest bardzo dobra cena za taki filtr i szczerze polecam.

Powiem tak obecnie jego siła pracy skręcona na minimum jest i tak na tyle duża że przelewa się w miescu gdzie przechodzą rurki i nie przechodzi całkowicie przez wszystkie wkłady. Jeżeli siła lekko spadnie wpłynie to na plus filtracji przynajmniej w moim przypadku.